Víkendové tržby: Tom Hanks vyhořel, Inferno je komerční ostudou roku 2016

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

První místo obhájila béčková komedie Boo! A Madea Halloween a komiksový Doctor Strange sbírá první úspěchy mimo USA.

  1. místo – Boo! A Madea Halloween: 16,675 milionů, 2. týden v žebříčku
  2. místo – Inferno: 15 milionů, novinka
  3. místo – Jack Reacher: Nevracej se: 9,550 milionů, 2. týden v žebříčku
  4. místo – Zúčtování: 8,745 milionů, 3. týden v žebříčku
  5. místo – Ouija 2: 7,070 milionů, 2. týden v žebříčku
  6. místo – Dívka ve vlaku: 4,270 milionů, 4. týden v žebříčku
  7. místo – Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti: 3,975 milionů, 5. týden v žebříčku
  8. místo – Špióni odvedle: 3,375 milionů, 2. týden v žebříčku
  9. místo – Čapí dobrodružství: 2,785 milionů, 6. týden v žebříčku
  10. místo – Ae Dil Hai Mushkil: 2,135 milionů, novinka

Takovou bídu čekal asi jen málokdo. Novinka Inferno, třetí díl ságy Roberta Langdona podle knižní předlohy Dana Browna, čekala tento víkend naprosto luxusní startovní pozice v amerických kinech. Žádný jiný debutant neměl Tomu Hanksovi zkřížit cestu k prvnímu místu žebříčku box-office a ani konkurence se nemohla pochlubit žádnou komerční výdrží. Nic z toho ale Infernu nepomohlo. Patnáctimilionový start a až druhé místo je vzhledem k výdělkům předchozích dílů série vyloženě špatným vtipem a neznamená to nic jiného než konec filmových dobrodružství nezničitelného symbologa.

Jen tak pro srovnání – Šifra mistra Leonarda začala svoji úspěšnou pouť v kinech se 77 miliony, o něco slabší Andělé a démoni otevřeli za 46 mega. Pokles zájmu o Inferno se vyloženě očekával, ale i ty nejděsivější předpovědi mluvily nejhůře o 20 až 22 milionech. Aktuální langdonovka se sice jakž takž drží mimo Spojené státy, ale o ztrátovosti projektu už asi nikdo nepochybuje. Za týden startuje v kinech Doctor Strange a další divácky vděčné žánry (animák Trollové a válečné drama Mela Gibsona Hacksaw Ridge) a to bude pro Inferno konec všech nadějí.

inferno-2016

Sluší se zmínit celkem střízlivý rozpočet nepřesahující 75 milionů dolarů, ale ani to sérii nezachrání. Průměrnost až podprůměrnost kvality snímku navíc potvrzuje IMDb (6,5 bodů z 10) i Rotten Tomatoes (děsivých 20 %). Studio Sony opravdu nezažívá povedený rok a z vyloženě červených čísel jej zachraňují hlavně animáky Angry Birds ve filmu a Buchty a klobásy. O klesajícím komerčním potenciálu kariéry režiséra Rona Howarda je mi líto psát.

Nezbývá než smeknout před Tylerem Perrym. Jeho „kameňáková“ komedie Boo! A Madea Halloween zvládla obhájit první flek navzdory faktu, že jí šel po krku kromě již zmíněného Toma Hankse i Tom Cruise se svým Jackem Reacherem. Na toho zbylo třetí místo s očekávaným 60% propadem návštěvnosti. Nevracej se tedy rozhodně nebude překvapením letošní podzimní sezony, jak někteří nerozvážně tipovali a další díly s nesmrtelným agentem asi jen tak nečekejme.

Jack Reacher

Další místa žebříčku se nesou ve znamení předpokládané nudy. Čtvrté Zúčtování s Benem Affleckem klesá ucházejícím tempem (38 % a na účet studia Warner Bros. přibylo dalších 8,5 milionů) a nízkorozpočtový horor Ouija 2 na pátém místě je už dávno splacený, ale mimo USA to zatím není žádná sláva.

Pokračujeme šestým místem, na které spadla chválená Dívka ve vlaku. Nijak zvlášť předražený projekt je na celosvětové částce 122 milionů dolarů a pro Emily Blunt je to příjemná náplast na rány způsobené letošním Lovcem s podtitulem Zimní válka. Šťastná sedmička připadla Sirotčinci slečny Peregrinové pro podivné děti, kterou zbytečně sráží nesmyslně přepálený rozpočet a osmička zbyla na novinku minulého týdne Špióni odvedle.

Na devítce se usadilo Čapí dobrodružství, které se rozhodně nezařadí vedle těch neúspěšnějších animáků letošního roku (Zootropolis, Hledá se Dory), ale na své si s odřenýma ušima vydělá. Příští týden převezmou pohádkový štafetový kolík již zmínění Trollové a to by měla být jiná písnička.

Storks-2016-1

Nejlepší desítku box-office uzavírá romantická komedie cílená na indické publikum Ae Dil Hai Mushkil. Jako správný hudební fanoušek musím zmínit i sedmnáctitisícový start dokumentu o legendární britské kapele Oasis s podtitulem Supersonic. Snad na tuto chválenou žánrovku narazíme i v tuzemských kinosálech.

A teď je čas na Doctora Strange. Zbrusu nová marvelovka sbírá jedno pozitivní hodnocení za druhým a na mimoamerických výdělcích je to znát. Téměř 90 milionů je vynikající start, lepší než měl třeba Ant-Man, ale to se tak nějak očekávalo. Vůbec bych se nedivil, kdyby zde padla půlmiliardová hranice. Americká premiéra se uskuteční příští týden a nečekají se tržby pod 100 milionů.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také