Recenze: Já, padouch 3 (2017) – Dobrým soundtrackem vyšperkovaná oddychovka

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Napravený padouch Gru a jeho malí žlutí pomocníci jsou zpět. Animovaný snímek Já, padouch 3 se chystá opět dobývat kinosály po celém světě. Zaslouží si takovou pozornost diváků?

Gru žije se svou rodinou spokojený život. S partnerkou jsou členy Antipadoušské ligy, jejíž úkolem je eliminace zločinců. A právě při posledním úkolu Gru selže. Uprchl mu totiž nejhledanější padouch Balthazar Bratt, rádoby kopie Michaela Jacksona, jenž loupeže provádí za doprovodu hudby z osmdesátých let. Kvůli svému selhání je Gru spolu s partnerkou z ligy vyhozen. Do toho jej opustí jeho Mimoni, jimž se Gruova proměna z lupiče na starostlivého tatínka vůbec nelíbí. Dlouhonosý a plešatý bývalý padouch se rovněž dozví, že má bratra Drua, dvojče. Ba co víc, velmi bohatého, jenž disponuje ohromným majetkem a také věcmi, které zdědil po svém otci, bývalém padouchovi světového formátu. Dru netouží po ničem jiném, než po tom, aby jej bratr naučil být správným padouchem. Jak si s tím vším hrdina poradí?

Druhý díl vydělal před pár lety bezmála miliardu dolarů. Následoval očekávaný spin-off Mimoňů, kteří se dočkali vytouženého vlastního filmu. Malí žluťásci se dokázali přes miliardu přehoupnout bez sebemenších problémů, když k miliardě přidali dalších takřka 200 milionů. Mimoni jsou zkrátka velkým tahákem. Ano, mluvíme samozřejmě o dětské populaci, která podivné žvatlání a skopičiny žlutých tic taců zkrátka miluje. A je jedno, jestli mají vlastní sólovku nebo dělají podržtašky Gruovi v Já, padouch. Není pochyb o tom, že velké peníze vydělá i třetí díl. Co se totiž kvality týká, pak drží dobrý standard.

Jelikož jde o pokračování, v tomto případě už druhé, pak záporák musí být takřka neporazitelný a do příběhu vstoupí další nová postava, jež bude mít blízko k hlavnímu​ hrdinovi. Klasická šablona. Nicméně si tvůrci s tímto faktem nedělají vůbec hlavu a třebaže opravdu přišli s velkým záporákem, jenž má před Gruem stále náskok, tak z něj udělali komickou figurku, která taktéž dětské publikum určitě pobaví. Menší diváci ocení jeho taneční pohyby a speciální hračky potřebné k loupení, kdežto starší ročníky si rádi poslechnou pecky z osmdesátých a devadesátých let, jež padouch neustále poslouchá. Leckdo může namítat, že používání těchto písní se ve filmech objevuje poměrně často viz Strážci galaxie, avšak pokud divák pochopí postavu Balthazara Bratta, pak musí s výběrem písní souhlasit.

Přítomnost Mimoňů je v tomto snímku poměrně zredukována. I přesto se najdou s nimi scény, které se dají v klidu vystřihnout. Jak jsem ale zmínil výše, děti se těm žlutým potvůrkám budou smát snad v každém případě. Děj spíše zpomaluje překvapivě rodinná linka. Malá dcerka nutně potřebuje mít živého jednorožce a Gruova přítelkyně se snaží vžít do role matky. Byť má film přijatelných 90 minut a příjemně utíká, kratší stopáž by mu vůbec neuškodila. Pakliže snímek tohoto ražení nepřináší žádnou haldu emocí či poselství jako ty nejlepší Pixarovky, pak je kratší stopáž nasnadě. Na rozdíl od Doby ledové, jejíž kvalita po výborné jedničce šla díl od dílu strmě dolů, pak Já, padouch se drží stále na dobré úrovni. Pro rodinu s dětmi naprosto ideální film.

Verdikt

Druhé pokračování animovaného snímku Já, padouch se nese ve stejném duchu jako předešlé díly. Nechybí tu bláznivé skopičiny Mimoňů, které potěší hlavně malé ratolesti, jednoduchá zápletka, ale také svižné tempo a vydařená animace. Série filmů Já, padouch se ani náhodou nepřibližuje těm nejlepším snímkům od Pixaru, nicméně všechny díly včetně spioffu Mimoňů si na nic nehrají a servírují dobré příběhy, které děti zaručeně pobaví a dospělé neurazí. Což se cení.

Já, padouch 3 / Despicable Me 3
Trailer
USA, 2017, 90 min
Animovaná komedie
Režie: Kyle Balda, Pierre Coffin
Scénář: Ken Daurio, Cinco Paul
Hudba: Heitor Pereira
V českém znění: Jiří Lábus, Veronika Žilková, Braňo Holiček, Ivana Korolová, Jan Vondráček, Zbyšek Pantůček, Jana Postlerová, Sandra Pogodová, Jaroslav Plesl, Jana Zenáhlíková

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také