Recenze: Zúčtování (2016) – Affleck jako matematický génius a zabiják

Přečtěte si

23 skvělých filmů s češtinou, které Netflix odstraní tento týden

Na konci února opustí Netflix více jak padesát filmů, přičemž polovina z nich není na službě uvedena s češtinou....

10 trailerů týdne: Jackman cestující časem a zrození Cruelly de Vil

Další únorový týden za námi a my vám přinášíme nášup nejlepších trailerů za posledních sedm dní. Naděloval Disney v...

10 nelegálně nejstahovanějších filmů za poslední týden

Mezi nejstahovanější filmy týdne se dostaly dvě novinky. Na Netflixu uvedený thriller Jako v bavlnce se skvělou Rosamund Pike...

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Autismus. Lidé, kteří bývají označováni za autisty, žijí ve svém vlastním světě a jsou nebývale inteligentní. Rain Man nám přiblížil jejich život a Zúčtování zase ukazuje místa, kterých se Hoffmanův hrdina nedotkl.

Christian Wolf je matematický génius, který však za svou vysokou inteligenci platí daň v podobě asociálního chování kvůli autismu. Na první pohled neškodný účetní se ve skutečnosti stará i o finance nejnebezpečnějších organizací na světě. Po krku mu jde kromě toho i oddělení pro boj s organizovaným zločinem, které spadá pod ministerstvo financí. Aby zmírnil podezřelost, vezme Christian legální zakázku – zavedenou společnost zabývající se robotikou. Ovšem ani tato společnost není tak neškodná, jak se na první pohled zdá. Hrdina se tak dostává do stále větších komplikací a mrtvých kolem něj přibývá.

Ben Affleck and Anna Kendrick in The Accountant. Warner Bros.

Režisér Gavin O’Connor dal světu pecku jménem Válečník. Tou všechny přesvědčil, že s týmem schopných herců a skvělých scénáristů dokáže divy. Zde dostal k dispozici autora scénáře k povedenému komornímu dramatu, Soudci, Billa Dubuqua. Spolu pánové vytvořili příběh, který i přes svou akční náturu upřednostňuje především dialogy, důkazy geniální mysli hlavního hrdiny a malá dramata na rodinné úrovni. Mix je to zajímavý, ale málo dynamický a navíc příliš rozdrobený. Chvíli sledujeme problémy hlavního hrdiny se začleněním do společnosti. Inteligence a genialita jsou mu v interakci s lidmi spíše překážkou než výhodou. Můžeme tu vidět jistou podobnost s Rain Manem, ovšem protagonistův vývoj zdaleka nezachází tak do hloubky. Jeho nesnáze jsou tu spíše naznačené a pak si člověk musí domyslet, jak se s nimi vlastně potýkal.

film-review-the-accou_rose

Druhá stránka Zúčtování pro změnu odkazuje na velké značky akčního žánru, jako jsou příběhy Jasona Bourna či Mission Impossible. Z těchto snímků je tu čerpáno ale opět jen zčásti. Bojové scény tu jsou, ale nestojí to na nich. Nepostrádají dynamiku, ale originalitou neoplývají a nad svou konkurencí nijak nepřevládají. Poslední část se týká finančních hrátek a chytrých prozření. Tady nemusíme k inspiraci chodit daleko, své si zde najdou všichni, co viděli Wall Street. Výsledný produkt není špičkou ani v jedné z částí, ale dohromady to celkem funguje. Děj je rozvláčný, postavy nemají hloubku, hrdinova komplexnost by mohla být větší, akce nápaditější, ale nudit se nebudete.

the-accountant-9-1200x698

Christiana trpícího autismem ztvárnil Ben Affleck. Ten je občas posměšně nařknut z toho, že neumí moc hrát. Zde svou nevýhodu ale proměnil ve svou přednost. Christian má být bez emocí a ke svému okolí chladný a to Affleck zvládl dobře. Hrdinovy občasné projevy emocí působí úsměvně a přirozeně. Ředitele oddělení pro boj s organizovaným zločinem ztvárnil J.K. Simmons. Jeho drsný šéf se nebojí vyhrožovat a dokonce i vydírat, když je to nezbytně nutné. Ovšem je také férový a týmový a všechny atributy mu věříme. Z ženského obsazení stojí za zmínění dvě jména. Anna Kendrick se stala pro tento film mladou účetní, která se stane „ženou v nesnázích“. Její roztomilost, naivita a široká herecká škála utvrdí vaše sympatie směrem k ní. Nejslabším členem hereckého ansámblu je Cynthia Addai-Robinson. Tu si můžete pamatovat z pozdějších řad seriálové řezničiny Spartacus. Zde ovšem hraje dost toporně a bez náznaku jen špetky charismatu.

Verdikt

Zúčtování je snahou zalíbit se fanouškům akce, rodinných dramat, neortodoxních hrdinů a finančních podvodů. Ovšem na jeden film je toho moc. Následkem přílišné obsáhlosti v nedostatečné časové dotaci je guláš, který nemusí sedět každému. Chvíli sledujete komorní drama a o pár minut jste bez přípravy vrženi do víru bojů a krvavých stříkanců. Zúčtování není skvělým filmem, ale na druhou stranu mu nelze upřít jistá kvalita.

  • Zúčtování / The Accountant
  • Trailer
  • USA, 2016, 128 minut
  • Drama / Akční
  • Režie: Gavin O’Connor
  • Scénář: Bill Dubuque
  • Hrají: Benn Affleck, J.K. Simmons, Anna Kendrick, Jon Bernthal, Jeffrey Tambor, Cynthia Aaddai- Robinson a další

REVIEW OVERVIEW

Daniel Birgus
65 %

1 komentář

  1. Cynthia Addai-Robinson naprosto úžasné dramatická herečka a byla slušnou partnerem pro Simmons. Doufám, že v pokračování tohoto filmu bude hrát významnou roli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také