Recenze: Resident Evil 7: Biohazard (PS4) – Záruka hororové atmosféry

Vše to začalo roku 1996, kdy herní společnost Capcom vydala první díl této zatím nekončící herní série. Od té doby vyšlo již přes dvacet titulů této značky a ne všechny byly úspěšné. Jak se povedl nový počin jménem Resident Evil 7: Biohazard? Pojďme se na to podívat.

Už podle prvních trailerů bylo zřejmé, že nový díl představuje restart celé série. I když otázkou zůstává, proč tedy ta sedmička v názvu. Nebojte se, odpověď dostanete. Ale nyní už se vrhneme na samotnou podstatu hry.

Na začátku dostane nový hrdina Ethan záhadný vzkaz od své manželky Mii, kterou hledal poslední tři roky. Vydá se tedy do města Dulvey v Louisianě, kde narazí u plantáže na opuštěný dům, kdysi patřící rodině Bakerových. V roli Etahana brzy zjistíte, že není zdaleka tak opuštěný, jak se zdálo.

Izolace, tma, strach a nepříjemně působící lokace. Všechny tyto prvky gradují v nervy drásající podívanou. Velký podíl má na tom fakt, že se jedná o first-person akci. Při každém kroku hráče roste nervozita, za což hra vděčí úžasné atmosféře a vizuálu – například v podobě zmrzačených panenek, hnijícího masa, přibližujících se kroků a zvažováním, zda najít způsob, jak otevřít zamčené dveře a co se pak za nimi vůbec skrývá.

Jediná věc, která překoná samotný vizuál, je zvuková stránka hry. Zatímco dialogy patří ke klasice a inspiraci braly spíše u béčkových akčních filmů, zvuky, které vás provází po domě, neviditelní nepřátelé plazící se po zdi, těžký dech Ethana po boji a dokonce zvuk jeho podrážek, když se snaží nepozorovaně pohybovat mezi svými nepřáteli, to je opravdu promyšlená a vynikající práce.

Pomalý začátek příběhu má značný vliv na herní požitek. Jen fakt, že nepřátelé už jsou hodinu kolem vás a vy nemáte žádnou zbraň, vyvolává pocit mrazení a strachu. Obecně jste všude zvyklí na to, že dostanete na začátku hry nějaké zbraně a výbavu, ale tady to rozhodně nečekejte.

Jedním zajímavým faktem je ten, že pokud hrajete na PlayStation 4, budete mít možnost zahrát si hru s VR, pokud vlastníte PlayStation VR. Stačí jen zapnout podporu VR v možnostech na obrazovce. Zkoumat plantáže a dům pomocí VR je ještě děsivější, než když hrajete normálně. Ale pozor, ne každý tuto technologii snese. Navíc v tomto prostředí.

Verdikt
Resident Evil 7 by mohl být nejlepší hororovou hrou roku 2017. Pokud jste fanoušky survival-hororu, pak budete svědky legendárního návratu ke kořenům. Protože když už si myslíte, že to nemůže být horší, hra ještě přitvrdí a budete naprosto stejně nadšeni i vyděšeni z celé atmosféry. Skutečně hororový Resident Evil je zpět a jen tak nic ho nepřekoná.

Platformy: PC, PS4 a X-ONE

PS4 VR nebo Resident Evil 7 si můžete také koupit na e-shopu Herní-svět.cz.