TOP 10: Nejlepší animáky pro dospělé

Přečtěte si

Autor

Lenka Hrůzová
Lenka Hrůzová
Jsem studentka novinařiny, která má ráda humor a ironii, jak ve filmu, tak v životě. Vždy se ráda podívám na seriál Simpsonovi nebo na film Leon. A oceňuji filmy inspirované skutečnými událostmi, protože nemívají přeslazené šťastné konce.

Již dnes do českých kin vstoupí animovaná komedie Buchty a klobásy, která slibuje podívanou plnou vulgarismů a nekorektního humoru.

Režisérům Conradovi Vernonovi a Gregovi Tiernanovi už nejspíš filmy natáčené z lidské perspektivy přišly ohrané, a tak přišli s příběhem o potravinách všeho druhu, jenž se celé natěšené tetelí, až si je zákazníci vyberou. Ale jelikož se do supermarketu žádné jídlo nikdy nevrací, procitnou z iluze, až když už je pozdě.

Stává se jen zřídka, když animované filmy zaujmou i „starší“ generace. Proto vám s premiérou Buchet a klobás přinášíme desítku nejlepších animovaných snímků, které byste si jako dospělí neměli nechat ujít.

South Park: Peklo na zemi (1999)

Kámoši Kyle, Stan, Kenny a Eric se vetřou na zakázaný kanadský film, díky kterému se v městečku South Park šíří vulgární mluva, což naprosto šokuje starší občany. Kenny se navíc inspiruje pokusem o zapálení vlastního prdu, což ho stojí jeho mladý a nerozvážný život po tom, co je mu do těla voperována brambora. Ve městě vzniká feministické hnutí Matky proti Kanadě a koloběh událostí nevede k ničemu menšímu než ke světovému konfliktu. Satan si už začíná v pekle mnout ruce, ale zbytek klučičí party podniká misi na záchranu světa.

south-park

Mrtvá nevěsta Tima Burtona (2005)

Ideální animovaný snímek pro milovníky Tima Burtona a jeho ponurých příběhů. Tento film je částečně inspirován historickými událostmi a všudypřítomná tématika smrti z něj dělá takřka zapovězenou podívanou pro děti. Viktor a Viktorie jsou mladým párem, jež má domluvenou svatbu, ale mladík nezvládá nácvik ceremoniálu. Zkouší se slib naučit v temném hvozdě, ale když jej pronese a prsten navleče na větev stromu, oživí tak mrtvou nevěstu Emily. Ta jej odnese do podsvětí, ale Viktor si uvědomí, že miluje právě živou Viktorii. Spustí se sled událostí, kdy živým působí jejich smrtelnost problém a mrtvým naopak. Zvládne Viktor získat zpět svou milou, aniž by ublížil mrtvé Emily, která jej opravdu začne milovat?

43677ts

Temný obraz (2006)

Animovaný sci-fi snímek je čistě dospěláckou záležitostí. Jedná se o adaptaci stejnojmenné knihy Philipa K. Dicka, jež je sice hraný, ale vypadá jako kreslený komiks. Příběh vypráví o situaci ve Spojených státech, kde se masivně rozšířila droga s názvem substance D. Proto se vláda všemi možnými prostředky snaží rozbít gangy a zásobovací řetězce. Agent Arctor má infiltrovat právě distribuční buňku, ale sám se stane závislým. Snahy o dvojí identitu mu stále více ztěžuje právě braní drog. Jenže postupem času se zjišťuje, že Arctor byl jen loutkou v cizí hře a od začátku nebyl lovcem, ale obětí, která byla k závislosti předurčena. Snímek nabitý hollywoodskými hvězdami sice není masterpiecem, ale rozhodně vás nebude nudit.

scanner-main

Simpsonovi ve filmu (2007)

Nejznámější animovaná žlutá rodinka po mnoha řadách seriálu dobyla i stříbrná plátna. Homer ve snímku „adoptuje“ Spider vepře a zase jednou svým ignorantským chováním málem způsobí katastrofu. Město se potýká s hranicí kritického zamoření, což má Homer doslova u své tlusté zadnice, a proto nedbá zákazu vyhazování odpadu a zatlouká, že by to byl on, kdo je za všechno zodpovědný. Ale jak to tak bývá, i on má někde hodně hluboko smysl pro zodpovědnost, a tak se rozhodne dělat, co je možné, aby zachránil Springfield a získal zpět náklonnost Marge a zbytku rodiny.

The_Simpsons_Movie_34Shrek (2001)

Nudný a stereotypní život strašidelného zlobra Shreka, který žije ve své bažině naštvaný na celý svět, se s příchodem ukecaného Osla obrátí vzhůru naruby. Aby získal od zakrslého lorda Farquaada zpět svůj smradlavý příbytek, souhlasí s tím, že mu dojde vysvobodit princeznu. Jenže co osud nechtěl, zrzavá kráska Fiona se v noci mění v přitloustlou zelenou zlobřici. A Shrek nedbá poučky, že se za dveřmi nemají poslouchat cizí rozhovory, a když už ano, tak se aspoň nehodí dělat ukvapené závěry. Potlačí své city k útlé princezně, ale Osel mu jako správný kamarád vyhubuje, aby se vzpamatoval. První a druhý díl Shrekových dobrodružství je výbornou kombinací kvalitních animací a dialogů plných excelentního smyslu pro humor. Proto se u sledování tohoto snímku pobaví snad všechny generace, a to je snad to nejlepší, čeho se dá v tomto žánru dosáhnout.

weekly-scene_courtesy

Akira (1988)

Kacuhiro Ótomo na základě svého stejnojmenného anime komiksu vytvořil populární film, který pojednává o Tokyu zmítaném třetí světovou válkou. Objeví se zázračné dítě Takaši s telekinetickými schopnostmi, které se ocitá pod dohledem vlády, aby nebyly jeho síly zneužity rebely. Když je válka u konce, vzniká nové velkoměsto. Dítě, jež mezitím dospělo téměř v muže, se připlete do nehody, v níž je málem sraženo Tecuem – členem z motorkářského gangu. Na scéně se začíná objevovat více lidí s nadpřirozenými schopnostmi a Tecuo je jedním z nich. Ten začne ve snech vídat Akiru, jež měl v minulosti na svědomí destrukci Tokya a rozhodne se ho vysvobodit. Jenže nalezne jen jeho ostatky, a tak dojde k epickému souboji. Přesvědčte se sami, jestli to tentokrát Tokyo ustojí.

stažený soubor

Persepolis (2007)

Friendly forma, jak dětem přiblížit politickou problematiku, je černobílý animovaný film Persepolis od Marjane Satrapi. Tato íránská režisérka se rozhodla se světem podělit o svůj životní příběh formou vůbec prvního komiksu pocházejícího z Íránu. Hlavní hrdinkou je Marjane, která vzpomíná na své dětství v zemi, jež je podrobena islamizaci. Dívenka je vychovávána v benevolentní rodině a je podporována v kritickém myšlení a samostatném uvažování. Čím je starší, tím více se dostává do křížku s režimem, a proto je poslána na studia do zahraničí. Děj snímku popisuje trýznivé osudy místních, kteří jsou neustále klamáni elitami, ale přesto jsou odhodláni se nevzdávat všech svých svobod.

persepolis02

Vzhůru do oblak (2009)

Příběh Carla Fredricksena je sice primárně dětskou záležitostí, ale jeho hloubka je patrná spíš až starším divákům. Zapšklý stařec čelí nespravedlnosti, když má být stržen jeho dům, ve kterém prožil život s milovanou Ellie. Aby nemusel do domova důchodců, rozhodne se s balonky naplněnými heliem vznést svůj dům a odletět do Afriky. Jenže když už je ve vzduchu, zjistí, že má na „palubě“ černého pasažéra v podobě malého skauta Russela. Společně je čeká dobrodružná cesta plná nečekaných přátelství a nástrah, při níž se Carlovi povede splnit jeho sen a oprostit se od ztráty jeho zbožňované ženy. Snímek je milou podívanou napěchovanou emocemi a životními pravdami, se kterými se dospělý člověk lehce ztotožní. A proto nelze být na nevrlého Carla dost naštvaný.

hero_EB20090527REVIEWS905279997AR

Mary a Max (2009)

Dojemný příběh o náhodném navázání přátelství na celý život potěší všechny milovníky sentimentu nebo nepříliš veselých konců. Film je inspirován skutečnými událostmi, kdy se osamělá osmiletá Australanka Mary rozhodne píchnout do „zlatých stránek“ a napsat nahodilé osobě dopis. Její prst se zastaví na jméně Maxe z New Yorku, a tak vzniká nesourodé přátelství na dálku. Navzájem se svěřují jeden druhému se svými problémy, třeba Max má problémy s nadváhou a Mary vyrůstá s matkou alkoholičkou. Několikaletý kamarádský vztah ale prochází i krizemi, které neblaze ovlivňují životy obou přátel. Snímek je milým a realistickým znázorněním skutečnosti, že i když si připadáme nejosamělejší na světě, vždycky existuje někdo, kdo je na tom stejně, nebo hůř, a proto je třeba neztrácet smysl pro humor.

Mary-and-Max_2

Team America: Světový policajt (2004)

Tvůrci South Parku se vrhli na film, kde hlavní role hrají loutky. Herec Gary Johnstone je požádán vládou Spojených států, aby infiltroval teroristy, kteří zásobují svět zbraněmi hromadného ničení. Gary nakonec souhlasí a společně se svým týmem se vydává na zběsilou jízdu po světě, aby zachránil matičku Zemi před krvežíznivým Kim-Jongem II. Snímek je plný výbuchů, přestřelek a soubojů, které doprovází vtipné dialogy okořeněné ironií. Takže pokud byste se chtěli podívat na obdobu Žhavých výstřelů v loutkovém provedení, Team America by měl být vaší první volbou.

Team-America-LARGE-1280x480

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také