Recenze: Dítě Bridget Jonesové (2016) – Do třetice všeho dobrého

Přečtěte si

Autor

Jana Trnková
Jana Trnkováhttp://www.csfd.cz/uzivatel/63173-ernia/
Snažím se udržovat krok se současnou filmovou tvorbou. Ročně se účastním několika filmových festivalů, přičemž si nejvíc lebedím v indie rovině. Upřednostňuji subjektivní přístup k filmům a reflektuji film i v kontextu dění.

Dítě Bridget Jonesové je v pořadí třetí film o britské smolařce, která se poprvé s diváky setkala v kinech před patnácti lety. V roce 2001 jsme poprvé viděli Renée Zellweger v její bezesporu nejslavnější roli a první pokračování na sebe tehdy nenechalo dlouho čekat. S rozumem v koncích byl ale propadák a s dalším filmem už to tak nadějné nebylo. Nakonec se ale s Bridget setkáváme ještě jednou a jak název prozrazuje, Bridget je těhotná. Ale ono to určitě nebude bez nějakých potíží.

Film začíná na Bridgetiny 43. narozeniny, 12 let po událostech druhého filmu, a na první pohled by se zdálo, že se v jejím životě mnoho změnilo – Bridget dosáhla své vytoužené váhy, za její šatník by se nemusely stydět ani holky ze Sexu ve městě a co se týče kariéry si Bridget taky stěžovat nemůže. Ale nebojte, naše stará známá smolařka není zcela pryč, o trable nemá Bridget stále nouzi. Její milostný život stojí za starou belu a všechno se vyšperkuje, když se na hudebním festivalu (intimně) seznámí s pohledným milionářem Jackem a do jejího života se vrátí i její stará láska Mark Darcy, což nakonec vyústí v pozitivní těhotenský test. Tím malým háčkem je fakt, že Bridget netuší, kdo je otcem.

Screen-Shot-2016-01-06-at-11.04.56

V žádném případě nejde o přelomový scénář. Příběh je jednoduchý a v žádném momentu nevybočí ze standartu, což ale neznamená, že film nebaví. Spíše naopak. Tvůrci z tohoto ohraného námětu dokázali vykřesat až pozoruhodně zábavnou podívanou. V neposlední řadě za to jistě může přítomnost Emmy Thompson a to nejen na plátně, kde ztvárnila cynickou gynekoložku, jejíž scény patří k tomu nejlepšímu ve filmu, ale i za kamerou. Thompson se podílela na scénáři společně s Helen Fieldingovou, autorkou knih o Bridget Jonesové, a je to vskutku znát. Film nabízí lehký humor, který – na rozdíl od Rozumu v koncích – vychází a nepůsobí trapně.

Bridget-Jones-Baby

Paradoxně nejrušivějším článkem snímku je představitelka hlavní hrdinky, Renée Zellweger, jejíž vzhled vzbudil už hodně mediální kritiky. Je to povrchní až dětinské, ale faktem je, že pokud si dobře pamatujete starou Bridget, bude Vám chvíli trvat, než si zvyknete na její nový vzhled. Kdo se ale vůbec nezměnil a zůstal stejně okouzlující, tak to je Colin Firth jako Mark Darcy. Objektivně vzato, jeho postava je stejně zidealizovaná jako například Pan Božský (ex ve městě) nebo Edward Cullen (Stmívání), ale Firth se s ní opět vyrovnal hezky britsky a i když roztomilý kudrnáč ve svetru se sobem je už minulostí, fanynky budou určitě spokojené (a snad i trochu žárlivé). Třetím do počtu je nováček v sérii Patrick Dempsey v roli amerického zajištěného sympaťáka Jacka Quanta. Na oba mužské by se dala sypat superlativa, ale musí se přiznat, že je to minimálně z polovičky práce scénáře. Když se Bridget dozví, že je těhotná a zprávu sdělí potenciálním otcům, oba se zachovají velmi decentně a to i poté, co z Bridget vypadne, že vlastně neví, který z nich je otec. Bridget se může přezdívat nenapravitelná smolařka, ale speciálně u tohoto dílu se to musí brát s nadsázkou, protože její situace by v reálném životě byla mnohem zapeklitější.

Verdikt

Třetí film o Bridget Jonesové nechává zapomenout všem rozpakům, které v nás zanechal předchozí snímek S rozumem v koncích a nabízí dvě hodinky odlehčené podívané. Ačkoli scénář žádné ceny za originalitu sbírat nebude, můžete se těšit na sympatické obsazení, povedené vtípky a chytlavý soundtrack. Film pobaví, dojme a dodá i jemnou dávku nostalgie a když si počkáte i až do úplného konce, tak se dočkáte i třešničky na dortu. Po dlouhé době do kin přichází pokračování, které předčilo očekávání.

  • Dítě Bridget Jonesové / Bridget Jones’s Baby
  • Trailer
  • VB, 2016, 123 min.
  • Komedie, romantický
  • Režie: Sharon Maguire
  • Scénář: Helen Fielding, Dan Mazer, Emma Thompson
  • Hrají: Renée Zellweger, Colin Firth, Patrick Dempsey, Emma Thompson, Jim Broadbent, Celia Imrie, Gemma Jones, Ed Sheeran

Konečné hodnocení

Jana Trnková
70 %

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Utrpení největší smolařky v dějinách dosud neskončilo. Bridget Jonesová je stále bez chlapa. Jak název třetího dílu slavné série napovídá, tím hlavním malérem bude tentokrát neplánované těhotenství. Taková věc dokáže vykolejit i životem otřískanou Bridget, zvlášť když naprosto netuší, s kým počala. Jak se to rýmuje s faktem, že je stále bez chlapa? Celkem jednoduše. Stačí v doprovodu kolegyně navštívit odvázaný hudební festival a v jeho průběhu se vyspí s pohledným cizincem (Patrick Dempsey). A když se záhy na jedné společenské akci na vlastní tělo přesvědčí, že stará láska (Colin Firth) nerezaví, byť před pár lety definitivně skončila, je „štěstí" hotovo. Protože jí s rozluštěním zapeklitého rébusu nepomůže ani lehce cynická gynekoložka (spoluscenáristka Emma Thompson), ocitne se Bridget ve velmi nezáviděníhodné situaci. Jak seriózní právník Mark Darcy, tak úspěšný provozovatel internetové seznamky Jack Quant se sice k situaci postaví jako praví chlapi, odhodlaní s Bridget a jejím potomkem vytvořit spořádanou rodinu, to ovšem netuší, že jejich šance na otcovství je přesně padesátiprocentní. Jak se blíží termín porodu, Bridget cítí, že bude muset s pravdou ven a hlavně že si bude muset vybrat, komu bude její dítě říkat „tatínku". Normální člověk by poslal oba dva na testy otcovství. Jenže Bridget Jonesová není normální, ale výjimečná.Recenze: Dítě Bridget Jonesové (2016) - Do třetice všeho dobrého