Recenze: Kong: Ostrov lebek (2017) – Bezpáteřní koláž absurdních, ale efektivních a vtipných scén

Nadměrně vzrostlá gorila Kong se dostal na plátna již mnohokrát a největší ovace sklidil právě před 12lety, když se k jeho příběhu čelem postavil famózní Peter Jackson. Nyní jsme se opět octli v době, kdy přerostlé obludy v kinech frčí, a tak i nastal čas provětrat starochovi trochu kožich. Co by se mohlo v novém pojetí s hvězdným obsazením, tunou CGI a neznámým režisérem pokazit?

Britský agent Bill Randa (John Goodman) dává pod hlavičkou utajené vládní organizace Monarch dohromady tým badatelů, vojáků, žoldáka a fotografky, který má prozkoumat nově objevený Ostrov lebek ležící kdesi v Pacifiku.  Pravý účel expedice je všem odhalen ve chvíli, kdy na letecký transport shazující nad ostrovem seismické nálože zaútočí gigantická gorila Kong, který si nárokuje vládu nad svojí domovinou. Po tragickém střetu se expedice dělí na skupiny. Randa končí pod vedením oddílu podplukovníka Prestona Packarda (Samuel L. Jackson), který je odhodlaný pomstít své muže. Na druhé straně se však tvoří aliance žoldáka Jamese Conrada (Tom Hiddleston), fotografky Mason Weaver (Brie Larson) a dalších, kteří narazí na kmen domorodých obyvatel ostrova, jehož součástí je i přeživší poručík Hank Marlow (John C. Reilly) z druhé světové války. Ten ví o ostrově po 28letech svého trosečnictví na něm ledasco, a tak se stává cenným rádcem na cestě úniku smrti. Té je bohužel nejblíže major Jack Chapman (Toby Kebbell), který zůstal po havárii odloučený od ostatních. Zásobovací loď má dorazit za tři dny a čas naneštěstí stále běží.

Jak si můžete sami přečíst jenom v „pouhém“ obsahu, režisér Jordan Vogt-Roberts si nenaložil na bedra zrovna nejlehčí pojetí klasického příběhu boje člověka s přírodou tak, jak ho známe od Petera Jacksona. Část s Empire State Building, dvojplošníky a King Kongem už pro něj byla nejspíš příliš moc mainstream, a tak se rozhodl přejít až k samotným kořenům opova pozdějšího dobrodružství – na Ostrov lebek, kde byl King Kong zatím jenom Kong, i přesto ale králem ostrova a především jeho ochráncem.

Právě do této části se rozhodl Vogt-Roberts zakomponovat to, na co dneska masové publikum v kinech letí. Se vší tou Godzillou, Pacific Rimem, Dnem nezávislosti a dalšími se totiž i přes ne zrovna dvakrát nejlepší hodnocení některým filmovým tvůrcům zdálo, že pořádná porce obrovských monster a tuna CGI táhne většinu. K tomu už potom stačí přiložit snad jenom lákavé herecké obsazení, a mohli byste mít vyhráno. Pokud tedy neodbydete scénář tak, jak se s tím setkáváme u starých dobrých špatných béček. Přesně takový je totiž Kong: Ostrov lebek.

Úvod celého filmu se ještě jakžtakž dá, skoro by se i dalo říct, že je sympatický. Postavy se začínají lehce profilovat ve svém základním zanícení a motivech, expedice se dává dohromady a vyráží se na ostrov, i když málokdo čeká to, co má přijít. To se dá říct jak o postavách na plátně, tak o divácích před ním. V momentě, kdy se všichni společné ocitáme na ostrově, totiž všechno ztrácí smysl. Za scénářem sice stojí trojice pánů, z nichž dva mají dokonce i zkušenosti s psaním filmů, ve kterých vystupují obrovští ještěři a lidožravci, a proto to možná i dopadlo tak špatně. Vogt-Roberts dostal do rukou sousto s obrovským potenciálem, z kterého chtěl vytěžit co nejvíc. V příběhu a dialozích ale dostal na pomoc lidi, kteří stáli za takovými trapasy jako dálkově ovládanými raptory s kovbojem na motorce nebo Godzillou, kterou by radši nikdo neviděl, jak byla chaotická a mělká.

Ve výsledku tak sedíte v kině, záběry z džungle, kde je všechno obrovské, vás oslňují, souboje jsou napínavé, ale všechno drží pohromadě pouze nitkovazebné efekty, jednou do roka znějící vtipná hláška a… to je všechno. Jakýkoliv rozvoj postav skončil hned v úvodu, takže se u smrti některých z nich spíš i chytáte za hlavu a nechápete absurditu způsobu jejich smrti, než abyste brečeli. Do toho nestihnete ani odložit ruce od úst, jelikož hned v závěsu čekají taková klišé jako cigareta katalyzující výbuch nebo katana porcující dinosaury a další. Z toho vám buď můžou vypadnout oči z důlků, nebo se tomu musíte smát. Do toho vás celým filmem bude provázet biceps Toma Hiddlestona a neustále drsně napjatá tvář Samuela L. Jacksona. To jsou dva odrazové můstky všeho.

Verdikt

Když tak nakonec přijmete to, že se Ostrov lebek co do serióznosti opravdu nepovedl, skutečně si můžete užívat velkolepým CGI nabouchané scény, na kterých se utratilo asi nejvíc, a občas vás až skoro i zvednou ze sedačky.  Ve zbývající ohledech ale Kong nestojí za nic. Koláž davytáhnoucích obrazů, dialogových replik a scén může držet pohromadě jenom nedostatek očekávání, protože potom neodejdete z kina zklamaní dobrým filmem, který jste neviděli, ale nadšení ze špatného filmu, který byl dobrý v tom, co dělá béčka béčky.