Recenze: Taxi 121 (2016) – Smrt pohledem taxikáře

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Film Dana Pánka, založený na skutečných událostech z roku 2014, nabízí pohled na tragickou sérii vražd tří pražských taxikářů, jejichž pachatel nebyl v době natáčení filmu dopaden. Snímek si však vzal dané události pouze jako inspiraci k vystavění překvapivě napínavého dramatického thrilleru, který až na pár škobrtnutí a několik poněkud prkenných dialogů v první polovině, nabízí velmi dobře zahranou a napsanou záležitost, která rozhodně stojí za pozornost.

Taxi 121 je natočeno z pohledu hlavního hrdiny, který pracuje dočasně jako taxikář a zpočátku se tak jedná o zajímavou sondu do života těchto převozníků přes řeky silnic a osob, s nimiž se při své práci střetnou. Na sedadle taxíku se vystřídá řada vedlejších postav a přes všechnu rozmanitost jednotlivých cestujících jsme vlastně svědky určité repetitivnosti taxikářova života, jak se v podstatě míhá mezi prací a snahou o položení základů rodiny. Vše pak od první minuty připravuje půdu pro emocemi nabitý střet v druhé, perfektně gradující půli filmu. Silná vztahová linie dodává postavě Matěje třetího rozměru a osudovosti jeho situace, poněvadž je to jeho manželka, kdo ho v průběhu filmu nabádal k opatrnosti a ve stínu zpráv o vrahovi taxikářů následně i k tomu, aby si našel jinou práci. On přes vlastní nevoli svolil s tím, že skončí, ale ne hned. Zda jeho kroky vedla nějaká vyšší síla, či šlo o pouhou náhodu, je otázka, o kterou se následně v silném dialogu s původcem neštěstí bude mimo jiné mluvit.

160993320_add1da

Jakmile dosáhneme k zásadnímu zvratu, kdy do Matějova vozu vstoupí osud v podobě onoho muže (Dušan Sitek), na nějž jsme vlastně po celou dosavadní dobu připravováni, započne tak nejsilnější část filmu… V podstatě na sebe ona zajímavá, charismaticky a dostatečně děsivě ztvárněná postava strhává veškerou pozornost a bolestné obrazy z úvodu tak dolehnou a vše zapadne do sebe. Tehdy vlastně pochopíme, co vraha přimělo jednat s tak nekompromisní odtažitostí a nenávistí vůči všem okolo, kdy je pro něj motivace k zabíjení taxikářů následována jakýmsi naplněním a zadostiučiněním s tím, že teprve v okamžicích před smrtí zahazujeme masku a odhalíme, jací doopravdy jsme. Tato intimita jej láká a jistým způsobem zřejmě naplňuje. S podmanivostí tak vžene dobráckého Matěje do kouta, z něhož se, jak se přes postupnou nedůvěru následovanou otupělým smířením dovídá, už nedostane a svůj život přestává pevně svírat v rukou od chvíle, kdy si pasažér nasedl do auta. Jak dlouho bude žít, závisí jen na rozmaru postaršího pána s pistolí v ruce, který se bez mrknutí neštítí zabít kohokoli.

160792286_57fabb

Filip Tomsa pak ztvárnil dobráckého a poctivého, přesto inteligentního taxikáře rovněž velmi přesvědčivě, a při jeho odvaze a výměně párkrát i celkem vtipně kousavých replik s vrahem je v dané bezvýchodnosti situace prakticky nemožné s ním nesoucítit a jednoduše mu nefandit. Síla jeho charakteru tkví v schopnosti připustit si, v jakém srabu se ocitl a s tím spojené odvaze tomu čelit, kterou se nakonec zalíbí i svému oponentovi, jenž i přes své zvrácené poslání projeví i kapku soucitu. Kapku, která v tu chvíli znamená moře…. Vše pak následně vrcholí v jednom smutkem napěchovaném telefonátu, jehož vyznění je možná trochu utlumeno následující scénou. Závěr, odhalující lidskou část vraha to však celé zachraňuje a přestože se nejedná o nic nevídaného, ona myšlenka, že podobným zločincem se může stát kdokoli a zejména pak někdo, u koho byste to na první pohled ani v nejmenším nečekali, má stále potřebný dopad na to, aby divákem dostatečně otřásla a donutila ho o celém filmu přemýšlet. Tragiku celé hrdinovy situace pak také doplňovaly jeho myšlenky, vize zobrazující možné scénáře a nápady ohledně toho, jak by se z toho všeho mohl dostat, jakkoli se to zdá nepravděpodobné. Spolu s tím vyvstává i řada otázek, co měla ta či ona snová sekvence vlastně znamenat, a jak je to tedy nakonec s jeho manželkou, s níž se poměrně dlouho pokoušel o dítě… Inu, jak se říká; naděje umírá poslední… Před námi samotnými.

160792448_d22121

Verdikt

Taxi 121 je velmi povedeným snímkem, který hlavně v druhé půli rozehrává skvěle zahrané i napsané drama, v němž na sebe pozornost strhnou v plné míře Filip Tomsa a Dušan Sitek v rolích perfektně kontrastujících postav, které i přes svou rozdílnost vlastně tolik odlišné nejsou. Filmu poněkud kazí výsledný dojem kostrbatá scéna s Romanem Vojtkem, která působí poněkud nuceně, spíš jako lákadlo pro diváky a celkově nepříliš přesvědčivě, jakož pak i jedna konkrétní scéna v samém závěru, která tak trochu ničí definitivnost taxikářova osudu. Mnohem víc než o drsný thriller se pak v konečném důsledku jedná o velmi osobní drama s uvěřitelnými postavami, které rozhodně, ač by se to mohlo leckomu na první pohled zdát, na původních a avizovaných událostech neparazituje. Vypráví vlastní, silný příběh, který si pouze bere inspiraci a dostatečně by dokázal obstát i sám o sobě, bez tragického podkresu v podobě nálepky „inspirované skutečnými událostmi.“ Za závěrečné vypíchnutí ještě také stojí zdařilá práce s kamerou a soundtrack…

Na film Taxi 121 si můžete zajít i do kin Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Taxi 121
Trailer
Česká republika, 2016, 90 minut
drama / thriller
Režie: Dan Pánek
Scénář: Dan Pánek, Jana Kůtková
Hrají: Filip Tomsa, Roman Vojtek, Lenka Zahradnická, Dušan Sitek, Petr Buchta, Simona Prasková,Vlastina Svátková, Petr Kocourek, Brian Caspe, Jana Kopecká, Denisa Nesvačilová, Barbora Mudrová a další.

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Snímek Taxi 121 je českým thrillerem, inspirovaným skutečnými událostmi z roku 2014, kdy sériový vrah připravil o život tři pražské taxikáře. Oficiálně policie přičítá vraždy jedinému pachateli, který je však veřejnosti stále neznámý. Tragédie se stala impulsem k natočení thrilleru, který rychle vtáhne diváka do děje a nechá ho procítit celou škálu emocí od strachu, přes odvahu, až po naději. Film poodkryje divákovi nejen možný důvod, proč pachatel vraždil, ale především mu nabídne intenzivní příběh mladého manželského páru Matěje a Lucie (Filip Tomsa a Lenka Zahradnická), který se nevzdá ani ve chvíli, kdy už nemá před sebou prakticky žádnou budoucnost...Recenze: Taxi 121 (2016) - Smrt pohledem taxikáře