Recenze: Obr Dobr (2016) – Kouzelná fantasy pohádka

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Obrovité, a přece drobné a citlivé stvoření vstoupilo do kin pod režijní taktovkou legendárního Stevena Spielberga a po oscarovém Mostu špiónů se tak tvůrce navrátil k pohádkovému žánru. Jedná se zároveň o další spolupráci s Markem Rylancem, který zde tentokrát propůjčil tvář a hlas právě obru Dobrovi, jehož prastarému charakteru původem z knihy spisovatele Roalda Dahla tak bylo umožněno ožít v celovečerním filmu. Dobrodružství na pomezí skutečného světa a obří země tak může začít…

Nenechte se zmýlit, nejedná se o Brobdingnag z Gulliverových cest. Obrů totiž zbyla již pouhá hrstka, žijící v ústraní na moderní civilizací zapomenutém místě. Právě jedním z nich je oproti svým vzrostlým, hlučným a bouřliváckým druhům klidný a rozvážný, na obří poměry zakrslý, drobňoučký Dobr, který si na rozdíl od buranských souputníků počíná velmi civilizovaně, na lidské maso si nepotrpí a svůj čas tráví namísto poflakování či lovu něčím trochu jiným. Je totiž sběratelem snů, které následně ve svém sídle třídí a ty vybrané vdechuje za pomocí důmyslného nástroje, připomínajícího jakousi trubku spícím lidem. Je velmi moudrý a prastarý snad jako země sama, dokáže naslouchat tlukotu lidských srdcí a když tak v jednom zaslechne smutek a tíseň, vezme jeho majitelku, která ho navíc nedopatřením spatřila, s sebou… Malá, chytrá holčička (Ruby Barnhill) se tak nedobrovolně stává vězeňkyní milého, ale opatrného tvora, který ji s sebou vzal i ze strachu, aby on a jeho hřmotní druzi nebyli objeveni. K tvrdohlavé ostražitosti má však ještě jiný, mnohem podstatnější a bolestný důvod, pro který je se smutným, omšelým dobrákem a jeho pocity viny nemožné nesoucítit.

obrdobr

Zvídavá dívenka se s ním postupně spřátelí a dozví se o stárnoucím tvoru mnohé. Díky její kuráži nakonec společně naleznou odvahu se ostatním obrům, kteří drobného druha šikanují a otravují, vzepřít a do celkového řešení situace se připlete britská vláda ve svém urozeném zosobnění. Toliko z děje, který je příjemně přitažený za vlasy. Jelikož se ale stále jedná o zápletku, přístupnou i pro ty nejmenší, nezabíhá do absurdna a není zase příliš komplikovaná. Samotné zasazení filmu do současné Anglie působí dostatečně uvěřitelně a pokud jde o humor, tak ten je zde dávkovaný až na pár výjimek (konkrétně kupříkladu pointa s oblíbeným obřím nápojem a jeho řekněme výbušnými účinky na organismus) poměrně vkusně a neustupuje celkovému dění. Bohužel je tento nejnovější Spielbergův počin „jen“ perfektně odvedeným řemeslem, které až na pár svěžích a zajímavých nápadů, malebný soundtrack Johna Williamse a perfektní animaci nenabízí mnoho nového a nepřináší tak diváku ani dospělému, ani dětskému něco, co jinde neviděl. Celé finále a způsob, jakým se hrdinové vypořádali se zlými obry mi pak přišel poněkud odbytý a uspěchaný, jakkoli byl jistě trest svou prostotou účinný. Na to, jaká jim byla v celém filmu věnována pozornost, to zkrátka bylo až moc jednoduché.

KRR6295f7_obrdobr

Verdikt

Steven Spielberg nám nachystal příjemnou oddychovou podívanou s několika kouzelnými a několika poněkud dětinštějšími momenty, která výborně zabaví celou rodinu a rozhodně patří mezi široce přístupnějšími počiny k tomu lepšímu, co můžete momentálně v kinech vidět. Ruku v ruce s výbornou animací tu pak vyniká Mark Rylance, jehož milý breptavý a láskyplný obr si svým dobráckým pohledem a vtipným komolením všelikých slov jednoznačně získá pozornost. Navíc k tomu mluví ve prospěch Obra Dobra fakt, že se pro mimochodem kvalitní český dabing sáhlo k překladu knižní předlohy a využilo se řady tamních výrazů. jde o povedený film, který neurazí, ale ani kdovíjak neoslní. Ačkoli kouzelné scény s lovením snů a jejich uskladňováním spolu s Dobrovým seznámením s britskou královnou a hezky pohádkově laděným, šťastným koncem jsou jednoznačně těmi momenty, pro které stojí za to snímek vidět.

Na film Obr Dobr si můžete zajít i do kin Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Obr Dobr/ The BFG
Trailer
USA, Velká Británie, Kanada, 2016, 117 minut
rodinný / fantasy
Režie: Steven Spielberg
Scénář: Melissa Mathison
Hrají: Mark Rylance, Ruby Barnhill, Bill Hader, Penelope Wilton, Rebecca Hall, Jemaine Clement a další

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
65 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také