Víkendové tržby: Smrt ve tmě vyděsila konkurenci a slaví prvenství

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Další na první pohled nenápadný horor dokázal šikovně načasovat premiéru a během několika dnů ztrojnásobil svůj skromný rozpočet. Dařilo se i Jasonu Stathamovi a jeho Mechanikovi.

  1. místo – Smrt ve tmě: 26,115 milionů, novinka
  2. místo – Sebevražedný oddíl: 12,110 milionů, 4. týden v žebříčku
  3. místo – Kubo a kouzelný meč: 7,909 milionů, 2. týden v žebříčku
  4. místo – Buchty a klobásy: 7,665 milionů, 3. týden v žebříčku
  5. místo – Mechanik zabiják: Vzkříšení: 7,5 milionů, novinka
  6. místo – Můj kamarád drak: 7,282 milionů, 3. týden v žebříčku
  7. místo – Týpci a zbraně: 7,255 milionů, 2. týden v žebříčku
  8. místo – Matky na tahu: 5,760 milionů, 5. týden v žebříčku
  9. místo – Jason Bourne: 5,230 milionů, 5. týden v žebříčku
  10. místo – Ben Hur: 4,530 milionů, 2. týden v žebříčku

Hororům se prostě daří a ten koncept „natočíme levnou duchařinu, šikovně to prodáme někdy během okurkové sezóny a uděláme z toho sérii“ je evidentně nevyčerpatelný. Alespoň prozatím. Snímek Smrt ve tmě stál podle oficiálních zdrojů necelých 10 milionů dolarů a od své čtvrteční premiéry vydělal bezmála trojnásobek. Parádní čísla, která byla k vidění i u žánrově podobných hitů let dřívějších – například The Visit, Zhasni a zemřeš či Kletba z temnot.

Ale není se čemu divit. Film Feda Alvareze slaví úspěch i u kritiků (86 % pozitivních recenzí na Rottenech) a tak máme co dočinění s jedním z komerčně nejzajímavějších projektů celého roku 2016. Až se Smrt ve tmě rozjede i ve zbytku světa, tak budou šéfové studia Screen Gems a Sony jistě vypisovat tučné odměny. Tedy pokud už se vyhrabali z propadáku typu Krotitelé duchů nebo Grimsby.

Jared-Leto-Joker-Suicide-Squad-Trailer-MTV

Až druhé místo zbylo tento týden na Suicide Squad alias Sebevražedný oddíl. Padoušská týmovka ze stáje DC Comics se ještě snaží zabrat a ždímat svůj miliardový potenciál z celosvětových kin, ale skutek utek. Deadshot a jemu podobní mají na svém kontě už celkem 635 milionů, ale ruku na srdce, výsledky mohly měly být daleko vyšší. Nemá cenu pomilionté rozpitvávat, co a proč se pokazilo. Ve studio Warner Bros. by se měly zandat zpátky na půdu oslavné konfety a nahlížet na výdělky oddílu jako na varovně zdvižený prst pro své další projekty.

Slušný druhý víkend zažila animovaná pohádka Kubo a kouzelný meč. Odbornou veřejností nadšeně přijatý snímek ztratil po svém debutu z minulého týdne jen něco málo přes 37 % obecenstva, takže dokonce poskočil z bramborové pozice na třetí místo box-office. Těsně za Kubem skončil další animák a to mládeži nepřístupné Buchty a klobásy. Druhý jmenovaný film platí za mnohem výdělečnější snímek, především díky své nízké pořizovací ceně (přibližně o 40 milionů nižší, než v případě Kuba a kouzelného meče).

sausageparty-bacon-sizzling

Následuje další novinka tohoto týdne. Akčňák Mechanik zabiják: Vzkříšení odstartoval za 7,5 mega, což se může zdát jako slabý výsledek, ale vzhledem „věhlasu“ této filmové značky jde ještě o slušnou práci. Předchozí díl série z 2011 začal svoji pouť po amerických kinech o něco lépe, ale ve finále bych se nedivil, kdyby star-power Jasona Stathama vytáhla snímek někam k celosvětové stovce.

Tento díl Víkendových tržeb je specifický svojí vyrovnaností. Snímky od třetího do sedmého místa od sebe dělilo jen přibližně 650 tisíc dolarů. Druhou polovinu žebříčku otevírá rodinné dobrodrůžo Můj kamarád drak s Robertem Redfordem. Tomu dýchají na záda Týpci a zbraně a za nimi se uhnízdila ještě úspěšná eRková komedie Matky na tahu.

Deváté místo si vystřílel Jason Bourne (s 350 miliony jde o druhý nejúspěšnější díl série) a top 10 uzavírá komerční katastrofa Ben Hur. Za zmínku stojí ještě debuty dvou chválených životopisných novinek a to Southside with You o Barackovi a Michelle Obamových a boxerské drama Hands of Stone s Robertem De Nirem. Oba filmy však nezažily masivní distribuci, proto jsou jejich výdělky značně skromnější.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také