Recenze: Ostravák Ostravski (2016) – Moravskoslezská metropole jak ji neznáte, a ani znát nechcete

Přečtěte si

Recenze: 1917 jako filmová událost Sama Mendese

Nový film Sama Mendese ještě před svou premiérou v našich kinech stihl posbírat spoustu cenných sošek a nadšených ohlasů....

The French Dispatch: Novinka od Wese Andersona se představuje

Jedinečný, snadno rozpoznatelný a těžko zapomenutelný. Tak by se dal definovat Wes Anderson - režisér, který bezesporu utvořil cosi...

Recenze: Modelář – Film Petra Zelenky a jeho přátel provokuje řadu složitých otázek

Petr Zelenka je rozhodně jméno, které v našich končinách rezonuje. Tvůrce s osobitým stylem a působivou filmografií scenáristickou i...

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Filmů zaměřených výhradně na život lidí v třetím největším městě České republiky není mnoho, a proto Ostravák Ostravski, který částečně čerpá z textů populárního blogu Deník Ostravaka, zákonitě vzbuzuje určitá očekávání. Ale dočkáte se vůbec slibované satirické smrště?

Jarek Ostravski (Igor Chmela) je havíř ve středních letech, který denně fárá s bandou kamarádů v dole na Ostravsku. Jednoho dne ale dojde díky úniku metanu k nehodě a všichni jsou ve štole zavaleni. Jenže právě Jarek všechny své přátele zachrání a rázem je z něj přes noc hrdina. Všude se o něm píše, lidé jej poznávají a kromě medaile za zásluhy jej v podniku dokonce povýší a vyjukaný havíř si poprvé po letech nebude muset vydělávat “rukama” jako tomu bylo dosud. Díky tomu, že se začal pohybovat v nejvyšších podnikových kruzích ale zjišťuje, že se vedení chystá všechny doly zavřít. Jarek se proto rozhodne s přáteli uspořádat stávku, jenže netuší, že v podniku i stěny mají uši. Proto je konfrontován se skutečností, jak vlastně k celému důlnímu neštěstí došlo a vychází najevo, že hrdina možná nebude až takový frajer, jak se psalo v médiích…

main_cropped

Film Ostravák Ostravski je typickým příkladem toho, že některé úspěšné psané předlohy prostě kvalitně filmově nezpracujete, i kdybyste se na hlavu stavěli. Samotný blog se díky specifickému havířskému žargonu stal v Česku fenoménem, který oživuje jinak mrtvou ostravskou mluvu. Jelikož jsem sama v Ostravě vyrůstala, můžu vás ujistit, že jako Jarek na Ostravsku mluví s bídou jedno procento obyvatel, takže je film nutné brát s velkou rezervou. Smutné je, že i když je snímek prezentován jako satira, vtipné na něm není téměř nic. Párkrát se při zhlédnutí usmějete, ale to je dáno spíš trapností zobrazené situace, než kvalitním humorným dialogem, což je vzhledem k břitkému humoru “reálného” Ostravaka, jehož vyjadřování režiséra inspirovalo k natočení filmu, vážně neodpustitelný nedostatek.

Trapné dialogy navíc pohřbívá nanicovatá “zápletka”, která je vlastně prozrazena hned ze začátku filmu. Postava Jarka zcela zbytečně vypadá jako vykořisťovaný pracující z doby socialismu, na němž parazituje zlý kapitalista. Tvůrci šlápli vedle také s tím, že se havířinu, která na Ostravsku neexistuje už více než 20 let, snažili situovat do dnešní doby plné technologií. Retro účesy a oblečky “bab”, které ve snímku oblažují svou společností dychtivé havíře tak působí groteskně a pateticky. A to ani nemluvím o zbytečném lpění na konzumaci alkoholu, který je podle režiséra asi tím jediným, čím se v Moravskoslezském kraji lidé baví: jsi šťastný, opij se, nevíš co s časem, napij se, je ti na nic, tak se pro jistotu ožer taky.

ostravak_ostravski_2016_foto_01

Vzhledem k tomu, že koncept tohoto snímku je doslova špatný, není překvapením, že jej příliš nepozvedly ani herecké výkony. Igor Chmela ztvárnil Jarka celkem uvěřitelně, ale plytkost jeho postavy mu nedala prostor k tomu, aby u ní svůj pravý ostravský původ probudil naplno. Ani vedlejší role, které připadly hercům se silným vztahem ke kdysi uhelnému městu, nijak neoslnily. Vladimír Polák, jemuž připadla postava prostořekého havíře, neustále nudně omílal slovo “cyp”, které mělo nejspíš v divácích nabudit pocit ostravské autenticity, ale opak byl pravdou.

I když není moc co chválit, uznání si zaslouží hlavně animace Zuzany Pracháčkové. Ty byly použity jako forma flashbacků, které byly příjemným intermezzem hlavní dějové linky. Kvalitní byl také hudební doprovod Dalibora Mráze, ve snímku se objevily songy kapely Buty a Kryštof, což jsou oba ostravské fenomény. Za zmínku stojí také hezká panoramata města, která ale nebyla pro děj filmu příliš přínosná.

Verdikt:

David Kočár se dušoval, že se mu podle jeho názoru povedlo nepřekročit tenkou linii mezi satirou a zesměšněním moravskoslezské mentality. Jeho přehnaná snaha “přeložit” ostravskou mluvu do “normální” češtiny ale vedla k tomu, že film ztratil svou podstatu a sdělovací hodnotu. Přestože se snímek odvolává na korelace s Deníky Ostravaka, já v něm žádné spojitosti nevidím. Ostravák Ostravski vehementně sliboval humor a satiru, která v něm prostě a jednoduše není, a to musí poznat i diváci bez vztahu k Moravskoslezsku. Dojem z filmu ještě víc zhatí otravný product placement sponzorů filmu, jenž je tak do očí bijící, že jej víc do filmu snad ani vtěsnat nešlo. Možná právě umělecká neuchopitelnost a svéráznost bývalého důlního velkoměsta je důvodem, proč bývá u filmařů často opomíjeno. David Kočár a jeho tým se v podstatě pokusili o nemožné, a i když oni nejspíš svůj počin vidí jinak, velkolepě v něm selhali.

Ostravák Ostravski
Trailer
Komedie
Hrají: Igor Chmela, Dušan Sitek, Jitka Smutná, Pavel Kikinčuk, Jan Vondráček, Vladimír Polák, Jitka Ježková
Režie: David Kočár
Scénář: Vladislav Kučík
Hudba: Dalibor Mráz

Lenka Hrůzová
40 %

2 KOMENTÁŘE

  1. To je možné, každý máme právo na svůj názor. A k tomu cypovi, sama produkce film reklamuje jako “Komedii jak cyp”

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také