KVIFF 2017: Novinky ze světa festivalu

Přečtěte si

Autor

Jen něco málo přes měsíc a zdejší filmoví nadšenci budou mít svátek. Konec června totiž již tradičně neznačí pouze školou povinnými netrpělivě vyhlížený začátek prázdnin, ale také největší filmovou událost u nás – Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Již 52. ročník této přehlídky je stanoven na 30.6. – 8.7.2017.

Velká lavina novinek a zpráv z festivalového světa se na nadšence vyvalila už koncem dubna. Tou dobou byli oznámeni první významní hosté a laureáti cen. Dále jsme například zjistili, na koho se můžeme těšit v nové festivalové znělce a v duchu jakého vizuálu se celá přehlídka ponese. A zatím asi nejatraktivnější, ale nejspíš také nejkontroverznější novinka a ta vzbuzující nejprotichůdnější a nejrozdílnější ohlasy se objevila před týdnem a kousek.

Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii

Na letošním ročníku MFF v Karlových Varech převezmou Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii tři významné osobnosti různých odvětví světové kinematografe. Jedním z nich bude hudební skladatel James Newton Howard. Jeho jméno je spojeno se soundtracky takových filmů, jako je třeba Pretty Woman, Šestý smysl, Batman začíná nebo i populární filmovou sérií Hunger Games. Howard převezme cenu na slavnostním zahájení festivalu. Veřejnost bude mít možnost se s ním setkat v rámci slavnostního zahajovacího koncertu před hotelem Thermal, kde bude m.j. osobně řídit ve světové premiéře provedení části své hudby k pokračování filmu Fantastická zvířata a kde je najít v podání Českého národního symfonického orchestru.

Dalšími oceněnými, jež si odnesou Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, je významné duo britské kinematografie – režisér  Ken Loach a jeho dvorní scenárista Paul Laverty. Společně se tito zmínění stali průkopníky britského sociálně realistického filmu s humanitním poselstvím. Tato jména nejsou v kontextu světových filmových festivalů rozhodně neznámá, často vyhrávají různé ceny. Uznání se jim několikrát dostalo i právě na KVIFF. Tuzemské diváky mohli naposledy zaujmout například snímkem Já, Daniel Blake.

Znělka a vizuál

Samozřejmě, nový ročník festivalu by nebyl úplný, neměl-li by svou zbrusu novou znělku. Jak již je zvykem, ve znělkách vždy vystupují v nějakých, často sebebizarnějších, situacích osobnosti dříve oceněné, obzvláště povedená byla například krátká videa s Jude Lawem, Helen Mirren nebo Milošem Formanem. V letošní znělce uvidíme českou hereckou legendu Josefa Somra, který byl oceněn Cenou prezidenta MFF KV v roce 2012.

Na konci minulého měsíce byl také oficiálně představen vizuál letošního festivalu. Drží se černobílého provedení, které mu velice slušelo loni a vtipně zapojuje fotky hvězd filmového nebe. Ostatně, přesvědčte se sami.

Cena prezidenta MFF

Prozatím poslední velká novinka se objevila něco přes týden zpátky a to v podobě další oznámené celebrity, která by do Karlových Varů měla dorazit. Tím známým jménem není nikdo jiný než Casey Affleck, letošní vítěz Oscara za nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli (za snímek Místo u moře). Herec, scénárista a režisér, který má na letošním ročníku přehlídky převzít Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary, přiveze nový snímek, ve kterém si zahrál, A Ghost Story. Dříve se objevil například v Interstellaru nebo Dobrém Willu Huntingovi.

Bohužel, snímky, ve kterých si Affleck zahrál, nejsou to jediné, čím je známý. Několik let zpátky na něj dvě z jeho tehdejších kolegyň podaly žalobu za sexuální obtěžování a nevhodné chování. Případy byly nakonec vyřešeny mimosoudně, není přesně známo jak. Podobná obvinění se objevila i ve spojení s jinými velkými jmény filmového nebe, na popularitě a slávě jim to nicméně taktéž nijak neubralo. Jeden se stále drží svého pravidla natočit jeden film ročně. Jeho filmy jsou oblíbené mezi kritikou i širokou veřejností a herečky jako Cate Blanchett za ně vyhrávají Oscary. Další taky nemá o spolupracovníky nouzi a jeho nejnovější film D’après une histoire vraie je uváděn v mimosoutěžní sekci na jednom z nejvýznamnějších evropských festivalů, v Cannes.

Největší filmová událost u nás začíná již za měsíc a kousek. My jsme zvědavi, jaké novinky si pro nás organizační tým ještě připraví. Rozhodně se těšíme a nenecháme si nic ujít!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také