Festival francouzských filmů: 5 tipů, na co zajít

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

V Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové a Českých Budějovicích právě probíhá Festival francouzských filmů. Pokud uvažujete, že byste ho během, či po víkendu navštívili (festival trvá do 30. listopadu), vybrali jsme pro Vás 5 tipů z programu.

Červená želva

Animovaná novinka režiséra Michaëla Dudok de Wita má za sebou premiéry na festivalech v Cannes (kde byl oceněn v kategorii Un Certain Regard), San Sebastianu nebo Torontu. Příběh beze slov představuje trosečníka uvězněného na ostrově, kde se objevují jen želvy, krabi a ptáci. Snímek mapuje všechny důležité etapy a okamžiky člověka, například sebepoznání, lásku nebo rodičovství.

film-7650-medium

Elle

Když se řekne jméno režiséra Paula Verhoevena, vybavíme si jeden z nejlepších thrillerů vůbec – Základní instinkt. Elle je přesně takový film, který byste od režiséra Základního instinktu mohli čekat. Sex, intriky a manipulace, chlad, cynismus. A to vše, aniž by režisér jedinkrát sklouzl k laciné prvoplánové provokaci diváka. Velkou zásluhu na tom má bezesporu také vynikající Isabelle Huppert, která ve svých 63 letech podává jeden z nejlepších výkonů své kariéry.

Isabelle Huppert si v rámci festivalu můžete vychutnat také ve filosofickém dramatu Začít znovu.

elle_06_rgb-0-2000-0-1125-crop

Kameny bolesti

Gabrielle je mladá žena trpící fyzicky i duševně, kvůli čemuž se chová výstředně a pro své okolí nepochopitelně. Aby její rodiče předešli nejhoršímu, provdají ji za španělského dělníka v naději, že z Gabrielle udělá počestnou ženu. Jejich manželství ale zdaleka není šťastné a poté, co Gabrielle během jednoho ze svých záchvatů bolesti potratí, je poslána léčit se do lázní. Tam potká Andrého, zraněného veterána z války v Indočíně, který v Gabrielle znovu probudí touhu žít a hledat štěstí. V hlavní roli Gabrielle se můžete těšit na skvělou Marion Cotillard.

p075177

Spravedlnost pro mou dceru

Drama do třetice. Tentokrát o otci, jehož dcera umřela, když jí bylo pouhých 14 let. Stalo se to, když byla na prázdninách v Německu u své matky a jejího přítele. Otec se s tragickou událostí nedokáže smířit, o to víc, když začnou na povrch vycházet nepříjemné okolnosti – zpráva z pitvy není jednoznačná, chování matčina přítele, doktora Krombacha také vyvolává spoustu nepříjemných otázek. Otec dívky je přesvědčen, že právě Krombach může za smrt jeho dcery a je odhodlán udělat vše pro to, aby doktorovi vinu dokázal. Tato snaha se stane jediným smyslem jeho života a potrvá celých 27 let.

zobrobr

Špinavej kšeft

A na konec komedie. Je to už sice nějaký ten pátek, kdy jsme viděli podařenou komedii (K)lamač srdcí od Pascala Chaumeila, ale i jeho novinka vypadá zajímavě. Hlavní hrdina Jacques je stejně jako jeho okolí na mizině. Všichni dostali padáka, továrnu zavřeli a navíc Jacqua opustila i jeho přítelkyně. Když pak k němu přijde místní mafiánský sázkař a navrhne mu kšeft, Jacques ochotně přijímá. Jenže tím kšeftem je vražda sázkařovi manželky a Jacques rozhodně není profesionální zabiják.

film-7710-medium

Kdybychom měli vybírat dál: 150 miligramů, Hitchcock/Truffaut, Jacques-Yves Cousteau: Odysea, Je to jen konec světa, Poslední metro

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také