Recenze: Snowden (2016) – Příběh hrdiny i zrádce

Přečtěte si

Autor

Michaela Pavlisová
Studentka žurnalistiky. Knihomol a věčný kritik filmových zpracování knih. Fanynka J. Deana a animovaných filmů A. Elliota. Neúnavná posluchačka filmových soundtracků. Milovnice otevřených konců a britského humoru.

Edward Snowden. Počítačový expert, jehož jméno před třemi lety plnilo titulní stránky novin. Hrdina pro jedny, zrádce pro ty druhé. Osud právě tohoto muže se ve svém novém snímku rozhodl zdokumentovat kontroverzní režisér Oliver Stone.

Snowden mapuje téměř deset let života nenápadného mladíka, který sice se toužil stát profesionálním vojákem, ale nakonec se stal veřejným nepřítelem číslo jedna, který musí žít v azylu v Rusku. Snímek má více časových rovin. Ta hlavní se odehrává v roce 2013 v Hong Kongu, kdy Snowden trojici novinářů poskytuje přísně tajné informace, které vynesl během svého působení na vojenské základně na Havaji. Až zpětně se v prostřizích dozvíme, proč se skrývá v hotelovém pokoji a mobily strká do mikrovlnky. Edward Snowden však není akční hrdina, a tak se zachycená dekáda týká především jeho práce pro Národní bezpečnostní službu (NSA) a CIA, což je programování a zase programování.

snowden-film

V hlavní roli se představil Joseph Gordon-Levitt, jehož podání Edwarda Snowdena je především lidské. Je to čistá duše, která přijde k praktikám tajných služeb jako slepý k houslím. Nešika, jenž si při skoku z postele zlomí obě nohy. Takový nesmělý kluk od vedle, který je vlastně taky génius.

Za zmínku rozhodně stojí scény, v nichž zjistíme, jak jednoduché je na internetu najít veškeré informace, které jsme na něj kdy vložili. Včetně selfie s rozmazanou řasenkou a našpulenými rty z osmé třídy nebo laškovné dopisování si se spolužačkami. Také váš názor na webkameru už nikdy nebude stejný.

Diváci, kteří se tématu whistleblowerů věnují dlouhodobě, nebudou překvapeni. Film nepřináší žádné nové objevy, pouze dosud známé informace rekapituluje a dává jim ucelený tvar. To však nemusí být pro nezasvěcené návštěvníky kin nevýhodou.

Snowden Film

Za snímkem stojí režisér Oliver Stone (Četa, Wall Street, Narozen 4. července). Přestože má na kontě již tři sošky Oscara, celou svou kariéru poutá pozornost nejen svými filmy, ale také kontroverzními výroky a chováním. Přátelí se s Putinem, schvaluje ruskou intervenci na Ukrajině, dlouhodobě kritizuje americkou vládu nebo hlasitě podporuje Juliana Assange, spoluzakladatele WikiLeaks. Proto není těžké uhodnout, jaký pohled film nabízí. Přehnané adorování Snowdenovi škodí. Stejně jako patetický závěr, v němž reálný Edward Snowden pronáší prostřednictvím robota dojemnou řeč a dočkává se bouřlivého potlesku.

Hodnocení

Přestože Stone nedal prostor názorům z opačného spektra, Snowden dobře zachycuje, kde probíhá podstatná část konfliktů třetího tisíciletí. Na síti. V místě, kde jsme neustále sledováni a nikdy nejsme v bezpečí.

  • Snowden
  • Trailer
  • Životopisný / Thriller / Drama
  • Režie: Oliver Stone
  • Hrají: Joseph Gordon-Levitt, Shailene Woodley, Melissa Leo, Zachary Quinto, Tom Wilkinson a další

Konečné hodnocení

Michaela Pavlisová
75 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také