TOP 12: Nejlepší filmy o drogách

Přečtěte si

Autor

V kinech se po dvaceti letech zase objevují Renton, Spud, Sick Boy a Begbie, kterým tehdy drogy tak zamávaly životy. Pojďme si připomenout další snímky, ve kterých figurovaly drogy a které stojí za pozornost.

Bezstarostná jízda (1969)

Snad až kultovní snímek o dvou hippies, Billym (Dennis Hopper) a Wyattovi (Peter Fonda), a jejich bezstarostné jízdě po USA. Poté, co vydělali nějaké peníze na drogách, nasměrují hrdinové své motorky ze slunného Los Angeles do New Orleans na karneval. Krásou tohoto způsobu cestování je nekončící svoboda – můžou kdykoli zastavit, dát si jointa, někde se trochu opít, užít si,… Nic nelze plánovat, na nic spoléhat. Nová přátelství stejně rychle vznikají, jako z různých důvodů zanikají. Svobodná cesta, volná silnice a vítr ve vlasech, dokud nepotkají někoho, kdo má o svobodě a toleranci trochu jinou představu.

My děti ze stanice Zoo (1981)

Většina už někdy o třináctileté Christiane F. ze západního Berlína někdy zřejmě slyšela. Mladá dívka (Natja Brunckhorst), která domácí nudu vymění za nadšení a vzrušení z nové diskotéky v centru města. Aby ji pustili dovnitř, musí se ovšem trochu „postaršit“. V klubu potká partu lidí, do které se snaží zapadnout. A zdá se, že jediná cesta vede přes drogy.

Rváčův deník (1995)

Začalo to celkem nevinně. Poflakovali se po New Yorku, hráli basket, kde našli koš a čas od času se porvali. Zvrtlo se to ve chvíli, kdy se na scéně objevily drogy. Jeden z kluků, který sdílel tenhle osud, Jim Carroll (Leonardo DiCaprio), si vedl deník. A zápisky v něm nejsou žádné lehké počtení.

Trainspotting (1996)

Film v režii Dannyho Boylea podle stejnojmenné knihy Irvine Welshe. První setkání s Rentonem (Ewan McGreggor), Spudem  (Ewen Bremner), Sick Boyem (Jonny Lee Miller) a Begbiem (Robert Carlyle), kteří se teď vracejí. Před dvaceti lety revoltovali proti konzumní společnosti, brali drogy a jejich jedinou starostí byla další dávka. Ne všichni se pak bez problémů vypořádali s realitou „skutečného života“.

Strach a hnus v Las Vegas (1998)

Svérázná filmová podoba knihy novináře Huntera S. Thompsona vznikla pod taktovkou Terryho Gilliama. Líčí bizarní příhody novináře Raoula Duke (Johnny Depp) a jeho právníka (jemuž říká Dr. Gonzo) (Benicio Del Toro) na cestě z Los Angeles do Las Vegas a následně ve vegaských hotelech, kasinech a ulicích. Duke má za úkol přivézt z Vegas jisté reportáže, to ale jemu ani jeho společníkovi nebrání v tom, aby byli v neustálém drogovém opojení.

Requiem za sen (2000)

Darren Aronofsky a jeho možná nejvíc připomínaný snímek vypráví příběhy několika lidí postižených závislostí. Ovdovělá Sarah Goldfarb (Ellen Burstyn) si vzala do hlavy, že se dostane do televize, do jedné ze soutěžních show. Do té doby ovšem musí zhubnout do svých překrásných červených šatů a nejsnáze to půjde, samozřejmě, s pomocí medicíny. Její syn Harry (Jared Leto) se snaží se svou přítelkyní Marion (Jennifer Connelly) unikat od reality. Harryho nejlepší přítel Tyrone (Marlon Wayans) si navíc vydělává prodejem drog. Všichni čtyři členové kvarteta se tak zmítají v bludném kruhu bezmoci a beznaděje, ze kterého nemohou najít cestu.   

Kokain (2001)

Příběh celkem nevýznamného Američana, jež se v 70. letech ocitl v centru mezinárodního obchodu s drogami, který tehdy zaznamenával mimořádný vzestup. George Jung (Johnny Depp) se během pár let přeměnil z místní školní fotbalové hvězdy na největšího dovozce kolumbijského kokainu. Snímek sleduje pravdivý životní příběh Junga. Začíná v 60. letech, kdy George poprvé zjistil, co to vlastně jsou drogy a ze začátku poměrně nevinně koketoval s prodejem marihuany – jednoduchý výdělek. Netrvalo dlouho a stal se z něj profesionální pašerák, vyšplhal až na vrchol žebříčku.

Kafe a cigára (2003)

Protože drogy nejsou jen nelegální. A k těm nejznámějším legálním v podstatě patří obě slova v názvu – kofein i nikotin. Jim Jarmusch vypráví svým typickým způsobem několik krátkých příběhů, kde se soustředí na rozhovory vedené u „kafe a cigár“. Jedni řeší nanuky s kofeinem, jiní Abbota a Costello, další Elvise či Paříž ve dvacátých letech. Nelze opomenout vynikající a specifické herecké obsazení – na kávu zašli např. Cate Blanchett, Steve Buscemi, Tom Waits, Iggy Pop či Bill Murray.

Candy (2006)

Opojné vzplanutí mezi mladou malířkou Candy (Abbie Cornish) a příležitostným básníkem Danem (Heath Ledger) oběma milencům přeroste přes hlavu. Touží po sobě a stále intenzivnějších společných prožitcích, ke kterým si postupně začnu dopomáhat heroinem. Závislost se prohlubuje, zanedlouho už není za co látku kupovat, tak se Candy začne prodávat. Svou lásku se po nějaké době rozhodnou posvětit manželským slibem, též pod vlivem. Závislost postoupí až do takové úrovně, že ve vztahu nejsou pouze dva – Candy a Dan, ale tři – společně s drogou. Candy si začne uvědomovat, jak tragicky jejich sen skončil a rozhodne se něco dělat.

Sicario: Nájemný vrah (2015)

Pohled na drogovou problematiku tak trochu z druhé strany nabídl Denis Villeneuve. Agentka FBI Kate (Emily Blunt), která měla doposud poněkud idealistické představy, je pověřena, aby u hranic mezi Mexikem a USA pomohla s válkou proti drogám. Jde o oblast, kde neplatí žádné zákony. Tým, do kterého má Kate připadnout vede poradce (Benicio Del Toro), o němž toho nikdo moc neví, natož o jeho minulosti. Skupina se tajně vydává na cestu, během které je Kate nucena přehodnotit vše, čemuž doposud věřila, aby měla šanci na přežití.

Samotáři (2000)

„Já spíš myslím, že lidi tady málo hulej.“ Klasika, v jejímž centru sice drogy nestojí, ale rozhodně je nepostrádá v množství víc než malém. Soustředí se na osudy sedmi lidí během pár dní, které jim změní život. Hrdinové jsou milovník marihuany Jakub (Jiří Macháček), Vesna (Labina Mitevska), která se vydala najít svého otce, rozhlasový moderátor Petr (Saša Rašilov nejml.), jež právě prochází rozchodem s dlouholetou partnerkou Hankou (Jitka Schneiderová), o kterou by stál a nevyžádanou pozornost ji projevuje neurotický doktor Ondřej (Ivan Trojan). Ondřejova manželka Lenka (Dana Sedláková) zatím kouká jinam, odmítá si připustit jakékoli nedokonalosti svého muže a pečuje o rodinu. Do životů všech zasahuje ještě manipulátor Robert (Mikuláš Křen). Protipólem těchto hrdinů, samotářů, kteří se snaží protloukat světem a vyznat sami v sobě jsou Hančini rodiče (Hana Maciuchová, František Němec) a skupinka japonských turistů poznávající naši kulturu.

Kobry a užovky (2015)

Kryštof Hádek a Matěj Hádek hrají bratry, kteří si ani jeden zrovna neprochází tím nejlepším obdobím. Užovka (Matěj) ve svých skoro čtyřiceti nemá partnerku ani práci a vlastně neví, co sám se sebou. Kobra (Kryštof) je nezodpovědný, fetuje a stále bydlí s matkou (Jana Šulcová), která je většinu času opilá. Má velké sny a plány, ale všechno nakonec končí u toho, že vykrade další chatku. Ve chvíli, kdy se zdá, že by Užovkův život mohl nabírat dobrý směr, objeví se Kobra.

Váš komentář potěší autora článku.

18 KOMENTÁŘŮ

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také