Nadešla chvíle, kdy se do kin po více než 25letech vrací „příběh starý jako sám čas“. Společnost Disney přetváří staré animáky v duchu jedenadvacátého století, a tak mají fanoušci po Popelce, Legendě o Tarzanovi nebo Knize džunglí šanci zhlédnout příběh dalších hrdinů: Belly a Zvířete. Tato live-action adaptace si lákavými trailery vytvořila před premiérou velmi silné PR a patřičně nalákala diváky. Dostál však remake vysokým očekáváním, jaké jsou na něj kladena?  

Před mnoha lety žil v pompézním paláci poblíž zapadlého francouzského města Villeneuve pohledný princ, který však kvůli svému bohatství zapomněl, co je pokora, soucit a láska k bližnímu. Jednoho večera odmítne poskytnout pomoc stařence, která mu na oplátku nabídla rudou růži. Stařena se však proměnila v kouzelnici a prince i zámecké služebnictvo zaklela. Personál se proměnil v domácí doplňky a z prince se stalo nepohledné zvíře. Aby zlomil kletbu, musel sám milovat a být milován, a to vše dříve než z růže spadne poslední okvětní lístek.

Zvíře si tak žilo v zapomnění na zámku, zatímco o kus dál ve vesnici se mladá a krásná Bella trápila tím, jak je lidmi v městě nepochopená pro svou touhu ke vzdělání. Dívku si vyhlídne samolibý Gaston, který ji touží vlastnit, ale Bella se odmítá podrobit. Její otec Maurice se jednoho dne ztratí při cestě na trhy a když se ho Bella vydá hledat, najde jej uvězněného na hradě. Vymění jeho svobodu za svou a stává se vězeňkyní odměřeného Zvířete. Brzy ji však z cely vysvobodí oživlý svícen Lumiére a hodiny jménem Cogsworth, kteří se jí snaží „pobyt“ zpříjemnit. I zvíře se pod tlakem zakletého služebnictva chová mileji a Bella zjišťuje, že za nesympatickým zevnějškem je ukrytá sečtělá a milující osoba, takže zlomení kletby už nevypadá jako beznadějný cíl..

Srovnávání s původní animovanou Kráskou a zvířetem z roku 1991 je poněkud ožehavé, ale nelze se mu vyhnout. Přiznám se, že nesouhlasím s mnoha rozladěnými ohlasy, že „tohle bylo v originále tak a tak, jenže nový film to má onak“. Přece objektivně nikdo nemůže očekávat, že bude remake vypadat 1:1 jako původní verze filmu. Kráska a zvíře nového tisíciletí se předlohy držela, jak jen to šlo. Kostýmy jsou téměř totožné s těmi z roku 1991, hudba byla sice nazpívána současnými interprety, ale vzbuzuje obdobné pocity jako starý soundtrack, stejně jako mnoho scén bylo věrně zkopírovaných, aby film napodobil svou animovanou předlohu.

Charaktery postav se nepatřičně odchýlily od těch z animáku, ale až na výjimky to nebylo vůbec na škodu. Zvíře v hrané adaptaci není tak protivné a náladové, jako bývalo, takže může být neznalému divákovi snadněji pochopitelné, proč se do něj Bella zamilovala (pokud samozřejmě odhlédneme od skutečnosti, že už fyzicky není člověk, ale tahle podivnost je na jinou debatu). Gaston je větší „narcis“, než jak si ho pamatuji, ale Lumiére, Madam Konvičková nebo Cogsworth jsou stejně milí jako v původním filmu. Bella byla vždycky jedna z mála disneyovských „princezen“, která nečekala doma na zadku, až ji zachrání nějaký statný movitý jinoch a v tomto novém snímku je postava Belly dokonce posunutá ještě na maličko vyšší level. Nebála bych se říct, že se „na svou dobu“ chová velmi feministicky.

Hodně debat před uveřejněním vzbuzovala také sexuální orientace LeFoua, který měl být jednou z prvních postav ze studia Disney, která je homosexuální. LeFou je ale tak stereotypně vyobrazeným gayem (nebo bisexuálem?), že nad tím zůstává rozum stát. Velmi mně překvapuje, že zrovna Disney, které se v posledních letech snaží být až úzkostlivě genderově a rasově korektní (emancipované hrdinky, černošská/latinskoamerická/polynéská „princezna“), se dopustilo takového přešlapu.

Co se hereckých výkonů týče, lze hodnotit hlavně umělce, kteří „šli vidět“. Emma Watson jako tradičně předvedla výborný výkon. Film za filmem se vymaňuje ze stínu Hermiony a dokazuje svou hereckou adaptabilitu a obrovský talent. Skutečnost, že přijala právě roli silné Belly navíc věrně koresponduje s jejími mimohereckými aktivitami, protože Watson se angažuje za rovnoprávnost a snaží se stejně jako její postava o šíření osvěty a vzdělání. Zvíře v podání Dana Stevense nenadchne, ani neurazí. Jestli se jej tvůrci s pomocí CGI snažili vyobrazit jako strašidelného, příliš se to nepovedlo. Navíc mírně pozměněné charakterové vlastnosti Zvířete spíš umocňují pocit lítosti, které v divákovi vzbuzuje. Luke Evans se blýskl jako Gaston, až byste mu tu jeho sebelásku uvěřili a jeho parťák Josh Gad alias LeFou má sice smysl pro humor, ale to je tak vše.

Pokud můžu doporučit, zvolte návštěvu snímku v originále. Přestože se jedná o „pohádku“ ze studia Disney, věřím, že děti budou paradoxně spíš menšinovou audiencí. Původní animák z roku 1991 je něco, na čem vyrůstala generace X, a tito dnes už dospělí lidé velmi pravděpodobně dovedou ocenit kvalitní dabing sira Iana McKellena, Ewana McGregora, Stanley Tucciho nebo Emmy Thompson. Stejně tak soundtrack je opravdu velmi povedený a je dost možné, že si písně z filmu pustíte i někdy v budoucnu, což by se vám u českých coverů asi nestalo. V žádném případě nesnižuji kvalitu českého dabingu, jen se angličtina u tohoto filmu jeví jako vhodnější varianta, čehož si byli vědomi i producenti, kteří snímek budou promítat jak v češtině, tak v angličtině.

Verdikt:

Bill Condon si režií Krásky a zvířete určitě vylepšil reputaci po dvou přešlapech v podobě Twilight ságy. Adaptace se přiblížila originálu a místy jej dokonce vylepšila. U ikonické scény, kdy spolu Bella se Zvířetem tančí, musel být spokojený i sebevětší skeptik, protože ta část filmu byla jedna z nejhezčích. Ačkoliv se v tomto live-action snímku najdou mezery (LeFouova sebeprezentace nebo taneční scéna v jídelně, jež díky přehnané barevnosti působí jako vidina kvalitně sjetého narkomana), stále dominují pozitiva. Vizuální efekty, herecké výkony, propracované kostýmy, hudba a věrnost vůči animované předloze z Krásky a zvířete nejspíš po právu udělá další kasovní trhák studia Disney.

Kráska a zvíře / Beauty and the Beast
Trailer
USA, 2017, 130 minut
Fantasy / muzikál / romantický
Režie: Bill Condon
Scénář: Stephen Chbosky, Evan Spiliotopoulos
Hrají: Emma Watson, Dan Stevens, Luke Evans, Kevin Kline, Josh Gad, Ewan McGregor, Stanley Tucci, Emma Thompson, Ian McKellen, Gugu Mbatha-Raw a další

PŘEHLED RECENZE
Lenka Hrůzová
75 %
Předchozí článekDočkáme se nového Matrixu?
Další článekChystá se remake legendární Mouchy
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.
recenze-kraska-a-zvire-2017V hrané adaptaci animované klasiky Kráska a zvíře společnosti Disney, jež je ohromující filmovou oslavou jednoho z nejpopulárnějších příběhů vůbec, velkolepým způsobem ožívají příběh a postavy, které diváci znají a zbožňují. Kráska a zvíře popisuje pozoruhodný příběh Krásky, bystré, krásné a nezávislé mladé dívky, kterou ve svém zámku uvězní děsivé zvíře. Navzdory strachu se spřátelí se zakletým zámeckým služebnictvem a uvědomí si, že se pod obludným zvířecím zevnějškem ukrývá vlídná duše skutečného prince.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno