TOP 5: Největší komerční propadáky léta 2016

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Vybrali jsme pětici snímků, které lze označit jako finanční pohromy letošní prosluněné sezóny.

Výdělky filmů v kinech jsou složitá matematika. Na první pohled se může zdát, že jde o jednoduché sčítání a odečítání natáčecích nákladů s celosvětovými výdělky, ale realita je o dost složitější. Mechanismus finančního kolotoče Hollywoodu by vydal na samostatný speciál o několika článcích, pro účel této topky (snad) bohatě postačí následující příkladová studie.

Odhadovaný rozpočet Warcraftu se pohybuje kolem částky 160 milionů dolarů a z nejsilnějšího a nejdůležitějšího světového trhu v USA vydoloval ubohých 47 milionů. Je to propadák? Ano i ne. Takto nízké tržby z amerických kin by byly pohromou i pro méně ambiciózní fláky, ale snímek Duncana Jonese zachránil zbytek světa. I když zachránil je asi silné slovo a zase je nutné dívat se pozorněji. V Číně, Japonsku, Rusku atd. se sice přepisovaly historické tabulky návštěvnosti, ale každá země si ponechává různě vysoká procenta zisku, které původní tvůrčí společnost nikdy neuvidí.

warcraft-movie-character-poster-guldan-header-675x379

Ve světě tedy Warcraft vydělal na první pohled solidních 386 milionů, ale jestli na účty domovského studia Universal připlulo 190 milionů, tak je to moc. Nezapomínejme totiž také na rozmáchlý marketing a propagaci. Orkové a spol. se tedy s největší pravděpodobností dvojky nedočkají (a i kdyby ano, tak bude snímek silně orientován na asijské publikum), ale mezi komerční katastrofy ho také nelze s klidným svědomím zařadit.

V duchu předchozího souvětí se můžeme bavit i o takové dvojce Alenky v říši divů, třetím Star Treku, Krotitelích duchů či Dni nezávislosti. Tyto snímky sice na papíře skončily v plusu, ale po důkladném finančním pátrání jde vlastně o projekty, které se těžce nevyplatily a pamatujte si, že „nevýdělek“ bolí nejvíc ty nejbohatší. V těchto případech hrají nejdůležitější roli primárně astronomické rozpočty – studio Paramount prý pořídilo Star Trek Beyond za neskutečných 200 milionů. Šílené.

Jsou tu ale i letní filmy, u kterých je přízvisko propadák naprosto zasloužené a snadno dohledatelné. Zástupci této „silné“ pětky budou ještě dlouho strašit ve snech šéfy zodpovědných studií i ostatní, kdo se na dílech podíleli.

Kubo and the Two Strings

Kubo a kouzelný meč
Premiéra: 19. srpna
Rozpočet: 60 milionů dolarů
Tržby v USA: 42 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 50 milionů dolarů

Kubo a kouzelný meč pochází z animátorské dílny studia Laika, které sice produkuje velmi kvalitní snímky, ale s každým novým filmem jsou výdělky nižší a nižší. Pohádkový příběh sbírá nadšené ohlasy z řad odborné veřejnosti, jenže diváci do kin prostě nechodí. Kubo je v kinech už šestý týden, ale hranici padesáti milionů dolarů nejspíš nepřekoná. Ve zbytku světa to není o moc lepší, tam půjdou celkové tržby lehce přes deset milionů.

MV5BMjI1NzQxNjc1N15BMl5BanBnXkFtZTgwNzMwMjk5ODE@._V1_SX1500_CR0,0,1500,999_AL_

Popstar: Never Stop Never Stopping
Premiéra
: 3. června
Rozpočet: 20 milionů dolarů
Tržby v USA: 9,5 milionů dolarů
Tržby celosvětově: pod 10 milionů dolarů

Hudební parodie Popstar se ve své hodině a půl strefuje do těch největších jmen současné popmusic. Překvapivě povedená taškařice však absolutně propadla v kinech. Při skromném rozpočtu 20 milionů dolarů mířily americké výdělky k hranici deseti milionů (kterou však nepřekročily) a ve světě snímek cílil na hlavně mladé publikum (kde však film nakonec vůbec nestartoval). Těžce nevychytaný marketing. Tady budou na konci roku padat hlavy.

trailer hands of stone

Hands of Stone
Premiéra: 26. srpna
Rozpočet: 20 milionů dolarů
Tržby v USA: 4,5 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 5 milionů dolarů

Řadit Hands of Stone do letní sezóny se může zdát jako sprostá podpásovka (snímek se rozsáhlejší distribuce dočkal až první týden v září), ale premiéra byla 26. srpna, tak což. Tak jako tak Robertu De Nirovi sázka na další boxerské drama nevyšla. Nepříliš chválené dílko sice ještě bojuje v kinech, ale moc od toho nečekejte. Prozatímní výsledky se těžkopádně blíží k pěti milionům, přičemž původní rozpočet tohoto životopisného filmu byl téměř čtyřnásobný. Zbytek světa Hand of Stone snad ani vůbec nezaregistroval.

The-Free-State-of-Jones-First-Look

Free State of Jones
Premiéra: 26. června
Rozpočet: 50 milionů dolarů
Tržby v USA: 20 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 21 milionů dolarů

Matthew McConaughey má na výběr rolí štěstí asi tak jako vojáci běhající v noci po minovém poli. Charismatický držitel Oscara za roli ve filmu Klub poslední naděje v případě Free State of Jones komerčně narazil, ale vyčítat mu špatný odhad by bylo příliš nespravedlivě. Film o nepříliš známém příběhu z období americké občanské války těžko mohl prorazit jinde než na území Spojených států, a i když Matthewa trochu podezřívám z přílišného pokukování po další plešaté sošce, je mi osudu projektu Free State of Jones spíš líto. Tak jako tak film v kinech propadl. Celkové tržby nedosáhly ani na polovinu rozpočtu.

Ben-Hur-2016

Ben Hur
Premiéra: 19. srpna
Rozpočet: 100 milionů dolarů
Tržby v USA: 25 milionů dolarů
Tržby celosvětově: 66 milionů dolarů

Pokus o moderní zpracování epického příběhu, který těžce nevyšel. Některá klasika by prostě měla zůstat uložena v dějinách kinematografie a diváci i kritici to dali filmu pořádně sežrat. Ben Hur sice ještě nevypil ten hořký kalich až do dna, protože v kinech bude ještě nějaký ten pátek operovat, ale tady už nepomůže ani biblický zázrak. Stomilionový rozpočet vyšel při tak bídném výkone v kinech úplně naprázdno a bude zajímavé sledovat, jak se studio Paramount bude z těch všech letošních kopanců do koulí sbírat.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také