S komiksovými adaptacemi se v posledních letech roztrhl pytel. Maskovaní superhrdinové jsou moderními vzory všech fanoušků, jejich osudy přitahují pozornost návštěvníků kin stejně jako světlo můry. Sebevražedný oddíl se však vymezuje podobně jako Deadpool proti zavedeným pravidlům. Namísto ctnostných idolů chránících naši bezpečnost se dočkáme odepsaných antihrdinů.

Svět se pomalu vzpamatovává z šoku, kterého se mu dostalo při objevení a následné smrti Supermana. Lidé se museli naučit žít s vědomím, že jsou tu mnohé silnější bytosti než oni sami. Amanda Wallerová se rozhodne, že je potřeba s novou situací něco dělat. Další mimozemská bytost by nemusela být tak přátelská jako týpek v modrém obleku a červeném plášti. Zareaguje proto podle hesla „na oheň ohněm“ a sestaví speciální tým plný kriminálníků. Nechybí v něm ostrostřelec a nájemný vrah Deadshot, šílená bývalá psychiatrička Harley Quinn, pyroman Diablo, australský magor Bumerang či ještěří monstrum Killer Croc. Tato partička dostane speciální nabídku – když splní nesplnitelné mise, zkrátí se jim jejich tresty. Nevšední skupina vyvrhelů dostane za úkol vypořádat se s tajemnou hrozbou, jejíž původ má kořeny ve starých dobách.

recenze sebevražedný oddíl

Režisér David Ayer si udělal už ve světě nějaké jméno. Svými syrovými snímky jako jsou Patrola či válečné drama Železná srdce dokázal, že dokáže příběhy odvyprávět velmi autenticky a sugestivně. Zbytečné přikrášlování a typická hollywoodská naivita jsou mu cizí a stejně tomu bylo i v Sebevražedném oddílu. Režisér se inspiroval snímkem Tucet špinavců, který rovněž pracuje s odsouzenci a druhými šancemi. Hrdinové netrpí přebytkem patriotismu a většinu času jsou přesně typem člověka, kterému byste se radši vyhnuli. Svou špatnou náturu neskrývají a jsou na to dokonce pyšní. Ovšem i pod slupkou bezcitných drsňáků a bláznů se skrývají citlivé duše a to je zde skvěle ukázáno. Každý z členů týmu má své vnitřní démony, které ho polidšťují, a divák se díky tomu s nimi snáze identifikuje. Koncept komplexních postav majících dobré i špatné rysy je prostě v kurzu. Zároveň nechybí ani celková odlehčenost a nadsázka. Uvolněná atmosféra a výstřednost postav pomáhají celkovému spádu děje a je jen ku prospěchu věci, že díky tomu se nebere snímek až tolik vážně. To je dobře, když přihlédneme k faktu, že tu je i starobylá čarodějnice, chlápek chrlící oheň či ještěří muž. Na druhou stranu by si některé postavy zasloužily více prostoru. Je sice jasné, že hlavní slovo dostaly hvězdy, ale neuškodilo by se dozvědět více o celém týmu. Například Deadshot ukáže své slabiny i motivace, ale takový Bumerang se samostatně na plátně ukáže jen na pár vteřin. Další výtka míří směrem ke konzistenci filmu. První polovina se nese v odlehčeném duchu, ale ta druhá opět nepostrádá pro hrdinské filmy tolik klasické ingredience – osudovost či trochu té obětavosti. V normální komiksové podívané by to nevadilo, ale u živlů nemajících zpočátku problém zabít každého, to působí trochu zvláštně.

recenze sebevražedný oddíl

Herecké obsazení dopadlo skvostně. Will Smith jako největší hvězda snímku dostal samozřejmě nejvíce prostoru. Jeho Deadshot je i přes svůj zlozvyk zabíjet na počkání sympaťák, jehož motivace k činům lze částečně ospravedlnit. Ovšem nejvíce na sebe upozornila Margot Robbie. Postava vyšinuté Jokerovy přítelkyně jí neuvěřitelně sedla. Každou scénu si atraktivní blonďatá herečka ukradla pro sebe. Její talent se naplno projevil při znázornění psychopatické a nevyzpytatelné bývalé psychiatričky. Jared Leto to měl těžké. Jako každý představitel Jokera bude srovnávaný se svými předchůdci, v jeho případě s excelentním Heathem Ledgerem a Jackem Nicholsonem. Ale to není správné, jelikož každý z pánů pojal největšího nepřítele Batmana (na toho taky dojde) po svém. Zatímco Ledgerův Joker je spíše anarchistou vymezujícímu se proti společenskému systému, Letův kriminálník je bláznem, jemuž jde o ovládání svého okolí. Těžko tak jde srovnávat výkony obou herců, z nichž každý přistupuje tématu zcela jinak. Leto ve své roli rovněž dominoval a nezklamal. Jai Courtney pro mnohé platil za necharismatického herce bez špetky nadání. Ale zde jeho australský bouřlivák patří k těm nejvýraznějším postavám. Byť měl menší úlohu, dokázal zaujmout a neuškodilo by mu více času na plátně.

recenze sebevražedný oddíl

Verdikt:

Sebevražedný oddíl je povedenou komiksárnou pokračující v trendu, který zkraje roku nastartoval Deadpool. Doba dušínovských hrdinů bez špetky zla už skončila, teď frčí napravení antihrdinové, kteří si nejdou pro sprostá slova ani ránu daleko. Mix Tuctu špinavců, Skály a komiksových podívaných nezklamal. Není to sice pecka, na kterou budete vzpomínat i za dvě dekády, ale na druhou stranu se pobavíte. A o to při vstupu do kina přece jde, ne?

Na Sebevražedný oddíl si můžete zajít i do kin Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

  • Sebevražedný oddíl / Suicide Squad
  • USA, 2016, 123 min
  • Trailer
  • Režie: David Ayer
  • Hrají: Will Smith, Jared Leto, Margot Robbie, Joel Kinnaman, Viola Davis, Jai Courtney, Jay Hernandez, Adewale Akinnuoye-Agbaje, Karen Fukuhara, Cara Delevingne, Ben Affleck a další
PŘEHLED RECENZE
Daniel Birgus
85 %
Předchozí článekSoutěž o lístky na Sebevražedný oddíl do IMAX
Další článekDvojí pohled na Letní filmovou školu
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.
recenze-sebevrazedny-oddilJe to dobrý pocit, být ten zlý... Dejte dohromady tým těch nejnebezpečnějších superzločinců na celém světě, kteří si právě kroutí své tresty, vyzbrojte je tím nejefektivnějším arzenálem, který má vláda k dispozici, a pošlete je porazit záhadnou nepřemožitelnou entitu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno