Recenze: Místo u moře (2016) – Emotivní drama plné bolesti a složitých osudů

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Kenneth Lonergan má pověst režiséra, který se nebojí zpracovávat složitá témata, jež diváky „chytnou za srdce“. Místo u moře mělo v Americe premiéru již loni v listopadu a valné většině kritiků i audience jeho děj a herecké výkony naprosto učarovaly. Dokládá to také šest nominací na Oscara a pět navržení na cenu Zlatý glóbus. Ale zaslouží si tento film opravdu tolik chvály a pozornosti?

Lee Chandler (Casey Affleck) je osamělý údržbář ve středních letech, který se nerozpakuje, a pokud mu dá kdokoliv jen záminku, pošle jej do patřičných míst nebo se s ním rovnou popere. Leeův bratr Joe (Kyle Chandler), který trpěl srdeční vadou, umírá, a zůstává po něm teenager Patrick (Lucas Hedges). Ten míval k Leeovi v dětství velmi blízko, ale po smrti Joea jsou si skoro cizí. Joe svěřil péči o syna do rukou Leeovi, který není vzniklou situací příliš nadšený. Načas se vrací do rodného města v Massachusetts, aby Patricka připravil na stěhování pryč. Ten se však odmítá vzdát svého způsobu života a přátel, jenže Lee o jeho protiargumentech odmítá diskutovat. Uzavřený a výbušný údržbář se neustále dostává do konfliktu s většinou lidí ve svém okolí. Na vině však není jeho charakter, ale pohnutá a bolestivá minulost, a také neschopnost odpustit si za své chyby, které z něj udělaly lhostejného a asociálního člověka.

Přestože je snímek provázán mnoha bolestivými událostmi, je v nich i plno okamžiků, kdy se zasmějete. Kenneth Lonergan, který Místo u moře zrežíroval, a také k němu napsal scénář, dokázal velmi citlivě přecházet od velmi smutných momentů k odlehčenějším scénám. K tomu mu dopomáhaly mimo jiné flashbacky, které ale nejsou odlišeny od zbytku filmu (například graficky). Lonergan tak nenásilně nutí diváky přemýšlet a dávat si pozorně dohromady osudy jednotlivých hrdinů. Je velmi pravděpodobné, že prvních pár desítek minut Místa u moře může na část audience působit nezáživně a jakékoliv sympatizování s Leem někomu přijde nemyslitelné. Ale opak je pravdou. Lonergan výborně nakombinoval příběh tak, aby působil uvěřitelně, a aby se divákovy pocity proměňovaly společně s postupným odkrýváním minulosti rodiny Chandlerů.

Dialogy ve filmu jsou krátké, úderné, s trochou humoru a hrubší mluvy, bez které by ale například banda podnapilých mužů hrajících ping pong ve sklepě jednoduše nebyla věrohodná. Postavy tedy příliš nevynikají výřečností, ale o to je ve filmu větší prostor pro herce, aby atmosféru na plátně dokreslili i sebemenším gestem nebo výrazem tváře. V tom naprosto exceloval Casey Affleck, jehož ztvárnění komplikované postavy Leea si opravdu zasloužilo sošku Zlatého glóbu za nejlepší mužský herecký výkon.

Affleckovi ve snímku však velmi zdárně sekundoval mladík Lucas Hedges, který zvládl u své postavy umně skloubit povahu sukničkářského playboye a zlomeného kluka, který má pocit, že se po smrti otce otřásá jeho život v základech. Přestože většina kritiků velebila i Michelle Williams, její výkon za vcelku krátký čas strávený ve snímku nelze nazvat ani nadprůměrným.

Verdikt:

Ač není Místo u moře filmem mnoha postav, je v něm patrný smutek a bolest, který by „vystačil“ na celé město Manchester, v němž se děj odehrává. Nestává se však často, že byste se v kinech setkali s tak emočně vypjatými příběhy, u nichž by vám 137 minut dramatu nepřipadalo jako nehorázná tortura. Je pravda, že stopáž by mohla být o maličko kratší, ale nuda při sledování určitě nehrozí. I pokud někdo není přílišným fanouškem dramaticky laděných filmů, měl by kino navštívit. Ať už kvůli hereckým výkonům Afflecka a Hedgese, kteří Místo u moře posunuli ke špičce tohoto žánru nebo proto, že ač se jedná o americký film, je mu happy ending vzdálený asi tolik, jako Zdeňku Troškovi zisk Oscara.

Místo u moře / Manchester by the sea
Trailer
USA, 2016, 137 minut
Drama
Režie/Scénář: Kenneth Lonergan
Kamera: Jody Lee Lipes
Hrají: Casey Affleck, Michelle Williams, Kyle Chandler, Lucas Hedges, Gretchen Mol, C. J. Wilson

Konečné hodnocení

Lenka Hrůzová
80 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Po smrti svého staršího bratra Joea (Kyle Chandler) zjišťuje Lee Chandler (Casey Affleck) s velkým překvapením, že byl svým bratrem ustanoven jako jediný opatrovník synovce Patricka (Lucas Hedges). Lee opouští své současné zaměstnání a naplněn obavami se vrací do vesnice Manchester-by-the-Sea, aby zde pečoval o temperamentního šestnáctiletého Patricka. Je také nucen se vyrovnat se svou minulostí, která ho odloučila jak od manželky Randi (Michelle Williams), tak od komunity, ve které se narodil a dospíval. Lee a Patrick, které spojuje pouto jediného člověka, jenž celou rodinu udržoval pohromadě, se oba snaží smířit s životem ve světě bez Joea.Recenze: Místo u moře (2016) - Emotivní drama plné bolesti a složitých osudů