Trailer #1: Svět podle Daliborka (2017) – Očima slušného českého nácka

Přečtěte si

Autor

O tom, jak to ani v dnešní době nemají průměrní čeští neonacisté lehké, nás přesvědčí film Víta Klusáka Svět podle Daliborka. Dalibora sledoval v letech 2015-2016 a vytvořil tak lehce děsivý dokument o celoživotním ztroskotanci, který by vyhladil kdekoho, jenom nebydlet s mámou.

Film nese charakteristický Klusákův rukopis a balancuje na hraně stylizovaného portrétu a parodie. Dalibor, kterého nám představuje, je prachobyčejný čtyřicátník z Prostějova živící se jako lakýrník, který se potácí svým životem plným nenávisti – nesnáší svou práci, cikány, Židy, uprchlíky, homosexuály, Merkelovou, pavouky, zubaře. Přesto nikdy nikoho neudeřil. Jenom rád tlachá. Volný čas tráví mezi Facebookem a Playstationem. Velmi nečekaně bydlí s matkou. A nikdy neměl holku. Zato radikálních názorů má na rozdávání. A obdivuje Hitlera.

Premiéra snímku nás čeká 2. července na Mezinárodním filmovém festivalu Karlovy Vary, ochutnávku v traileru si ale můžete dopřát už teď. Podívejte se do Daliborkova typicky maloměšťáckého pokoje plného svastik, poznejte jeho další skinheadské přátele, jak společně opile prozpěvují hymnu, nebo hajlují na koncertech Ortelu, seznamte se s Daliborovou matkou, která kromě napomínání synáčka pečlivě oprašuje nacistické dekorace v bytě, a hlavně nezapomeňte na Janu – Daliborovu novou známost ze sousedství, která by konečně jeho život mohla nasměrovat lepší cestou, než je rozčilování se v diskuzích a vedení velkých prázdných řečí o tom, co je třeba dělat v zájmu rasy.

Režisér Vít Klusák, známý především pro svoje počiny Dělníci bulváru, Martix AB a Český mír, naháněl Daliborka podle fotografie po Prostějově, dokud ho nenašel. Sám se ve filmu objevuje buď přímo před kamerou, anebo ve formě dialogů s postavami. Dokončení filmu provázely finanční problémy, proto museli tvůrci zřídit kampaň na Hithitu, aby mohli projekt vůbec dodělat. Ještě týden před koncem sbírky neměl film dobré vyhlídky – nakonec se ale podařilo potřebnou částku sesbírat a tak může Daliborek spokojeně zamířit do Varů, kde se utká v Soutěži dokumentárních filmů.


ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také