TOP 10: Nejlepší filmy s Melem Gibsonem

V poslední době na sebe poutal Mel Gibson pozornost spíše svým chováním a kontroverzními výroky. Nikdo ale nemůže zpochybnit to, co ve filmové branži tenhle australský herec, režisér a producent dokázal. Letos po dvouleté herecké pauze přichází do kin snímek Ve jménu krve, v němž si zahrál hlavní roli. To, jaký v něm podal výkon, necháme na vás. Společně se však můžeme ohlédnout za těmi nejlepšími filmy, kde se objevil.

Odplata (1999)

Zahrávat si s Porterem není dobrý nápad. Poté, co ho jeho kumpáni oberou o podíl společně ukradených peněz a nechají ho postřeleného vlastní ženou na pokraji smrti, rozhodne se jim pomstít. A že to bude stát za to. Nevynechá nikoho, kdo mu k jeho penězům stojí v cestě – zkorumpované policisty, pouliční gangy, šéfy podsvětí. Brzy se všichni doví, že je Porter zpět a chce se mstít…

payback-1999-08-g

Smrtonosná zbraň (1987)

Černošský seržant Roger Murtaugh (Danny Glover) chce jenom přečkat těch pár týdnů, které mu zbývají do důchodu. To mu však překazí mladý policista Martin Rigs, který se po smrti své manželky pokusil o sebevraždu. Právě on se má stát Rogerovým parťákem. Do oka si zrovna nepadnou, ale vyšetřování případu spojeného s pašeráky drog nepočká. První díl úspěšné série o dvojici protikladných policistů se dočkal tří pokračování a plánuje se další.

smrtonosna-zbran-2-smrtonosna-2413

Statečné srdce (1995)

Příběh inspirovaný skutečnými událostmi anglické historie, nemůže chybět v žádném seznamu Gibsonových filmů. Byl oceněn pěti Oscary, včetně toho za nejlepší film. Mel Gibson ho sám zrežíroval a zároveň si v něm střihl hlavní roli. William Wallace se ve 13. století postavil do čela odporu proti králi. Tajně se oženil, aby se jeho žena Murron vyhnula královsky nařízenému právu první noci. Jednoho dne je Murron přepadena vojáky, kteří ji chtějí znásilnit. William se ji snaží bránit a několik z nich zabije. Stane se psanec, který si však později získá i sympatie princezny Isabelly.

Braveheart_660x350

Maverick (1994)

Westernová komedie, v níž se točí velké prachy, vychází z televizního seriálu 50. let. Karetní hráč Bret Maverick se vydává na pokerový šampionát Tří řek. Po obří výhře půlmilionu dolarů ale netouží sám, chce ji získat i mazaná Annabelle Bransfordová (Jodie Foster), s níž se potkává po cestě, pistolník Angel nebo šerif Coburn. Podmínkou pro účast je, že každý účastník musí ještě před soutěží složit 25 tisíc dolarů. No, a proto, že jde o celé jmění, všichni se snaží zbavit svých protivníků ještě před začátkem.

maverick-1994-04-g

Znamení (2002)

Graham Hess žije se svou rodinou na farmě mezi poli. Jednoho dne se začnou dít divné věci. Zvířata jsou neklidná, psi agresivní, v obilí se objevují podivné kruhy a zdá se, že se mezi klasy kukuřic něco pohybuje. V televizní zprávách zjistí, že se stejné věci stávají po celém světě. Kdo kruhy v obilí vytváří? Co jimi chce říct? Jedná se o mimozemšťany? Čeká Zemi útok? To, co Graham během vyšetřování zjistí, změní život jemu i celé jeho rodině. Díky plíživé atmosféře je těžké se i nadechnout a film spěje k velkému finále.

8279ea807f7e4f428dd52d735672713d

Slepičí úlet (2000)

V tomhle animáku Mela Gibsona neuvidíme. V půvabném příběhu o cestě za svobodou ale propůjčil hlas hlavnímu mužskému hrdinovi – americkému kohoutovi Rockymu. Slepice žijí na Tweedyho farmě v neustálém strachu a stresu, proto se rozhodnou naplánovat velký útěk. Uprchlické pokusy vede neúnavná slípka Ginger, všechny ale končí fiaskem. Naději do kurníku přinese až uprchlík z amerického cirkusu Rocky, který se rozhodne naučit celé osazenstvo létat. Snímek s klasickou plastelínovou animací získal mnoho ocenění, mimo jiné byl nominován na BAFTA a Zlatý glóbus.

xhnkEu3E.640x360.9

Po čem ženy touží (2000)

Gibson se na přelomu tisíciletí pravidelně umisťoval na nejvyšších příčkách nejkrásnějších můžu Hollywoodu, čehož nemohli nevyužít tvůrci romantických komedií. V roce 2000 si zahrál postavu šovinistického pracovníka reklamní agentury Nicka Marshalla. Ženy považuje za dobrou chvilkovou zábavu, ne však rovnocenného partnera. Právě proto je šokován, když na volné místo kreativního ředitele nastoupí Darcy Maguire (Helen Hunt) a ne on. Po zasažení elektrickým proudem zjistí, že slyší, co si ženy myslí… Romantická komedie těží ze střetů mužského a ženského světa a kvalitního hereckého obsazení (Gibson, Hunt, Alda).

661428_po-cem-zeny-touzi-2000_image_620x349

Hamlet (1990)

Být, či nebýt. Útržek Hamletova monologu zná snad každý a nemůže chybět ani v této adaptaci legendárního shakespearovského dramatu. Hamlet se vrací do rodného Dánska a zjišťuje, že jeho otec zemřel a matka žije s otcovým bratrem Klaudiem. Až otcův duch, který se Hamletovi zjeví, mu všechny strýcovy intriky osvětlí. Hamlet touží po pomstě a předstírá šílenství. Ve spletité renesanční tragédii Gibson ztvárnil hlavní roli dánského kralevice. Tento film je také tím prvním, na kterém se podílel jako producent.

hamlet-1990-still

Šílený Max 2 – Bojovník silnic (1981)

Australský film, který udělal z Mela Gibsona mezinárodní hvězdu, je druhý díl postapokalyptické série. Hlavním hrdinou je Max Rockatansky, bývalý policista, jehož ženu a dítě v prvním díle zabil gang motorkářů. Osamělý hrdina brázdí australské silnice a pátrá po palivu. Spolu s hrstkou obránců palivového skladu pak musí čelit válečníkům vedených Humungusem. Když začnou boje, není již cesty zpět. Snímek se pyšní především skvělý kaskadérskými výkony.

mad-max-the-road-warrior-max

Spiknutí (1997)

Newyorský taxikář Jerry Fletcher je podivný chlapík. Všem svým pasažérům vypráví o různých spiknutí, do nichž jsou zapojeni. Leze tím na nervy kdekomu, stejně také právničce Alici Suttonové (Julie Roberts). Alice Jerryho, který ji tajně miluje, sice vyslechne, ale považuje ho za blázna stejně jako ostatní. Poté je však tajemným doktorem Jonasem chycen a zavřen do psychiatrické léčebny, odkud se mu podaří uprchnout. Až tehdy mu Alice uvěří, že není šílenec, ale pouze oběť doktorových pokusů. Dvojice se musí vydat na útěk a ocitá se v ohrožení života.

DI-Conspiracy-Theory-1