Komiks: Batman: Soví tribunál (2013) – Temný rytíř na pokraji šílenství

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Tento komiks, spadající do runu scénáristy Scotta Snydera, je pokládán za jednu z nejlepších věcí, co kdy s netopýřím strážcem vyšly. Není proto divu, že se v nakladatelství Crew rozhodli právě tuto sérii vydat celou. Podívejme se tedy na první část komiksové řady z DC restartu New 52, v níž si Batman kolikrát sáhne až na úplné dno a hranice jeho schopností budou otestovány až po ty nejzazší meze… Jízda začíná!

Snyder se řadí mezi velmi výrazné tvůrce novodobého mainstreamového komiksu. V tomto díle to jedině potvrzuje. Krom toho, že je příběh výborný, nezačíná úplně od nuly. Přesto je natolik přístupný, že jím můžete začít a na své si tak přijde jak letitý fanda, tak začínající čtenář. A pak… Tohle je jednoduše Batman tak, jak ho chceme číst. Temný, drsný, místy až znepokojující, ale přesto vítězící, byť mnohdy celkem draho a rozhodně ne bez trpných následků. Batman a Bruce Wayne zde navíc fungují v ideálním poměru… Co mě upřímně potěšilo, je fakt, který kupříkladu v oblíbených filmech s tímto hrdinou tak nějak chybí, a nebo zdaleka není tak výrazný.

Jedná se mi o to, že Wayne je vysoce inteligentní, a ne nadarmo se jeho alter egu přezdívá „nejlepší detektiv na světě.“ Skutečná detektivní práce, psychologické profilování nepřátel, všelijaké technické vymoženosti a především důraz na hrdinův intelekt jsou ve filmových zpracováních málokdy zastoupeny jinak, než stopově. A přestože to má v akčních superhrdinských filmech své opodstatnění, zde se hraje trošku jinak. Batman je ve své podstatě a s nadsázkou řečeno jakýsi „Sherlock Holmes, který se převléká za netopýra a umí se prát.“ Kápě a celý kostým je pak jakýsi prostředek, který má zločince především vyděsit, nebo v nich alespoň (pakliže jsou otrlejší), vzbudit respekt (v případě šílenců o formátu Jokera se nechtěně může stát součástí obsese). A to je jedna z předností tohoto komiksu. Krom soubojů (a jistěže efektních), jsme totiž skutečně svědky záhadami a konspiracemi naplněného vyšetřování, točícího se okolo mýtu; městské legendy, která je v Gothamu déle než netopýří strážce. Díky výbornému vyprávěcímu stylu také sledujeme i to, jak hlavní hrdina uvažuje. Některé z jeho hořce pochmurných vnitřních monologů rozhodně stojí za to.

V Sovím tribunálu se krom perfektního scénáře a podmanivé kresby ještě setkáváme s dalším důležitým prvkem, který z něj dělá dílo velice jedinečné a závratně přispívá k jeho kvalitám. Vyskytuje se zde nejen nový záporák v podobě zabijáka Pařáta, ale i postupně se jak nám, tak Batmanovi poodhaluje mozaika mytologie okolo utajené organizace, jejíž název kniha nese. To, jak se Snyderovi podařilo do tak rozsáhlého a spletitého Batmanova univerza, plného rozličných záporných postav a dějových linek naprosto elegantně a hladce zasadit zcela novou, spící a rozsáhlou sílu, je jednoduše odzbrojující… Co příběhu dodává ten skutečný drive je věc, přítomná jen v těch nejlepších hrdinských příbězích. Ta možnost vidět hrdinu v největším ohrožení, a následně jej sledovat jak povstává a odráží se ze samotného dna, je jednoduše stále jímavá a jen tak se neokouká.

A neokouká se to tím víc, čím je příslovečný pád tvrdší. A že je to v tomto případě pád doslova, explicitně řečeno na držku, je neoddiskutovatelné. Snyder se navíc v tomto směru nebál trochu přehánět a krom toho, že Batman se v komiksu ocitá na samém pokraji šílenství (čehož se tvůrci nebáli využít a krom barvitých halucinací si i pohráli s rozložením a posloupností panelů, kdy jsou někdy výjevy obráceně, apod.), dostává se mu i újmy fyzické. A to takových rozměrů, že by to správně neměl přežít. Ale od toho se pohybujeme v superhrdinském komiksu a takovýto vroubek na kráse lze odpustit. Když je navíc maximálně efektní a při utrpení s hrdinou soucítíme, není co řešit. O to lépe se mu potom při vzestupu a získání otěží nad situací fandí.

Tíživá atmosféra je tu vykreslena opravdu perfektně, stejně jako příběh o tom, jak Batman postupně odhaluje jednotlivé kousky skládanky a dostává se blíž a blíž k odhalení něčeho, čemu ani do poslední chvíle nevěří. Ale mýtus je pravdou a Soví tribunál, usilující o život kohokoli, kdo se snaží z Gothamu udělat lepší místo a jakkoli zkříží jejich plány, je skutečný. Jeho hrozba je veliká a střet s Temným rytířem byl jen otázkou času. Batman tu získá protivníky, kteří jsou mu nadřazeni nejen množstvím a tradicí, ale už pouhou symbolikou. Sovy totiž netopýry loví… Vykonavatelem jejich vůle je právě zabiják Pařát, který je s nadsázkou řečeno takovou steampunkovou variací (jeho oděv je mimochodem úžasný) na marveláckého Winter Soldiera… K příběhu se opět nebudu výrazněji rozepisovat, ale stojí rozhodně za to a sešity, v nichž je Bruce zajatcem Tribunálu a v zbídačeném stavu bloudí labyrintem, patří k tomu nejlepšímu, a zároveň nejsvízelnějšímu, co můžeme v mainstreamu vidět. A se že na některých panelech výtvarníci vyřádili. Nejvíce pak asi na obálkách, kde mají přece jen nejvíc volnosti a mohou se tak správně urvat ze řetězu.

Verdikt

Batman: Soví tribunál je nadprůměrný mainstreamový komiks, který se právem pokládá nejen za nejlepší část restartu New 52, ale zároveň i za jeden z nejpovedenějších příběhů s Batmanem vůbec. Přestože tvůrci sem tam přijdou s nějakým předvídatelným klišé, stojí tento komiks za každou vteřinu čtenářovy pozornosti a přináší rozjetý děj s atmosférickou kresbou, do kterého stačí za jízdy naskočit a nechat se unášet… Jako první díl série to zkrátka funguje perfektně a nemohu se dočkat dalších částí, komiks totiž skýtá otevřený konec, který přímo pobízí k dalšímu čtení…

Na stránkách našeho magazínu zatím krom této najdete i recenzi na čtvrtý díl toho runu. Další budou časem následovat. Pokud si komiks pořídíte a přečtete, rozhodně jej nezapomeňte ohodnotit na české Komiksové databázi. Batman: Soví tribunál u nás vyšel v roce 2013 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí recenzního výtisku. Zakoupit jej, stejně jako nejnovější komiksy z této Batmanovy série, můžete zde.

  • Batman: Soví tribunál
  • USA, 176 stran, u nás vydala Crew v roce 2013
  • Scénář: Scott Snyder
  • Kresba: Greg Capullo
  • Vydání: 1.
  • Vazba: paperback
  • Formát: 175×255 mm
  • Tisk: barevný
  • Překlad: Jiří Pavlovský
  • Žánr: akční, superhrdinský

 

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
85 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Batman samozřejmě slyšel příběhy o gothamském Sovím tribunálu. O společenství, které se schází v hlubokých stínech a používá noční dravce jako svou vizitku. Slyšel o tom, že členové tohoto mocného tajného spolku jsou skutečnými vládci Gothamu. Ale Temný rytíř tyto zvěsti odmávl jako babské báchorky. Gotham bylo jeho město. Až doteď. Brutální zabiják zatíná své žiletkově ostré pařáty do nejlepších a nejznámějších osobností města - stejně jako do těch nejnebezpečnějších a nejvražednějších. A pokud jsou temné legendy pravdivé, jsou páni města ještě mocnější dravci, než si kdy Batman dokázal představit - a mají svá hnízda úplně všude... Hvězdný tým složený ze scenáristy Scotta Snydera a Grega Capulla hrdě uvádí závratnou ságu tajemství a děsu!Komiks: Batman: Soví tribunál (2013) - Temný rytíř na pokraji šílenství