Zemřel Adam West, Batman 60. let

Z USA dnes dorazila smutná zpráva. Ve věku 88 let zemřel herec a dabér Adam West během páteční noci. West krátce bojoval s leukémií, které nakonec také podlehl.

Adam West (rodným jménem William West Anderson) se narodil roku 1928 ve státě Washington ve Spojených státech na rodinné farmě, kde také vyrůstal. Jeho kariéra v Hollywoodu začala v jeho třiceti letech, v roce 1959 se přestěhoval do Los Angels a nastartoval svou kariéru před kamerou. Zde také začal používat své umělecké jméno Adam West.

Prvním filmem, který ještě téhož roku natočil, bylo drama Hoši z Filadelfie, kde se setkal ve své vedlejší roli také s hvězdou Paulem Newmanem.

Na svůj úspěch si však West musel ještě chvíli počkat, konkrétně do roku 1966, kdy byl obsazen do role Batmana do stejnojmenného filmu a následně seriálu. Kromě slávy, kterou mu tato role vynesla, si díky ní také plnil svůj sen. Jako malý byl prý údajně do netopýřího superhrdiny zblázněný. I přesto, že v dnešní době spíše temného Batmana se nám může ten z roku 1966 zdát spíše komický, je nezpochybnitelné, že to bylo, vyjma Batmana z roku 1943, jedno ze zpracování batmanovské látky, které vyšlapalo cestu i filmům o „největším světovém detektivovi“ až do současnosti.

Není také bez zajímavosti, že v roce 1970 odmítl nabídku ztvárnit agenta 007 ve filmu Diamanty jsou věčné.

Po skončení seriálu Batman Westova sláva spíše upadala a objevoval se už spíše jen v menších rolích.

Jednou z nich bylo také hostování v seriálu Teorie velkého třesku, kde si zahrál sám sebe. Sheldon Cooper si vždy totiž přál, aby mu na narozeniny přišel Batman, a tak mu jeho přání přátelé zařídili.

Mimo to se prakticky až do smrti také věnoval dabingu. Jeho nejznámější dabérskou rolí pak bylo obdaření hlasu Westovy kreslené verze v seriálu Griffinovi.

https://www.youtube.com/watch?v=OCHnVjQrsRY