TOP 10: Nejlepší role Jamese McAvoye

Přečtěte si

Autor

Již tento čtvrtek vstupuje do našich kin nový thriller Rozpolcený. James McAvoy se ve snímku představí jako Kevin, ve kterém se skrývá 23 osobností. Pojďme si zrekapitulovat, v jakých jiných rolích se nám vryl do paměti.

Rory O’Shea (Uvnitř tančím, 2004)

V tomto filmu na sebe James McAvoy vzal roli rebela Roryho, která obrátí život hlavního hrdiny Michaela o 180 stupňů. Michael je 24letý muž s mozkovým ochrnutím, který žije v domově pro invalidy. No, spíš než žije, tak nějak přežívá. Ovšem poté zjistí, že nově příchozí Rory, rychle mluvící mladík, který může hýbat pouze svou pravou rukou, rozumí jeho pro ostatní nesrozumitelné řeči. Roryho akčnost a vzpurná povaha zapálí ohýnek i v Michaelovi a ten objevuje svět vně ústavu.

Pan Tumnus (Letopisy Narnie: Lev, čarodějnice a skříň, 2005)

Ať už je film hodnocený jakkoli, při řeči o McAvoyovi nelze opominout roli, kterou se zapsal do hlav a srdcí i těch nejmladších. V příběhu podle C. S. Lewise o čtyřech sourozencích, kteří objeví cestu do kouzelné země Narnie, kde se musí utkat se zlou čarodějnicí, si zahrál hodného fauna pana Tumnuse, který dětem v mnohém pomohl.

Nicholas Garrigan (Poslední skotský král, 2006)

Role, která pro McAvoye znamenala nominaci na prestižní britskou filmovou cenu BAFTA.

Čerstvě vystudovaný naivní lékař Nicolas Garrigan odlétá do Ugandy. Doufá v dobrodružství, romantiku a v to, že bude moci pomáhat tam, kde je opravdu potřeba. Nedlouho po svém příjezdu pomůže při jedné nehodě tehdejšímu prezidentovi Idi Aminovi, který si ho ihned oblíbí. Učiní lékaři nabídku, kterou nemůže odmítnout – aby se stal jeho osobním ošetřovatelem. A tak se mladý doktor dostává do zákulisí jedné z nejhorších vlád v Africe.

Robbie Turner (Pokání, 2007)

Další nominace na BAFTA a také první (a zatím poslední) nominace na Zlatý glóbus.

Když jednou dvanáctiletá Briony Tallisová popustí uzdu fantazii až přespříliš, odstartuje tragický příběh, který nenávratně změní životy tří lidí. Nezralost a nedorozumění vedou k tomu, že obviní mladého zahradníka Robbieho Turnera, do nějž je bláznivě zamilovaná její starší sestra Cecilia, ze znásilnění nezletilé sestřenice. Ve chvíli, kdy si už o něco starší Briony uvědomí, co se vlastně stalo, už s tím nemůže nic dělat. Cecilia zavrhne rodinu a odstěhuje se, Robbie narukuje „za trest“ a ve Francii bojuje proti Němcům, přičemž Briony se chce „vykoupit“ jako ošetřovatelka. Dospívá a rozhodne se vzít odpovědnost za své činy, ať už to znamená cokoli. Ale kdo ví, jak to se všemi nakonec bude?

Wesley Gibson (Wanted, 2008)

Práce ho nebaví, přítelkyně mu utekla s jeho nejlepším kamarádem a on navíc nemá odvahu s tím něco dělat. Pak ale zjistí, že jeho otec byl hlavou tajné organizace nájemných vrahů řídící se heslem „Zabij jednoho, zachráníš tisíce…“ Otce prý nedávno zavraždili a je na Wesleym, zda převezme rodinný byznys. Hrdina ke svému překvapení i zděšení zjišťuje, že ke zmiňované práci má dokonce i vlohy. Tak co teď?

Valentin Bulgakov (The Last Station, 2009)

Film vypráví o posledních dnech ruského autora Lva Nikolajeviče Tolstého a líčí jeho vnitřní souboj mezi tím smířit se se svou rolí významného a majetného spisovatele a jeho přesvědčením žít v chudobě.

McAvoy ztělesňuje Tolstojova nového asistenta Valentina Bulgakova. Skrz jeho osobu se skupina příznivců umělce snaží docílit toho, aby Lev podepsal novou závěť, která by práva na jeho díla postupovala ruskému lidu. To se nelíbí spisovatelově manželce, Sofyi a Valentin je tak poněkud rozpolcený.

Bruce Robertson (Sviňák, 2013)

Zkorumpovaný policista, který je posedlý sexem a závislý na kokainu. Místo vyšetřování vraždy raději svádí ženy a zahrává si s kolegy. V cestě mu stojí také jeho vlastní psychické problémy a vnitřní démoni. Doufá, že se mu různými manipulacemi podaří dosáhnout povýšení, od něhož si slibuje, že mu pomůže získat zpět ženu a dceru.

Conor Ludlow (Zmizení Eleanor Rigbyové, 2013)

Jsou šťastní, jsou zamilovaní, jsou svoji a nadšeně plánují společné zítřky. Takoví přesně Conor a Eleanor byli předtím, než se to všechno pokazilo. Teď najednou jako by z nich byli skoro cizinci, ba dokonce hůř, protože na to, co se stalo, nejde zapomenout. Snímek sleduje jejich snahu nalézt společnou řeč a pochopení.

Film Zmizení Eleanor Rigbyové existuje ve třech verzích. Ona vypráví příběh z pohledu Eleanor, On z pohledu Conora a finální Oni je sestřihem obou předchozích.

Simon (Trans, 2013)

Režisérské taktovky tohoto projektu se ujal známý Danny Boyle, který stojí m.j. za legendárním Trainspottingem.

Zdánlivě geniální plán – pracovník aukční síně Simon se spolčí se zločineckým gangem, aby společně ukradli Goyův obraz. Všechno by taky vyšlo, kdyby se Simon při loupeži neudeřil do hlavy, následkem čehož si nemůže vzpomenout, kde zcizené umělecké dílo je. Nepomáhají výhrůžky, nepomáhá mučení… co takhle hypnóza?

Profesor Charles Xavier (X-Men)

Jako mladý profesor Xavier (jehož v pokročilejším věku hraje Patrick Stewart) se James McAvoy v X-Men příbězích objevil zatím třikrát. Mohli jsme ho vidět v První třídě (2011), Budoucí minulosti (2014) a Apokalypse (2016). Proslýchá se, že by se měl objevit i v dalším díle, The New Mutants, který by se mohl objevit někdy příští rok.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také