Recenze: Zúčtování (2016) – Affleck jako matematický génius a zabiják

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Autismus. Lidé, kteří bývají označováni za autisty, žijí ve svém vlastním světě a jsou nebývale inteligentní. Rain Man nám přiblížil jejich život a Zúčtování zase ukazuje místa, kterých se Hoffmanův hrdina nedotkl.

Christian Wolf je matematický génius, který však za svou vysokou inteligenci platí daň v podobě asociálního chování kvůli autismu. Na první pohled neškodný účetní se ve skutečnosti stará i o finance nejnebezpečnějších organizací na světě. Po krku mu jde kromě toho i oddělení pro boj s organizovaným zločinem, které spadá pod ministerstvo financí. Aby zmírnil podezřelost, vezme Christian legální zakázku – zavedenou společnost zabývající se robotikou. Ovšem ani tato společnost není tak neškodná, jak se na první pohled zdá. Hrdina se tak dostává do stále větších komplikací a mrtvých kolem něj přibývá.

Ben Affleck and Anna Kendrick in The Accountant. Warner Bros.

Režisér Gavin O’Connor dal světu pecku jménem Válečník. Tou všechny přesvědčil, že s týmem schopných herců a skvělých scénáristů dokáže divy. Zde dostal k dispozici autora scénáře k povedenému komornímu dramatu, Soudci, Billa Dubuqua. Spolu pánové vytvořili příběh, který i přes svou akční náturu upřednostňuje především dialogy, důkazy geniální mysli hlavního hrdiny a malá dramata na rodinné úrovni. Mix je to zajímavý, ale málo dynamický a navíc příliš rozdrobený. Chvíli sledujeme problémy hlavního hrdiny se začleněním do společnosti. Inteligence a genialita jsou mu v interakci s lidmi spíše překážkou než výhodou. Můžeme tu vidět jistou podobnost s Rain Manem, ovšem protagonistův vývoj zdaleka nezachází tak do hloubky. Jeho nesnáze jsou tu spíše naznačené a pak si člověk musí domyslet, jak se s nimi vlastně potýkal.

film-review-the-accou_rose

Druhá stránka Zúčtování pro změnu odkazuje na velké značky akčního žánru, jako jsou příběhy Jasona Bourna či Mission Impossible. Z těchto snímků je tu čerpáno ale opět jen zčásti. Bojové scény tu jsou, ale nestojí to na nich. Nepostrádají dynamiku, ale originalitou neoplývají a nad svou konkurencí nijak nepřevládají. Poslední část se týká finančních hrátek a chytrých prozření. Tady nemusíme k inspiraci chodit daleko, své si zde najdou všichni, co viděli Wall Street. Výsledný produkt není špičkou ani v jedné z částí, ale dohromady to celkem funguje. Děj je rozvláčný, postavy nemají hloubku, hrdinova komplexnost by mohla být větší, akce nápaditější, ale nudit se nebudete.

the-accountant-9-1200x698

Christiana trpícího autismem ztvárnil Ben Affleck. Ten je občas posměšně nařknut z toho, že neumí moc hrát. Zde svou nevýhodu ale proměnil ve svou přednost. Christian má být bez emocí a ke svému okolí chladný a to Affleck zvládl dobře. Hrdinovy občasné projevy emocí působí úsměvně a přirozeně. Ředitele oddělení pro boj s organizovaným zločinem ztvárnil J.K. Simmons. Jeho drsný šéf se nebojí vyhrožovat a dokonce i vydírat, když je to nezbytně nutné. Ovšem je také férový a týmový a všechny atributy mu věříme. Z ženského obsazení stojí za zmínění dvě jména. Anna Kendrick se stala pro tento film mladou účetní, která se stane „ženou v nesnázích“. Její roztomilost, naivita a široká herecká škála utvrdí vaše sympatie směrem k ní. Nejslabším členem hereckého ansámblu je Cynthia Addai-Robinson. Tu si můžete pamatovat z pozdějších řad seriálové řezničiny Spartacus. Zde ovšem hraje dost toporně a bez náznaku jen špetky charismatu.

Verdikt

Zúčtování je snahou zalíbit se fanouškům akce, rodinných dramat, neortodoxních hrdinů a finančních podvodů. Ovšem na jeden film je toho moc. Následkem přílišné obsáhlosti v nedostatečné časové dotaci je guláš, který nemusí sedět každému. Chvíli sledujete komorní drama a o pár minut jste bez přípravy vrženi do víru bojů a krvavých stříkanců. Zúčtování není skvělým filmem, ale na druhou stranu mu nelze upřít jistá kvalita.

  • Zúčtování / The Accountant
  • Trailer
  • USA, 2016, 128 minut
  • Drama / Akční
  • Režie: Gavin O’Connor
  • Scénář: Bill Dubuque
  • Hrají: Benn Affleck, J.K. Simmons, Anna Kendrick, Jon Bernthal, Jeffrey Tambor, Cynthia Aaddai- Robinson a další

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
65 %

1 komentář

  1. Cynthia Addai-Robinson naprosto úžasné dramatická herečka a byla slušnou partnerem pro Simmons. Doufám, že v pokračování tohoto filmu bude hrát významnou roli.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Christian Wolff (Affleck) je matematický génius, který má lepší vztah k číslům než k lidem. Pod zástěrkou maloměstské účetní kanceláře pracuje jako nezávislý účetní pro několik nejnebezpečnějších zločineckých organizací na světě. S postupným stahováním smyčky ze strany oddělení pro boj s organizovaným zločinem ministerstva financí, v jehož čele stojí Ray King (J. K. Simmons), Christian přijme legálního klienta: dobře zavedenou společnost zabývající se robotikou, ve které účetní (Anna Kendrick) zjistila účetní nesrovnalosti ve výši miliónů dolarů. Ale s tím, jak Christian rozkrývá účetní záznamy a přibližuje se k odhalení pravdy, začíná v jeho okolí stoupat počet mrtvých.Recenze: Zúčtování (2016) - Affleck jako matematický génius a zabiják