Úkryt v zoo (2017): Nezvyklý pohled na druhou světovou válku

Přečtěte si

Autor

Koncem měsíce se do našich kin chystá snímek Úkryt v zoo. Film podle skutečné události, jež je adaptací deníkových zápisků hlavní hrdinky, nabízí netradiční pohled na druhou světovou válku.

Polsko, 1939. Antonina (Jessica Chastain) a Jan (Johan Heldenbergh)  Żabiński, oddaní partneři v životě i v práci, společně vedou varšavskou zoo a ta jen kvete. Plná energie vstává Antonina denně časně ráno, aby se starala jak o rodinu lidskou, tak i o tu zvířecí a vítala návštěvníky, jen co se brány zařízení otevřou. Jednoho dne k tomu ale nedojde. Zoo se stane terčem útoku, když celou zemi obsadí Němci.

Pár v němém údivu zjišťuje, že odteď se bude muset hlásit novému hlavnímu říšskému zoologovi, Lutzi Heckovi (Daniel  Brühl). Heck má se zoo vlastní plány, které se vizím manželů rozhodně nepodobají. Představuje si nový selektivní chovný program.

Dvojice se brání jak může a postupně se přidá k aktivnímu boji proti německé okupaci a nastalé situaci. Uvědomí si, že vyprázdněné klece a podzemní tunely, původně zamýšlené pro bezpečí zvěře, by nyní mohly pomoci zajistit bezpečí lidem. Zatímco oba začínají realizovat plány na záchranu života obyvatel varšavského ghetta, dostává se Antonina a i jejich děti do čím dál většího nebezpečí.

Za projektem o neznámé ženské hrdince stojí převážně taktéž ženy. Vše pramení z deníkových zápisků skutečné Antoniny Żabińské, jež do knižní podoby (v originále The Zookeeper’s Wife) převedla Diane Ackerman. Román naprosto uchvátil producentské duo Diane Miller Levin a Robbie Rowe Tollin. Přečetla jsem tu knihu za jednu noc, seděla jsem na našem schodišti. Byla jsem hluboce zasažena. Přišlo mi, že je to až moc důležitý příběh na to, aby nebyl vyprávěn, říká Levin. Tollin dodává: To, co je zde odlišné od ostatních příběhů z druhé světové války je fakt, že jde o intimní příběh manželského páru. Fascinovalo nás, že je to o rodině, která se snaží si i uprostřed války zachovat každodenní život, na jaký byla zvyklá. O scénář k dílu se postarala Angela Workman, režie připadla Niki Caro, jež je podepsaná například pod snímky Její případ, Pán velryb nebo McFarland: Útěk před chudobou.

Velice zajímavou a lákavou součástí počinu je herecké obsazení. Ústřední manželský pár si zahráli Jessica Chastain (dvakrát nominovaná na Cenu Akademie za snímky Černobílý svět a 30 minut po půlnoci) a Johan Heldenbergh (Přerušený kruh, Belgica). Lutz Heck dostal tvář Daniela Brühla (Rivalové, Dáma ve zlatém, Kolonie). V dalších rolích se představí například Iddo Goldberg (seriál Peaky Blinders, Neustlané postele), Michael McElhatton (seriál Hra o trůny, seriál The Fall) nebo Petra Bučková (Pohádky pro Emu, Tanečnice).

Vypadá to, že půjde o vskutku zajímavý snímek. Zatím má v rukávu všechny trumfy, tak uvidíme, jak s nimi naloží. Do našich kin film přichází 30.3.2017.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také