Rekapitulace: Od prvního Vetřelce k Prometheovi

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Do kin co nevidět se připlazí další díl Vetřelce, tentokráte s podtitulem Covenant. Smrtící mimozemšťan s krásným úsměvem a sympatickou povahou už vytrhává diváky pár desítek let ze sedaček. Jak celé šílenství kolem něj začalo a probíhalo?

Vetřelec (1979)

Tak to celé odstartovalo. Ridley Scott chtěl vytvořit mrazivé sci-fi, při kterém se budou všichni bát. Podobně jako Spielberg s Čelistmi vsadil především na divákovu představivost a strach z neznámého. Potemnělost a tíživá atmosféra, která by se dala krájet. Řada infarktových momentů založených na lekačkách, kdy z černočerné tmy vybaflo slizké stvoření s kyselinou místo krve. Scott stvořil prvním dílem kult, který je úžasný rovněž v tom, jak mu postupně v dalších dílech každý režisér vtiskl svůj nesmazatelný podpis.

Vetřelci (1986)

První díl zaujal především hororovou atmosférou a všudypřítomnými lekačkami. James Cameron, který převzal otěže po Ridleym Scottovi, vsadil ale na jiné koně. Místo potemnělých chodeb a nebohých průzkumníků vesmíru končících ve spárech zabijáckého monstra dal přednost speciálnímu komandu. To bylo vetřelcům zdatným soupeřem, i když pochopitelně muselo padnout. Všemu vévodí finální duel Ripleyové v robotovi s královnou vetřelců.

Vetřelec 3 (1992)

Režisér David Fincher, známý svými psychologickými sondami, přistoupil k mimozemskému zabijákovi trochu jinak než jeho předchůdci. Umístil ho na opuštěnou vězeňskou planetu, aby místní obyvatelé nemohli kam utéct. Nejdepresivnější díl série, který světu přinesl boj o vlastní život, jeden obrovský příběhový twist a legendární scénu, při které se opravdu zblízka koukneme Vetřelci na zoubek. Na téhle planetě byste nechtěli být ani minutu.

Vetřelec: Vzkříšení (1997)

Čtvrtý díl představil klon Ripleyové dlouho po její smrti. Nadpozemská síla, kyselina místo krve a další odlišnosti dělaly z uměle vytvořeného dvojčete hlavní hrdinky jakéhosi hybrida mezi člověkem a vetřelcem. Tento díl přinesl jeden velký zvrat, drsné postavy a opět desítky slizkých potvůrek stojících o ukončení života nebohé posádky. Kvalitou se však s předchozími díly nemůže srovnávat.

Prometheus (2012)

Zatím poslední díl série. Ridley Scott dlouho udatně čelil zvídavým otázkám, zda se Prometheus odehrává ve stejném universu jako Vetřelec. Cesta badatelského týmu do hlubokého vesmíru za hledáním pravdy o podivných piktogramech se tak trochu zvrtne. Na palubě vesmírné lodi Prometheus i v cílové destinaci čeká posádku smrt a utrpení. Michael Fassbender, Noomi Rapace a Charlize Theron přinesli dostatečnou porci charismatu, kterého ale i přesto nebylo dost na to, aby se z Promethea stal klenot. Sci-fi se tvářilo, že se sérií nemá nic společného, aby nás ke konci přesvědčilo o pravém opaku.

Nyní se do kin chystá už nefalšované pokračování Vetřelec: Covenant.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také