Jednoduše to nejlepší, co letos nabídla česká kina k poslednímu červnu. Pravda, trošku opožděně, ale za přečtení to stojí.

10. Ulice Cloverfield 10

Mělo to výborné trailery a nejasnou spojitost s filmem z roku 2008. Po uvedení do kin zůstalo jediné: skvěle napsaný a zahraný komorní thriller s naprosto božím Johnem Goodmanem. První dvě třetiny spolehlivě nedají vydechnout a klaustrofobická atmosféra v čele s chytře zabaleným scénářem a prvotřídními hereckými výkony šplhá na špičku letošních filmů. To, že se v posledních minutách film strhne jiným, béčkovějším, směrem, je již na vkusu každého z vás. (napsal Radek Neuman)

Cloverfield_10_titulka_3

9. Spotlight

Naprosto zasloužený Oscar za nejlepší film roku. Silné téma, které má oporu ve skutečných událostech, o systematickém zneužívání bostonské mládeže představiteli tamější arcidiecéze, pochází z tvůrčí mysli Toma McCarthyho. Ten už málem pověsil svoji režisérskou kariéru na hřebík (nepříznivě přijatá komedie The Cobbler), ale dokázal se zmátořit a natočit sugestivní, přesvědčivý a místy opravdu dechberoucí dílo. Třešničkou na dortu lze označit precizní herecké výkony takových jmen jako Michael Keaton, Mark Ruffalo, Rachel McAdams nebo Liev Schreiber. Ohromný zážitek. (napsal Marty Steinbach)

spotlight01

8. Orel Eddie

I když se Taron Egerton v Kingsmanovi činil, veškeré možné zásluhy sbíral především Matthew Vaughn a u Eddieho to není jinak. Vaughn sice navíc vyklidil i režisérský post (režíruje Dexter Fletcher), ale jeho produkční dohled je u tohoto filmu stejně důležitý jako patrný. Odlehčený životopisný film, o jednom nemožném snu a zarputilé osobnosti, totiž v sobě skloubil poctivou dávku dramatu a odlehčený humor. Navíc je to skvěle natočené a patřičně feel-good movie. Jeden z nejpříjemnějších překvapení tohoto roku a taky jedna z nejlepších rolí pro Hugh Jackmana za poslední léta. (napsal Radek Neuman)

eddietheeagle1-xlarge

7. Hardcore Henry

Jedno z největších filmových překvapení a debut, po kterém se nezbývá než jen těšit, s čím přijde jeho autor Ilja Najšuller příště… Koprodukční ruský akčňák je historicky prvním filmem, natočeným kompletně z pohledu první postavy a podle mnohých se jedná, díky humoru a násilí, o ruskou variaci na Deadpoola… Na rozdíl od nahláškovaného žodláka zde kyberneticky upravený hrdina Henry nepronese po celou dobu jediné slovo… Pokud jste kdy trávili noci u jakékoli střílečky, tuhle jízdu, která se vůbec nebere vážně, si zamilujete. Vše, včetně příběhu (který není vůbec hloupý a nabízí i pár překvapivých zvratů), cool záporáka se superschopnostmi, kaskadérských kousků, honiček a celkově veškeré first person akce, opravdu evokuje videohru a přičteme-li k tomu třešničku na dortu v Sharlta Copleyho, jenž se na své roli opravdu vyřádil a je jedním z největších plusů filmu, dostaneme nesmírně zábavnou a povedenou záležitost, u níž je jen dobře, že se crowdfundingová kampaň zdařila. (napsal Tomáš Lesk)

hardcore-henry

6. Osm hrozných

Quentin Tarantino se vrátil a po Nespoutaném Djangovi nám naservíroval další westernově laděný snímek, tentokrát z vyhroceného období po konci americké Občanské války Severu proti Jihu. V takřka geniálně vrstvených dialozích je pečlivě budováno napětí a jednotlivé postavy jsou vykreslovány do nejzazších detailů, aby pak mohlo dojít k velkolepému, shakespearovsky tragickému vyústění. Jedinou vadou filmu možná je, že je určen opravdu „jen“ milovníkům Tarantinova režijního stylu, a rozhodně není pro milovníky akce, jíž je zde zkrátka jen pomálu. Osm hrozných stojí na stísněné atmosféře, zajímavých, výborně zahraných a obsazených, nečernobílých postavách a je úžasně dokreslen oscarovou hudbou legendárního Ennia Morriconeho. (napsal Tomáš Lesk)

the-hateful-eight-trailer-quenti

5. Kolonie

Dramatický příběh inspirovaný skutečnými událostmi ze 70. let ukazuje, co všechno jsou lidé ochotni podstoupit pro své milované. Lena a její přítel Daniel byli po Pinochetově převratu zatčeni, ale jen on je odvezen do tajemné chilské kolonie Dignidad. Zoufalá dívka se tam proto přihlásí jako dobrovolník, ale netuší, co ji v sektářské tvrzi čeká. I přes všechny fyzické a psychické útrapy se Leně ale povede Daniela najít a zbývá už „jen“ utéct z kolonie, která je obehnána zdmi, ostnatými dráty a automatickými zbraněmi. Režisérovi Florianu Gallenbergerovi se povedlo natočit snímek, který diváka téměř celou dobu udržuje v nejistotě a vtahuje jej do děje. Emma Watson se oprostila od nálepky Hermiony a dala naplno vyniknout svému potenciálu a Daniel Brühl umě ztvárnil fotografa týraného. V neposlední řadě ve snímku exceloval Michael Nyqvist, jemuž byla role slizkého a vyšinutého kazatele Paula Schäfera, který Didnidadu velel, snad napsána na tělo. Film o odvrácené straně latinskoamerické historie je výbornou cestou, jak se dozvědět něco nového, a zároveň si užít kvalitní kinematografie. (napsala Lenka Hrůzová)

kolonie

4. V zajetí démonů 2

Wanův navazující počin V zajetí démonů 2 opět nezklamal. Příběh je prodchnut paranormálními jevy. Chudá rodina má co dočinění s duchy, kteří žijí v jejich domě v Londýně. Vyšetřovatelé – lovci duchů se snaží přijít záhadě na kloub. Tento hororový snímek můžeme zařadit k těm více nadprůměrným a plně očekávat atmosféru plnou napětí a mrazivosti, která je v lepších hororech dozajista cítit. (napsala Michaela Olšavská)

The-Conjuring-2-006

3. Revenant: Zmrtvýchvstání

Mezi nejlepší filmy první poloviny roku, musí zaručeně patřit snímek Revenant: Zmrtvýchvstání. Děj se odehrává na začátku 19. století kdesi v americké divočině. Banda lovců kožešin ztratí při útoku indiánů téměř vše a jsou nuceni vydat se na nebezpečnou výpravu přes řeky a hory. Samozřejmě, že to nebude jen tak a uvidíte i strhující bitku hlavního hrdiny s medvědem. Trappera Glasse si zahrál Leonardo DiCaprio, který za roli získal svého prvního Oscara. Film získal ještě dvě ocenění a to za kameru a režii. (napsala Anna Svatková)

THE REVENANT

2. Captain America: Občanská válka

Z (geniální) komiksové předlohy toho sice moc nezůstalo, ale to vem čert. Po prvních Avengers a Strážcích galaxie jednoznačně nejlepší Marvelovka, která snese srovnání i s žánrově „náročnější“ produkcí současného Hollywoodu. Kapitán a spol. svým nadhledem a přirozenou plynulostí strkají konkurenci hluboko do kapsy. Velmi, ale opravdu velmi povedená podívaná. Spider-Man si to strašně dává, Black Panther ale spíš překáží, Zemo mohl dostat víc prostoru, ale jinak absolutní spokojenost. Zaškobrtnutí v podobě nemasné neslané dvojky Avengers zcela odpuštěno. (napsal Marty Steinbach)

160505_MOV_captain-america-civil-war.jpg.CROP.promo-xlarge2

1. Deadpool

Antihrdina, kterého možná nepotřebujeme, kterého si nezasloužíme, ale kterého chceme! Jednoznačně jedna z nejoblíbenějších komiksových postav si na svůj vlastní film musela počkat přes deset let, než bylo studiem vydáno svolení k začátku natáčení. A to jen na základě bouřlivě kladných reakcí fanoušků na uniklé zkušební nahrávky. Filmový Deadpool je tak z velké části venku hlavně díky jeho obdivovatelům a neúnavnosti Ryana Reynoldse. Čekání se vyplatilo a příjemně smazalo vzpomínky na Deadpoolův rozpačitý první výskyt ve Wolverinově sólovém filmu. Ukecaný žoldák se stal nejvýdělečnějším R rated filmem všech dob při velmi nízkém rozpočtu a se svou nevážností, popkulturními odkazy, nahláškovaností a vytříbeným humorem je tak jedním z nejpříjemnějších a nejlepších komiksových filmů tohoto roku. Těšíme se na dvojku! (napsal Tomáš Lesk)

deadpool_movie_colossus

Nejlepší animák: Zootropolis: Město zvířat

Zootopia, o které lze s humornou nadsázkou říci, že konečně přinutila lidi zapomenout na Ledové království, je jednoznačně jedním z nejlepších animáků za posledních pár let. Perfektně v sobě snoubí prvky pohádky, komedie, ale překvapivě i detektivního dramatu a je tak zaručeně zábavnou podívanou pro celou rodinu, kterou však pro bezpočet nesmírně trefných a vtipných eastereeggů a popkulturních odkazů docení zejména ti starší, za to však geniálním scénám s lenochody se zasměje snad každý. Celý děj má pak navíc pro animáky nezbytné výchovné poselství, jež ale nepůsobí vynuceně a jako takové je plnou součástí a hlavním tématem filmu. (napsal Tomáš Lesk)

zootropolis-(2016)-large-picture

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno