TOP 7: Nejlepší westerny 21. století

Do kin se závratně blíží remake kultovního a legendárního westernu všech westernů; Sedm statečných. Proto jsme se rozhodli připravit pro vás výčet sedmi z nejlepších westernově laděných filmů. Takových, které upoutaly zraky diváctva od počátku nového milénia až do dnešních dní a rozhodně si zaslouží veškerou pozornost příznivců vůně střelného prachu a svitu slunce ve tváři…

Rango (2011)

Rango

Animovaný film o zvířatech a western v jednom? Může to vůbec fungovat? Překvapivě ano. K tomuto velmi dobrému a nápaditému počinu došlo pod režijní taktovkou „piráta z Karibiku;“ Gore Verbinskiho. S perfektně omšelou animací, zajímavou zápletkou, soundtrackem, akcí a rozmile roztodivnými postavičkami se nám dostává podívané s Johnnym Deppem v roli chameleona – nešiky, který se v zaplivaném městečku shodou vlastního fantazírování a upovídanosti prolhal k všeobecně nechtěnému postu šerifa. A krom této výsady mu na krk dopadlo i břímě v podobě vyšetřování povážlivého nedostatku vody v tamních končinách. Je tedy na tomto nepravděpodobném hrdinovi, aby dostál svým tvrzením a stal se drsným hrdinným pistolníkem, za něhož se vydává, nebo hadí potravou… Hrdinu po jeho cestě doprovází správně střelená „mexická“ soví kapela, jež tak svým zpěvem významně dokresluje celkové dění. Dokonce dojde i na úžasné a vizuálně působivé setkání s duchem Západu v jeho nejznámější filmové podobě. Krom tohoto pomrknutí k milovníkům žánru se zkrátka jedná o podívanou více než hodnou pozornosti. Rango má v sobě vše co očekáváte nejen od westernu, ale i od kvalitní rodinné zábavy a nečekaně tak v sobě umně nese hned několik různorodých prvků, aniž by na tom celkový divákův opojný výsledný dojem jakkoli tratil.

Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem (2007)

960

Jesse James je dodneška jedním z nejznámějších pistolníků a zločinců Divokého západu. Jedním z těch, jejichž příběhy, ač plné krve a bolesti, získaly s patinou uplynulých let a ústní lidové slovesnosti na takřka romantickém nádechu a, jen co je pravda, neustávající atraktivitě. Novozélandský režisér a scénárista Andrew Dominik se dost možná proto rozhodl dle knižní předlohy spisovatele Rona Hansena natočit velkolepý westernový film, který se hrdě tituluje jako vrcholně poetický umělecký western. Roli titulního desperáta si zde zahrál Brad Pitt a jeho Bruta; Roberta Forda pak nezapomenutelně ztvárnil Cassey Affleck, jemuž jeho výkon dokonce vynesl nominaci na Oskara. Zda je pak tento počin opravdu tak zásadní, jako se tváří, můžete ostatně posoudit sami. Je o co stát…

3:10 Vlak do Yumy (2007)

323d8290

Remake původního westernu z roku 1957 má na svědomí režisér James Mangold (Walk the Line) a hlavní role zde ztvárnili Russel Crowe a Christian Bale. Pohnutý příběh sleduje skupinu dobrovolníků, doprovázejících zajatého zločince k soudu v Yumě. Crowův sebevědomý zločinec svou kůži jen tak vydat zákonu nehodlá a jeho eskortě je tak v patách banda zabijáků… Na druhé straně Baleův rančer potřebuje peníze pro splacení dluhu a byť je co do pistolnictví nepříliš zkušený, zásadový a poctivý je do až morku kostí a svou povinnost hodlá splnit stůj co stůj. Mezi oběma rozdílnými muži je pak postupně upevňován vzájemný respekt, až dojdou konci u závěru transportu… Jakému a jak moc tragickému či pozitivnímu neprozradíme, nicméně si buďte jisti, že napětím a více než dostatečným spádem snímek zaručeně disponuje.

Krajina střelců (2003)

pStEljRfsx0OhsjisY4oBpcciC4-660x371

Kevin Kostner je jedním z těch tvůrců, kteří si ve filmu zkusili jak herectví, tak režii a scenáristiku (někdy i to vše najednou). V jeho případě se ne vždy jednalo o jednoznačný úspěch, nicméně zde v postu režiséra a herce v hlavní roli udeřil hřebík na hlavičku a přišel se sympatickým, nepříliš nápadným, trefně obsazeným westernem. Hlavními hrdiny Krajiny střelců jsou Charley Waite (Kevin Kostner), Boss Spearman (Robert Duvall), Mose Harrison (Abraham Benrubi) a „Button“ (Diego Luna). Jedná se o postavy s temnou minulostí, jíž se v tomto komornějším, ale přesto velmi příjemném díle snaží zapomenout a tak nějak najít navzdory divokým zákonům Západu mír v duši. Bohužel, jak už to tak bývá, musí se svým vlastním vnitřním démonům postavit, právě tak jako nepřátelům a zase jednou tasit kolty oproti potížím. Krom vrcholné konfrontace dojde i na romanci, kdy se staromládenecký Charley zamiluje do Sue Barlow (Annette Bening), jež mu zcela učaruje a jak už to u pohnutých vztahů mnohdy bývá, dost možná i zlomí srdce…

Proposition (2005)

2006_the_proposition_011-768x492

Proposition je, jak píše distributor; „ohromujícím příběhem oddanosti, odplaty a hledání spravedlnosti v zemi bez pravidel.“ Tento film režiséra Johna Hillcoata, k němuž napsal hudbu a podílel se na scénáři Nick Cave, se udává v tvrdém, pro tento žánr možná tak trochu netradičním prostředí australského vnitrozemí (to je, jak nejen fanoušci Mad Maxe velmi dobře vědí, tvořeno převážně drsnou pouští). Na časové ose je situován zhruba na konec 19. století. Jelikož byla Austrálie dlouhá léta převážně vězeňskou kolonií, není divu, že zde máme výtečné dějové zázemí s potenciálem a kulisami pro výborný western. Stěžejním aktérem příběhu je tu Charlie Buns (Guy Pearce), odpadlík, jenž si se zákonem zrovna velké starosti nedělá. Za jeho hranicemi se potýká spolu se svými bratry; Mikeym (Richard Wilson) a Arturem (Danny Huston). O tom, že se pravděpodobně nejedná o žádné dobráky, svědčí prostý fakt, že jsou hledaní pro údajné zločiny vraždy a znásilnění. Když jsou dva ze tří sourozenců dopadeni, dostane jeden z nich od kapitána Stanleyho (Ray Winstone) nabídku, jež se neodmítá. Tedy jen těžko z pozice, v níž se Charlie s Mikeym octli. A bolestným úkolem, jímž má Charlie Mickeyho ochránit před provazem, je nalezení a zabití právě třetího bratra; Artura, který má být hlavním viníkem a původcem násilí… Jak bude dilema završeno a na čí stranu se překlopí jazýček vah ve bratrovražedném vyústění, se můžete přesvědčit v tomto moderním westernu, z něhož místy mrazivá beznaděj až čiší…

Opravdová kuráž (2010)

264726_916c61

Pokud by měl jeden jmenovat filmové tvůrce, řadící se v husté plejádě konkurentů k těm nejoriginálnějším a nejzajímavějším, rozhodně by mezi nimi figurovali bratři Coenové. Scénáristé a režiséři, stojící jakožto psavci za Mostem špiónů, či kupříkladu svým vlastním, asi nejkultovnějším a nejznámějším filmem, úžasně parodujícím noir detektivky (s jedním z nejsympatičtějších filmových hrdinů všech dob; Dudem), nesoucím název Big Lebowski. U Opravdové kuráže si s filmařským duem zopakoval spolupráci právě představitel Lebowského; Jeff Bridges. Tento western jde tak trochu jinou cestou něž jeho oponenti a namísto ostříleného či učícího se dospělého hrdiny, sleduje cestu za vendetou, jejíž netradiční hlavní hrdinkou je mladá dívenka, toužící pomstít otcovu smrt. Tu si v hvězdně obsazeném počinu zahrála Hailee Steinfeld. Opět se jedná o remake, tentokrát snímku Maršál z roku 1969. Opravdová kuráž je přesně tím typem moderního westernu, který ocení jak jeho skálopevní fanoušci, tak ti, kteří tomuto žánru nijak neholdují.

Nespoutaný Django (2012)

050b2b23d97445879c49a9b0d3b1de4c

Quentin Tarantino, jeden z nejvýraznějších a nejlepších tvůrců současného filmového světa, se před lety rozhodl vytvořit hned celou trojici snímků, odkazujících na westernový žánr. Prvními byli Hanebný pancharti, počin z dob druhé světové války, sledující elitní oddíl partyzánů vraždících nacisty. Poté následoval právě Nespoutaný Django, toužící vysvobodit svou ženu z otroctví. Po něm přišlo nejnovějších, mrazivě gradujících Osm hrozných (ty jsme mimochodem zařadili mezi nejlepší filmy letošního pololetí). A právě mezi posledními dvěma jsem byl v případě tohoto článku na vážkách. Nicméně nakonec jsem se, jak vidno, rozhodl pro starší kousek. Kousek, který v sobě na rozdíl od komornějších Osmi Hrozných, jenž byli převážně dramatem s úžasně vrstvenými dialogy, nese mnohem více akce a, řekněme: „westernového feelingu.“

django_jamie_foxxdDjango, ač by se dle názvu mohlo zdát, že se jedná o remake původního snímku se stejnojmenným hrdinou, jehož si tenkrát zahrál Franco Nero (ten se mimochodem jakožto vedlejší postava mihl i v nové „verzi“), je velice svébytným počinem. Jak už to u Tarantinovy filmové tvorby bývá, snoubí v sobě jeho pocta westernu hned několik žánrů, a to tak zdařeně, že se budete popadat za břicho smíchy, hltat každý dialog a napjatě očekávat výstřel ať už při přestřelce pistolemi, či slovy. A že se kupříkladu hip hop do westernů nehodí? Ale kde že… Soundtrack je perfektně sestavený a svou troškou do mlýna zde přispěl i pan skladatel, kterého není příliš nutno představovat a jehož jméno je takřka synonymem pro dobrý western. Ano, řeč je o skladateli Enniu Morriconem. V perfektní filmové podívané pak září zejména oscarový (stejně jako u Hanebných panchartů) Christopher Waltz v roli hrdinova mentora a lovce odměn: doktora Shultze, Jamie Fox jako Django, Samuel L. Jackson jako vychytralý svobodný otrok s prořízlou pusou, či Leonardo DiCaprio jako rasistický majitel plantáže Calvin Candie. Pokud jste tento skvost ještě neviděli, dejte na nás a napravte to!

A jaký je váš oblíbený western, natočený po roce 2000? Chybí vám v této topce? Podělte se s námi i dalšími v komentářích!