Box-office: Harry Potter vs. Fantastická zvířata

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

V kinech startují Fantastická zvířata. Podaří se jim navázat na nějaký z kasovních rekordů, kterými se ve své době pyšnil Harry Potter?

V pokračováních jsou peníze a v Hollywoodu to moc dobře vědí. Aktuální fantasty dobrodružství Fantastická zvířata a kde je najít se pokusí kráčet ve šlépějích svého slavného předchůdce Harryho Pottera, jehož každý díl platil za velkou filmovou událost. Dějově budou Zvířata zasazena do dvacátých let minulého století v New Yorku, a jestli bude tato změna na diváky platit i pět let po megaúspěšných Relikviích smrti, se dozvíme už v neděli večer, kdy dojde na sčítání víkendových tržeb.

Fantastická zvířata - První recenze a ohlasy

Warneři vyhlížejí úspěšný debut blížící se k 95 milionům dolarů. Z osmi filmů potterovské ságy se tuto částku podařilo překonat pouze Ohnivému poháru a oběma částím již zmíněných Relikvií smrti. Fantastická zvířata mají tudíž zaděláno na solidní komerční výdělky, které této začínající ambiciózní sérii (čekat máme nejméně pět dílů) jistě pomohou.

Nyní se ale podíváme na zoubek všem filmům o Harry Potterovi, které stihly dohromady vydělat za deset let v kinech téměř 8 miliard dolarů.

de56517e01092900dd09fadc2ecf7cfe

Harry Potter a Kámen mudrců (2001)
Režie: Chris Columbus
Rozpočet: 125 milionů dolarů
Otevírací víkend: 90,3 milionů dolarů
Tržby v USA: 317,6 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 974 milionů dolarů

První film a hned úspěch jako hrom. Devadesátimilionový otvírák byl v roce 2001 opravdu závratný výkon, ale není se čemu divit. Brýlatého čaroděje chtěli prostě všichni vidět, protože knižní předloha se objevila na poličce snad v každé tehdejší domácnosti. Film měl ohromnou odezvu i mimo USA či „domovskou“ Velkou Británii a nakonec z toho byla téměř jedna miliarda dolarů.

2a199d01-0bd8-45a6-86d9-7cfa7b584d72

Harry Potter a Tajemná komnata (2002)
Režie: Chris Columbus
Rozpočet: 100 milionů dolarů
Otevírací víkend: 88,3 milionů dolarů
Tržby v USA: 262 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 879 milionů dolarů

Druhý díl skvěle rozjeté ságy stál o dost méně peněz a možná i kvůli svému temnějšímu vyznění (smrt v Bradavicích, Bazilišci a podobné příšery v trailerech) celého filmu se Tajemné komnatě zas až tolik nedařilo. Celosvětově to byla pořád paráda, ale bůhví proč klesly americké tržby o více než padesát mega. Warneři vycítili problém a pro příští snímek vybrali jiného progresivnějšího režiséra.

126a32a7-9321-4855-8261-09dacb02f107

Harry Potter a Vězeň z Azkabanu (2004)
Režie: Alfonso Cuarón
Rozpočet: 130 milionů dolarů
Otevírací víkend: 93,7 milionů dolarů
Tržby v USA: 249,5 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 796 milionů dolarů

Nejlepší díl série, ale také finančně nejméně úspěšný. Celosvětové výdělky tenkrát nepřekročily 800 milionů dolarů, což bylo pro studio Warner Bros. velké zklamání. Film však mnohé diváky oslnil a to hlavně díky famózní potemnělé atmosféře a poněkud odvážným/vlastním pojetím adaptace třetího románu J. K. Rowlingové. Někdy se člověk může dočíst, že Vězeň z Azkabanu (s úžasným Gary Oldmanem) je vlastně takovou variací na Impérium vrací úder. Velmi trefné. Ony občas ty nejlepší díly sérií dosáhnou uznání až s odstupem času a snímek Alfonsa Cuaróna je toho zářným příkladem.

aa2d5a63-4454-4d6a-bce5-b138f3b0ae08

Harry Potter a Ohnivý pohár (2005)
Režie: Mike Newell
Rozpočet: 160 milionů dolarů
Otevírací víkend: 102,7 milionů dolarů
Tržby v USA: 290 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 897 milionů dolarů

Ohnivý pohár považuji za nejslabší film s Harry Potterem, ale nebýt jeho skvělých výsledků na poli box-office, tak kdo ví, jak by série dál pokračovala. Po finančně nevýrazném Vězni z Azkabanu se totiž dokonce uvažovalo o přeobsazení hlavních hrdinů (poněkud nepředstavitelné, že?), ale režisér Mike Newell nakonec dostal k dispozici na tu dobu astronomický rozpočet a diváky do kin v houfech bez problémů přilákal. Série zachráněna, jede se dál! Od dalších epizod však přebral režisérské břemeno David Yates a stoličky za kamerou se už nevzdal.

order_of_the_phoenix15

Harry Potter a Fénixův řád (2007)
Režie: David Yates
Rozpočet: 150 milionů dolarů
Otevírací víkend: 77,1 milionů dolarů
Tržby v USA: 292 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 940 milionů dolarů

Pátý film s podtitulem Fénixův řád a už od prvního traileru lákal hlavně na dospělejší zpracování. Jeho působení v kinech se však neslo ve znamení slušného paradoxu. Snímek odstartoval s bídnými 77 miliony, což by u každé další žánrovky znamenalo pořádný políček finančnímu oddělení, ale co čert nechtěl, z této epizody Harryho Pottera se stala parádní trvalka a to i navzdory ohromně silné konkurenci (první Transformers, animák Ratatouille, celovečerní Simpsonovi nebo Bourneovo  Ultimátum). Fénixův řád pošilhával i po celosvětové miliardě, ale na tu si čaroděj s jizvou na čele musel ještě chvíli počkat.

Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter a Princ dvojí krve (2009)
Režie: David Yates
Rozpočet: 250 milionů dolarů
Otevírací víkend: 77,8 milionů dolarů
Tržby v USA: 302 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 934 milionů dolarů

O této aféře jste už možná slyšeli. Uniklé dokumenty z těch nejtajnějších míst studia Warner Bros. poukázaly na podivné machinace s náklady a finančně náročné přetáčky, které natáhly rozpočet Prince dvojí krve k absolutně nepochopitelné čtvrt miliardě dolarů. A to se bavíme ještě o té střízlivější variantě. Hodně se u Warnerů propouštělo a Harry v kinech zase odstartoval tak nějak pod své možnosti. Uniklé tržby stihl napravit ve zbytku světa, ale ani to mu ve finále nepomohlo z červených čísel. Sérii však čekalo velkolepé uzavření a tak se ne toto faux pas časem zapomnělo.

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part I

Harry Potter a Relikvie smrti – část 1 (2010)
Režie: David Yates
Rozpočet: 125 milionů dolarů
Otevírací víkend: 125 milionů dolarů
Tržby v USA: 296 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 960,3 milionů dolarů

Prvnímu dílu Relikvií smrti ohromně prospěla změna data premiéry. Z blockbusterově narvaného léta se Potter přesunul do klidnější podzimní sezóny, kdy konkurence už tradičně nabírá síly na začátek nadcházejícího roku. Byl z toho do té doby nejlepší otvírák a i navzdory menšímu zájmu ze strany amerických diváků se snímek bleskově zaplatil.

HARRY POTTER AND THE DEATHLY HALLOWS – PART 2

Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011)
Režie: David Yates
Rozpočet: 125 milionů dolarů
Otevírací víkend: 169 milionů dolarů
Tržby v USA: 381 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 1,341 miliardy dolarů

Rozdělení potterovského finále se podle očekávání vyplatilo. Oba filmy se natáčely současně, proto ten nižší rozpočet oproti dřívějším dílům. Závěrečná část netrpělivě vyhlíženého dobrodružství absolutně vydrancovala kina – pár let držela všechny možné rekordy v otevíracích víkendech či jednodenních tržbách. Dvojka Relikvií smrti byla v té době nejrychleji vydělávajícím snímkem všech dob a celková částka se zastavila na ohromné cifře 1,341 miliardy dolarů. Zadaří se podobně i finální epizodě Fantastických zvířat? U Warnerů by si to jistě přáli, ale nechme se překvapit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také