TOP 10: Nejlepší filmy Stevena Spielberga

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Steven Spielberg je v Hollywoodu pojem, který zná každý. Režisér s německými kořeny stvořil několik snímků, které se staly doslova kulty a po celém světě si získaly miliony příznivců. Nyní se v kinech prochází Obr Dobr, jehož patálie budou zajímat především mladší ročníky. Pojďme se u této příležitosti kouknout na režisérovy nejlepší počiny.

10) Minority Report (2002)

image

Žebříček začneme pohledem do budoucnosti. V roce 2054 existuje speciální jednotka pod záštitou Ministerstva spravedlnosti, která dokáže zabránit zločinům dříve, než se vůbec stanou. Velitel jednotky John Anderton v podání Toma Cruise se snaží jak jen může, aby uchránil nevinné oběti od nešťastného konce. Vynikající triky, lákavý a netradiční pohled na dalekou budoucnost a příběh, co táhne. Spielberg se pohledu do budoucna zhostil s vervou a dobře.

9) Lincoln (2012)

troubled-lincoln-at-desk

Pohled na život jednoho z nejznámějších amerických prezidentů v dějinách zaujme především výborným výkonem Day-Lewise v ústřední roli. Fanoušci historie zachrochtají blahem. Bez zbytečných příkras a amerického patriotismu.

8) Válka světů (2005)

war_of_the_world18

Spielbergova adaptace známého románu H.G. Wellse vyniká především všudypřítomným strachem a skepsí. Lidé zde dostávají od neznámé rasy skutečně zabrat a se světem to vypadá hodně špatně. Spíše než válka dvou obyvatel galaxie to vypadá jako jatka. Zdařilá akce, skvělé střihy a dobré herecké výkony. Fanoušky Vykoupení z věznice z Shawshank potěší angažování Tima Robinse.

7) Chyť mě, když to dokážeš (2002)

10632-192073

Tom Hanks jako agent FBI pronásledující vychytralého Leonarda DiCapria jako padělatele šeků. Jejich netradiční vztah je zpočátku v rovině čistě policista – zloděj, ale jak se tito pánové znají déle, vznikne mezi nimi nejdříve respekt a pak přátelství.  Je to hravé, je to vtipné a navíc podpořené parádními herci. Christopher Walken byl dokonce nominovaný na Oscara za vedlejší roli, když ztvárnil otce hlavního hrdiny.

6) E.T. – Mimozemšťan (1982)

et_moon

E.T. volat domů„. Hláška, která se zapsala do dějin filmu velkým tučným písmem a která byla vděčným terčem mnoha parodií. Příběh o roztomilé bytosti z jiné planety, která se spřátelí s malým chlapcem, zaujal nejen mladší ročníky. Skvělá hudba a probuzení nadšeného dítěte v každém, kdo film viděl.

5) Zachraňte vojína Ryana (1998)

spr-wallpaper-saving-private-ryan-1669435-1680-1050

Syrový pohled na hrůzy války se sympatickým obsazením, skvělou kamerou, autenticitou a trochou toho povinného patriotismu. Spielberg netočil tento snímek v rukavičkách a tak je z výsledku cítit všudypřítomná špína, krev a beznaděj. Úvodní scéna zachycující Den D patří k tomu nejlepšímu v dějinách filmu vůbec. Hrůza vylodění v Normandii byla totiž vyprávěná hned třemi pohledy – z pohledu hlavního hrdiny, nezávislého pozorovatele a německého střelce kropícího americké vojáky.  Už jen kvůli úvodní scéně stojí za to k této záchranné misi přidat se.

4) Indiana Jones a poslední křížová výprava (1989)

indiana-jones-and-the-last-crusade11

Kdo by neznal archeologa se zálibou v hledání starodávných artefaktů a zvedáním hladiny svého adrenalinu? Harrison Ford ztvárnil nejslavnějšího hledače pokladů, který doslova zlidověl a stal se inspirací pro řadu filmů, seriálů i her. Třetí díl Indyho postavil proti zlotřilým nacistům a přivedl mu do života otce, který nosil tvář Seana Conneryho. Chemie mezi Fordem a Connerym, humor a nadsázka,  skvělé scény a pomyslné zakončení trilogie řadí tuhle značku hodně vysoko.

3) Schindlerův seznam (1993)

Schindler's List

Drama z prostředí druhé světové války o továrníkovi, který uchrání desítky Židů před koncentračními tábory. Silný děj plný drsných momentů a důkazů, jaká monstra nacisté byli. Režisér vsadil na působivou vizuální stránku, když se rozhodl celé dílo natočit černobíle, ovšem ne celé. Občas prosvitla nějaká barva, která zvýraznila důležitost předmětu či postavy. Liam Neeson a Ralph Fienes předvádí herecký koncert. Zvláště druhý jmenovaný v roli nacistického zrůdného pohlavára Amona Goetha byl natolik přesvědčivý, že si vybojoval nominaci na Oscara. Válka není nikdy žádná výhra a nejvíce trpí vždycky nevinní civilisté, jak je tomu v případě tohoto počinu.

2) Čelisti (1975)

amiv9s537f2i3cn7y4no

Člověk by nevěřil co je člověk schopný udělat s papundeklovým žralokem. Kultovní snímek, který v mnohých divácích probudil tak silný strach ze žraloků, že se báli vstoupit i do vany, natož do moře. Nápaditá jednoduchá, leč úderná melodie Johna Williamse a nejstrašnější monstrum všech dob – lidská představivost. Tyto dva faktory způsobily doslova poprask a před Spielbergem je třeba smeknout, co všechno dokázal s pár záběry ve vodě.

1) Jurský park (1993)

dt-common-streams-streamserver

Klasika o  zoologické zahradě, která se může pyšnit tak trochu jinými exponáty. Epické dobrodružství, které rozpoutalo dinosauří mánii po celém světě. Nádherná vizuální stránka, která ve své době (a vlastně i nyní po tolika letech) nadchla každého. Velkolepá jízda plná lidských obětí, honosných býložravců a ikonického T-Rexe. Pohybující se hladina vody v kelímku prostě nenechá nikoho klidného ani po letech. Spielberg oproti čelistem dostal o poznání větší rozpočet a tak si mohl dovolit sestavit stroje pohánějící dinosaury tak přesvědčivě, že to skutečně vypadalo, na oživení legendárních dinosaurů.

A to je z výběru všechno. Jaké filmy Stevene Spielberga máte nejradši vy?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také