TOP 10: Filmy o sledování a potlačování svobod

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Být whistleblowerem, česky informátorem či hanlivě „práskačem“, nebývá nikdy lehké, a navíc to s sebou nese mnoho závažných rizik. Do českých kin dorazil snímek Snowden s Josephem Gordonem-Levittem v hlavní roli, a proto jsme se rozhodli vám připomenout deset nejlepších filmů, jejichž hrdinové se, ať už dobrovolně nebo nedobrovolně, stali nepohodlnými systému a byli za to pronásledováni.

Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999)

Někteří lidé se rozhodnou uveřejnění pravdy obětovat téměř vše, co jim je drahé, ale ne vždy jsou jejich snahy oceněny. Jeffrey Wigand (Russel Crowe) se s pomocí reportéra Lowella Bergmana (Al Pacino) snaží usvědčit tabákovou společnost z křivé výpovědi u soudu. Wigand jako bývalý zaměstnanec odkrývá ošklivou pravdu o návykovosti tabákových produktů, která je podle něj mnohem horší, než společnost tuší. Koncern se mu ale začne mstít, nejdříve jej zažaluje, a pak se přidávají výhrůžky smrti v podobě nábojnic v poště a podobně. Bergman a Wigland ale odolávají silnému tlaku, oba ztrácí přízeň lidí z okolí, a nakonec je moderátorovi od vystrašeného vedení televize zatrženo vysílání jeho pořadu v němž mělo k odhalení dojít. Oba muži tak stojí před dilematem, zda mají své morální zásady a občanskou odpovědnost hodit za hlavu a „nechat věc být“, nebo zda mají za zveřejnění pravdy bojovat, ať to stojí co to stojí.

1200

Nepřítel státu (1998)

Will Smith v akčním thrilleru o právníkovi Robertu Deanovi, který byl v nesprávnou chvíli na nesprávním místě. Po letmém setkání se starým známým se Robert dostává do hledáčku tajných agentů z NSA. Zmatený muž netuší, že mu byla předána kazeta, na níž je natočena nájemná vražda kongresmana. Reynolds, který NSA velí, nasadí všechny možné techniky k tomu, aby citlivý materiál získal zpět, a tak je Dean sledován nejen špióny a ozbrojenými agenty, ale každý jeho pohyb hlídají i satelity. V honu o holý život se právník snaží zjistit, proč se ze dne na den stal nepohodlným, až nakonec musí přijmout pomoc od zcela cizího člověka. Režisérovi Tomovi Scottovi se do filmu povedlo obsadit herecký dream team, v němž si po boku Willa Smithe zahráli Gene Hackman, Jon Voight, Lisa Bonet, Jack Black nebo Regina King.

dhs-_jon_voight_and_tom_sizemore_in_enemy_of_the_state

Informátorka (2010)

Příběh policistky Kathryn Bolkovacové inspirovaný skutečnými událostmi je příkladem, že ani ženy se na sebe nebojí vzít rizika plynoucí z uveřejňování nežádoucích pravd. Rachel Weisz se v roli nebojácné Bolkovacové, jež se jako peacekeeper Společnosti národů vydává do Bosny, odhaluje rozsáhlou síť obchodování se ženami. Jenže do této nelegální činnosti jsou zapojeni i nejvýše postavení pracovníci OSN, a proto se policistka stává terčem psychického nátlaku a vyhrožování. Čím víc ale Bolkovacová rozkrývá rozvětvenou strukturu obchodníků s často nezletilými sexuálními otrokyněmi, tím víc se vystavuje nebezpečí, že se jí stane nějaká „nehoda“ a její poznatky by tak mohly navždy zůstat nevyslyšeny a viníci nepotrestáni. Tato režisérská prvotina Larysy Kondracké je strhujícím příběhem, který byl oceněn na mnoha filmových festivalech ve světe.

the-whistleblower-1

Všichni prezidentovi muži (1976)

Lze říct, že Všichni prezidentovi muži jsou téměř kultovním snímkem s tématem odhalování zločinů z nejvyšších politických kruhů. Dustin Hoffman a Robert Redford ztvárnili dva investigativní novináře z amerického deníku Washington Post, kteří se nebáli postavit ani Bílému domu. Dvojici novinářů se díky mnoha zdrojům postupně povedlo rozklíčovat tzv. aféru Watergate, která nakonec donutila Richarda Nixona k rezignaci z postu amerického prezidenta. Oscarový snímek vznikl na motivy skutečných událostí, je ukázkovým příkladem kvalitně odvedené žurnalistické práce, která vedla k odhalení jedné z největších politických kauz USA.

all_the_president_s_men_edited_005

Erin Brockovich (2000)

Životopisný snímek vyprávějící osudy svobodné matky Erin Brockovich, vynesl její představitelce Julii Roberts Oscara a Zlatý glóbus. Žena, ke které není osud příliš milosrdný, konečně získala podřadnou práci v advokátní kanceláři. Jenže ji zaujme případ realitní agentury k němuž jsou přiložené i zdravotní záznamy nájemníků, a proto se rozhodne, že na vlastní pěst zahájí investigaci. Jenže odhalení není po chuti ani firmě, proti které se vede vyšetřování, ani jejímu novému příteli. Erin je tak vystavena tlaku ze všech stran, ale nepodléhá a díky petici se jmény všech nájemníků rozjíždí kauzu proti společnosti, jenž díky svým kontaminovaným podzemním vodám ohrožuje stovky lidí na životech.

erin-brockovich-di

WikiLeaks (2013)

Film sleduje osudy dvou zakladatelů světoznámého webu WikiLeaks. Benedict Cumberbatch se v něm ujal role australského hackera Juliana Assanga a doplnil jej Daniel Brühl, jenž ztvárnil německého novináře Daniela Domscheita-Berga. Oba spojí své síly formou internetového „aktivismu“, kdy začnou světu odhalovat tajné informace a kauzy, které otřásají pověstí armády, korporací ale i celých politických režimů. Prostřednictvím WikiLeaks nejdříve uveřejní video o zabití neozbrojených válečných reportérů americkými vojáky a reakce společnosti na sebe dlouho nenechá čekat. Assang a Berg se po prvotních úspěších však začnou ideově rozcházet, protože Assang začne tlačit na zveřejnění informací, které by podle Berga ohrozily příliš mnoho nevinných lidí na životě…

o-the-fifth-estate-trailer-facebook

Její případ (2005)

Další hvězdně obsazený snímek, který se soustředí na příběh statečné ženy, která byla obětí sexuálního obtěžování a denodenních urážek v „čistě mužském“ zaměstnání. Josey Aimes (Charlize Theron) jako osamělá matka musí přijmout zaměstnání v dole v Minnesotě, aby uživila svou rodinu. Skupina žen je v zaměstnání v naprosté menšině oproti mužům, kteří jim svou dominanci dávají nevybíravě najevo. Josey je ale zneužita spolupracovníkem (Jeremy Renner), a když se ale obrátí na vedení dolů, je jí naznačeno, že by měla podat výpověď. Nikdo se její situací nehodlá zabývat, a proto se obrací na advokáta Billa Whita (Woody Harrelson), který jí pomůže se zahájením soudního líčení proti důlní společnosti. Film je opět inspirován skutečnými událostmi a osvětluje genderovou nerovnoprávnost ve Spojených státech před začátkem nového tisíciletí.

north_country17

Nepohodlný (2005)

Justin Quayle (Ralph Fiennes) je přemluven svou manželkou Tessou, aby ji vzal s sebou do afrického Nairobi, kam Quayle jede jako britský diplomat. Tessa se začne aktivně humanitárně angažovat, ale jednoho dne vyděšená žena upozorní Justina na to, že odhalila spiknutí farmaceutické společnosti jejíž spojenci masivně vyvražďují lidi ve městě. Tessa je ale brzy nalezena zavražděná a zlomený Justin se odhodlaně vydává vyšetřit její zabití. Při vyšetřování se ale dostává do konfliktu se společností zaměřenou na léčiva a sám se díky pro něj do té doby neznámé aktivitě své ženy dostává do ohrožení života. Thriller situovaný převážně do prostředí zemí třetího světa vznikl na motivy stejnojmenné knihy autora Johna le Carrého.

the-constant-gardener-02

Amen. (2002)

Méně známý film Amen. vypráví příběh předáka nacistické jednotky SS Kurta Gersteina (Ulrich Tukur), jenž se za pomoci kněze Riccarda Fontany (Mathieu Kassovitz) snažil uvědomit papeže Pia XII. o masovém vyhlazování Židů v koncentračních táborech. Gerstein je shodou náhod svědkem otrávení vagonu cyklonem B a zvěrstvo, jenž spatří, jej nutí zpochybňovat ideologii, k níž se do té doby hlásil. Režisér Costa-Gavras se ve snímku zaobírá otázkou, zda (a jak) by se měl papež k problematice genocidy vyjadřovat. Syrová tématika je inspirována paměťmi esesáka Gersteina, a také výpověďmi zdrojů blízkých papeži.

aufm01_span-12

Serpico (1973)

Vzhledem k tomu, že většina filmů z našeho výběru je inspirována skutečnými událostmi, neměli bychom opomenout ani kriminální drama Serpico s Al Pacinem v hlavní roli. Úspěšný newyorský policista se nebál rozklíčovat korupční aféru, při níž musel „střílet“ i do vlastních řad. V utajení je svědkem nejrůznějších forem porušování zákona, od nelegálního zacházení se zadrženými, přes úplatky až po neoprávněná vniknutí. Serpicův sen vždycky byl stát se policistou, ale čím více se dostával pod prohnilý povrch NYPD, tím hůř se smiřoval s tím, co objevuje. Stává se nepohodlným a téměř celý policejní oddíl se spikne proti němu, aby jej zastrašil od zveřejnění důkazů o ilegálním počínání. Al Pacino za své ztvárnění odhodlaného a zásadového policisty získal Zlatý glóbus za nejlepší herecký výkon.

serpico

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také