KVIFF 2017: Den devátý – Sbohem a šáteček

Přečtěte si

Autor

Je to tu. Festival oficiálně končí, Karlovy Vary se vrátí ke každodennímu provozu, milovníci filmu zamáčknou slzu a začnou se těšit na další rok. I poslední den se toho ale dá spousta stihnout.

Ztraceni v Paříži (Paris pieds nus)

Fionina teta, která se před x lety odstěhovala do Paříže, se najednou ozývá své neteři. Má být umístěna do domova pro seniory, což se ji vůbec nelíbí. Fiona se tedy vydává na dlouhou cestu za tetou. Ale když dorazí do metropole, zjišťuje, ze tetička se ztratila. Tím začíná jedno velké dobrodružství.

Verdikt: Milá a příjemná komedie. Spousta bizarních prvků je okořeněna místy absurdním humorem a výbornými barvami. Na výsledek se pak moc příjemně kouká a počin baví.

Hodnocení: 7,5/10

Křižáček (Křižáček)

Rytíř Bořek se vydává hledat svého jediného potomka, syna Jeníka, který utekl z domova. V průběhu neúspěšného putování potkává spoustu lidí, spoustu stop, nicméně beznaděj z toho, že syna stále nenalezl, jej pomalu přemáhá. Václav Kadrnka si jako námět svého filmu zvolil báseň Jaroslava Vrchlického.

Verdikt: Pokud se vyžíváte v dlouhých záběrech (nutno podotknout, ze krásných a precizních) a jejich potenciální poetičnosti, sporých až žádných dialozích navíc zasazených do historického prostředí, jde o snímek pro vás. Já to tak nemám, tudíž pro mě šlo i při pouhých 90minutách o pomalé a dlouhé utrpení a nebýt posilněna notnou dávkou kofeinu, nejspíš bych se přidala k té spící polovině sálu.

Hodnocení: 3/10

Měsíc Jupitera (Jupiter holdja)

Aryan, syrský mladík, se spolu se skupinkou dalších rozhodne pokusit překročit hranice Maďarska, což se mu stává osudným. Při policejním zásahu je několikrát postřelen a následky zranění jsou nečekané. Co by jiné nejspíš zabilo, přivodilo Aryanovi schopnost létání. Tato skutečnost ovšem jen jako by katalyzovala okolní neštěstí.

Verdikt: Velice originální a neotřelý pohled na uprchlíky nabízí tento napůl fantastický příběh. Nelze upřít nápaditou zápletku, ale celku nějak chybí jiskra, zato místy přebývá ne úplně prospívající sentiment a sebelítost.

Hodnocení: 6/10

Axolotl Overkill (Axolotl Overkill)

Ač teprve šestnáctiletá, Mifty už si je dobře vědoma své přitažlivosti. Ta v kombinaci s její průbojností jí otevřou dveře do bohémské společnosti starších lidí plné bujarých večírků. Poměr se starší ženou i blízký vztah s krásnou herečkou navíc hrdince pořádně zamotají hlavu.

Verdikt: Film zaujme od prvního okamžiku a pozornost si s přehledem udrží po celou dobu stopáže. Příběh možná není z nejoriginálnějších a nejhlubších, ale baví a dobře se sleduje. Ve výsledku jde o příjemnou podívanou, která rozhodně nenudí.

Hodnocení: 7/10

Přestože letošní přehlídka je oficiálně u konce, zájemci mohou vybrané snímky zhlédnout v některých kinech v rámci oficiálních ozvěn festivalu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také