Recenze: Café Society (2016) – Woody Allen a milostný trojúhelník trochu jinak

Přečtěte si

Filmové online novinky v srpnu

Srpnová nabídka filmových novinek v kině je skvělá. A stejně tak se nám líbí přehled novinek, které vycházejí na...

Nejlepší filmy Sama Worthingtona

Sam Worthington se stal hvězdou po uvedení Cameronova Avatara. Další kasovní trhák od té doby už ale nenatočil a...

Nejlepší filmy Jasona Stathama

Jason Statham je mužem mnoha profesí. Hereckou kariéru odstartoval ve velkém stylu, když ho do svých úspěšných filmů obsadil...

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Brýlatý režisér Woody Allen se proslavil ve filmovém světě svými atypickými pohledy na svět  a především vztahy, které ve svých dílech doprovázel (skrytým) hlubokým dumáním o lidské podstatě. Něčeho podobného se dočkáme i v jeho nejnovějším díle – Café Society.

Bobby se rozhodne opustit pohodlí a bezpečí svého domova a vyrazí do světa. Cesta jej zavede do celebritami posetého Hollywoodu, kde ho pod svá ochranná křídla vezme mocný filmový agent, strýček Phil. Mladík se zhostí role poslíčka a své úkoly plní velice dobře. Aby se v městu plném lidí neztratil, dostane od strýčka jako průvodce půvabnou asistentku Vonnie, do které se ihned zamiluje. Ta je však k jeho smůle zadaná a i když s Bobbym tráví ráda čas, nic nenasvědčuje v jeho prospěch. Avšak jak tomu v podobných případech bývá, nic není na první pohled takové, jak se zdá. Díky několika nedorozuměním a nečekaným náhodám se hlavní hrdinové dostanou do různých úsměvných situací.

AR-AN396_CAFESO_P_20160706111753

Woody Allen se kromě režie postaral i o samotný scénář. Přichystal si na nás zdánlivě jednoduchou retro podívanou plnou snobství, celebrit i gangsterů. Kdo se s tvůrcovými díly seznámil, udělá si představu, co ho čeká. Dočkali jsme se několika monologů a zevrubných představování postav, vše navíc okořeněné typicky allenovskou komplexností zápletky. Ta je na první pohled banálnější, než ve skutečnosti je. Postupně poodkrýváme při sledování vrstvy příběhu, který má několik úrovní. Milostná zápletka je jen jedna strana mince.  Každá postava má svůj pohled na svět, jenž obhajuje často až příliš dlouhými monology. Naoko inteligentní a sebevědomé bytosti ukazují postupem času své slabiny a dokazují, že nikdo není dokonalý. Podobně jako v jiných režisérových snímcích si své řeknou i hluboké myšlenky pronášené aktéry jakoby jen tak. Na někoho to může působit zvláštně, když kučeravý mladík Bobby najednou začne snít o podstatě věcí větších než je on sám, ale to k Allenovi zkrátka patří. Děj je sice komplexní a poutavý, ale pro někoho může být zdlouhavý a najde se rozhodně i pár hluchých míst. Chybí tomu tah na bránu a některé vtipné momenty by šly ještě více vygradovat. Další výtka směřuje k ději samotnému. Je tu až moc příběhových linek, z nichž přirozeně některým nemůže být věnováno tolik pozornosti a kvůli tomu jejich směřování vyšumí do ztracena. Působí tak lehce nadbytečným dojmem.

97476033cafesociety-culture-large_trans++5yQLQqeH37t50SCyM4-zeG8kBVqZ4avuiD_OH8JhREk

Co se herců týče, ústřední trojice v podání Essenberg – Stewart – Carell zvládá své úlohy na jedničku. Eissenbergovi ztraceného naivního romantika věříme, Stewart mnohé překvapí svou dávkou šmrncu a Carell si roli mocného filmového agenta vyloženě užívá. Ostatní herci nejsou špatní, ale v hlavě kvůli nedostatku prostoru zas tak neutkvějí.

Hodnocení:

Woody Allen se svou Café Society rozhodně neurazí. Zasmějeme se, budeme dojatí a dojde i na přemýšlení o osudu hlavních hrdinů. Zasazení do retro kabátu Ameriky minulého století je už jen takovou třešinkou na dortu. Není to sice působivé a kouzelné jako Půlnoc v Paříži, ale po zhlédnutí se nedostaví pocit hořekování nad nezajímavě strávenými posledními desítkami minut.

  • Café society / Café society
  • Komedie / Drama / Romantický
  • Režie: Woody Allen
  • Hrají: Steve Carell, Jesse Eisenberg, Kirsten Stewart, Sheryl Lee, Paul Shackman, Corey Stoll, Paul Shackman, Jeannie Berlin, Ken Stott a další

REVIEW OVERVIEW

Daniel Birgus
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také