Víkendové tržby: Sebevražedný oddíl padá, ale na Buchty a klobásy to i tak stačilo

V DC zažívají již tradiční propad druhých víkendů – po Muži z oceli a Batman v Superman: Úsvit spravedlnosti se přestává chodit i na Sebevražedný oddíl.

  1. místo – Sebevražedný oddíl: 43,770 milionů, 2. týden v žebříčku
  2. místo – Buchty a klobásy: 33,6 milionů, novinka
  3. místo – Můj kamarád drak: 21,501 milionů, novinka
  4. místo – Jason Bourne: 13,620 milionů, 3. týden v žebříčku
  5. místo – Matky na tahu: 11,540 milionů, 3. týden v žebříčku
  6. místo – Tajný život mazlíčků: 8,840 milionů, 6. týden v žebříčku
  7. místo – Star Trek: Do neznáma: 6,8 milionů, 4. týden v žebříčku
  8. místo – Božská Florence: 6,580 milionů, novinka
  9. místo – Já, kocour: 3,5 milionů, 2. týden v žebříčku
  10. místo – Zhasni a zemřeš: 3,220 milionů, 4. týden v žebříčku

Očekávaný úbytek diváků, se kterým se počítalo, nebo překvapivý pokles tržeb poslední komiksovky ze stáje DC Comics? Ještě před několika měsíci bych se vsadil, že se u Warnerů poučili a další rychlokvaška typu Batman v Superman se nemůže opakovat, ale chyba – týmovka superpadouchů s názvem Sebevražedný oddíl nedokázala navázat na vynikající výsledky prvního týdne a za druhý víkend si připsala (svým způsobem) nevýrazných 43,770 milionů dolarů.

Negativní recenze, rozpačité divácké ohlasy či prostý fakt, že film s Deadshotem a spol. prostě nedostál ohromným očekáváním. V tom všem lze hledat příčiny děsivého pádu o více než 67 %, což samozřejmě nebude ani zdaleka stačit na celkovou třístovku z USA, ve světě je to podobná písnička. Když od toho odečtete ještě nenasazení snímku do čínských kin, tak odhaduji finální celosvětové tržby někde pod 700 milionů – pro tak ambiciózní projekt žádná sláva, co si budeme povídat.

joker-leto

Suicide Squad tedy sice obhájil první místo, ale skutečným vítězem aktuálního žebříčku tržeb je jednoznačně animák Buchty a klobásy. Tato dětem nepřístupná ztřeštěnost totiž debutovala se slušnými 33,6 miliony. Zdá se vám to málo? Tak počítejte ještě jednou – rozpočet snímku prý nepřekročil hranici 19 mega, eRkový rating, kámoši tvůrců Evana Goldberga a Setha Rogena, kteří propůjčili své hlasy kresleným potravinám, „hráli“ prakticky jen za svačiny a až se film podívá obšírněji i do zbytku světových kin, tak půjde zcela bez debat o jeden z kasovně nejvýdělečnějších filmů roku.

Sausage Party, jak zní původní název filmu, je také poměrně solidně veleben mezi diváky i odbornou veřejností – 82 % na Rottenech (o tom by si mohl Sebevražedný oddíl nechat jenom zdát), 7,3 bodů na IMDb a já věřím, že to JE pecka. Poslední filmové/seriálové počiny této tvůrčí partičky (Rogen, Hill, Franco a další) mě ohromně baví a Buchty a klobásy prostě nemůžou být výjimkou.

sausage party trailer

Pro bronz si doletěla dětská fantasy Můj kamarád drak, která láká především na nostalgický příběh pro ty nejmenší s nadstandartním obsazením – Karl Urban, Bryce Dallas Howard nebo Robert Redford. Start za 21 milionů není žádné terno, ale to nejdražší šampaňské se u Disneyho taky bouchat nebude.

V pozvolném pádu pokračuje Jason Bourne, který už je na celosvětové čtvrtmiliardě, ale osobně si myslím, že se od tohoto dlouho vyhlíženého návratu čekalo mnohem více. Nezničitelný akční hrdina s problémovou pamětí sice odstartoval na výbornou, ale postupně se nechal smést našlapanou konkurencí. Trvalka se z Jasona Bourna nestala, ale vznik dalšího dílu by to nemělo ohrozit.

Slušná čísla vykazují Matky na tahu. Ty vsadily na odlehčený humor a star-power Mily Kunis a vyplatilo se – v Americe půjde snímek přes stovku a jestli se holky rozjedou i ve zbytku světa, tak bychom mohli mluvit o dalším komerčním překvapení letošního léta. Jo a údajně se na to dá i koukat, stačí se jen tak letmo začíst do mírně nadšených zahraničních recenzí.

startrek

Následuje další animovaný hit roku 2016 a to Tajný život mazlíčků, na který nestačila posádka hvězdné lodi Enteprise. Star Trek: Do neznáma nepředvádí žádný úctyhodný výkon a jen tak tak to stačí na prozatímních 140 milionů z USA. Předchozí dva díly zrestartované ságy si vedly o dost lépe.

Osmá příčka patří nenápadné novince tohoto týdne a to životopisná komedie s Meryl Streep a Hugh Grantem Božská Florence. Celkem chválená záležitost prý vyniká hlavně povedenými hudebními čísly a skvělým obsazením a v amerických kinech utržila za svůj první víkend šest a půl milionů dolarů.

Do top 10 se vtěsnal ještě Kevin Spacey se svojí roztomilou komedií Já, kocour a chválený horor Zhasni a zemřeš.

Za týden si zde přečtete o novinkách Kubo a kouzelný meč, Ben-Hur a Týpci a zbraně. Vidím to na jeden kasovní průser a dvě přakvapení. Tipnete si už dnes, který film si následující víkend vytáhne nechtěného černého Petra?