V kinech jde již od začátku února životopisný dokument, zaměřující se na už dle názvu veřejnosti skryté, či ne úplně odhalené soukromí, a spolu s ním na osobnost známého a všestranného zpěváka, který je znám jako jedinečná a poměrně pohnutá osobnost. Ať už sledujete, nebo nesledujete československou hudební scénu, minimálně s některou z písní jeho repertoáru jste se určitě museli setkat. Byť by to bylo třeba jen při svižném přepínání stanic…
Richard Müller se nyní ve spolupráci s týmem režiséra Mira Rema rozhodl poskytnout (nejen) svým fanouškům ojedinělou sondu do svého života, sahající tak daleko za plochý a povrchní, dvojrozměrný pohled, kterým obvykle známé osobnosti vnímáme. Müller si za svou cestu světem prošel mnohým, a krom úspěchů v hudební branži ho potkala i, jak už to tak bývá, řada neúspěchů a pádů. Došlo i na drogy a maniodepresivní psychickou poruchu. Zpěvák dokonce i jednou oznámil, že s hudební kariérou končí… Jeho směřování do dnešních dní zabralo celkem tři roky natáčení a zhruba 200 hodin materiálu, které následně filmaři sestříhali do únosné a sledovatelné délky, čítající něco přes hodinu a půl. Dokument se prezentuje jako intimní portrét osobnosti, stíhané nejen zájmem fanoušků, ale pochopitelně i bulváru. Nese v sobě inspiraci, ústřední téma samoty vprostřed davu, mísící se s autobiografickými prvky. Upoutávka však neslibuje jen to, ale jednoduše prezentuje životní lásky, strasti a ztráty člověka který si prožil své, pohledem nejen jeho vlastním, ale pochopitelně i jeho nejbližších. Ať už členů rodiny, či spolupracovníků a kamarádů…
V kontextu tuzemské a slovenské filmové tvorby pak má jít o jakéhosi pokračovatele takových novějších zahraničních dokumentárních filmů, jako je kupříkladu Nick Cave: 20 000 dní na Zemi, odrážející dle slov distributora zákulisí umělecké tvorby na pozadí kombinace reality a fikce, či Amy, kterýžto film poskytl podnětný a zajímavý pohled na tehdy již tragicky zesnulou mladou zpěvačku Amy Winehouse. Co je všem zmíněným snímkům společné, je zároveň i prvek, který je činí i divácky nesmírně zajímavými. Jde o prostý kontrast mezi pozlátkem úspěchu a slávy a onou poškrábanou, odvrácenou stranou mince. V případě Müllera, jako člověka s duševním onemocněním o tvůrčí vyčpělost a apatii, do níž často sklouzával. Ačkoli já osobně rozhodně nepatřím do cílové skupiny podobných filmů, neupírám jim kvality ani jakýkoli potenciál, který dokument o panu Müllerovi, už jen dle traileru bezesporu má.
Film pak nese výborně zvolený název jedné z nejstarších zpěvákových písní. Z prvotních reakcí a recenzí to rozhodně vůbec nevypadá bledě. Dokument prý není bulvární a mnohem víc než na vytahování šťavnatých kousků ze zpěvákova života (ačkoliv i ty obsahuje), „je výpovědí o člověku, jenž je příliš pevně chycený v kole, z nějž nemůže – anebo nechce – vystoupit.“ Otázkou je, zda nebude tento počin polovičatý, či zda skutečně přinese něco nového, něco nepoznaného o ústředním protagonistovi. Nicméně tak či tak, potenciál se mu upřít nedá. Ale jak se říká, pravda je mnohdy někde uprostřed. Nezbývá než nejen zpěvákovi, ale i autorům tohoto projektu držet palce v jejich budoucím směřování.
Richard Müller: Nepoznaný hrají v kinech od 2. února. Ve filmu se krom hlavního protagonisty objeví Soňa Müllerová, Iva Bittová, Soňa Norisová, Helena Krajčiová, Kamil Mikulčík, Andrej Šeban, Dan Bárta, Juraj Jakubisko, Helena Vondráčková, Martin Dejdar, Marián Čekovský, Adela Banášová, Ján Kuric, Michal Horáček a další.