Recenze: Ben Hur (2016) – Nechtěný návrat legendárního příběhu

Do kin se za hučení davů, koňských spřežení a víření písku vehnal s pomstou a spravedlivým hněvem v srdci Juda Ben Hur. Zahraniční recenze a první dojmy filmových kritiků hovoří o pravděpodobném propadáku roku. Je tomu tak? Příběh o židovském muži, mstícím se v prachu cirku svému nevlastnímu římskému bratru Messalovi, jenž kdysi (nikoli prvnímu) filmovému zpracování z roku 1959 vynesl Oscara, se v již několikátém novodobém remaku vrací v poměrně povedené podívané, jež má ale bohužel řadu vad na kráse…

Co do kvalit se dle mého skromného názoru o propadák (ve smyslu zábavnosti, nikoli návštěvnosti, v níž značně pohořel) nejedná. V nevyhnutelném srovnání s původním filmem ale příliš velký dojem neudělá. Odhlédneme-li však od tohoto faktu, dostane se k nám dynamický, místy i celkem komorní vysokorozpočtový film, který sice díru do světa neudělá (což už samo o sobě být průšvihem může), špatný ale rozhodně není. Byť v Ben Hurovi chybí nějaký silnější, památný moment, který by v divákovi zanechal něco, s čím se ještě nestřetl. Veškerá akce (jíž překvapivě zdaleka není tolik, jak by se mohlo zdát) je dostatečně dechberoucí a napínavá a příběh v samém základu zkrátka má stále sílu a dopad, což by vyniklo i v podstatně horším podání.

ben-hur-remake-summer-flop

Snímek slibuje povstání otroka proti císaři… To je ale poněkud zcestné… Mnohem více se jedná o souboj dvou kdysi bratrů a přátel, navíc už jenom fakt, že císař ve filmu není vůbec přítomen, svědčí o mnohém. Plusem filmu je velmi dobře vykreslený konflikt obou charakterů, kdy zkrátka chápeme, proč oba dělají to, co dělají a s oběma je možné se do určité míry ztotožnit. Ačkoli je samozřejmě jasné, kdo je tu ten „zlý,“ ani jeden z hlavních hrdinů není černobílý a Ben-Hur se do zlé situace uvrhl vlastním, byť nepřímým a neúmyslným přičiněním. Ze svízele, do níž se s ním svezla i jeho rodina, ho nevlastní bratr odlišného náboženského vyznání a v tu chvíli i postavení prostě vysekat nemohl… Právě rozdílná víra je zde jedním z hybatelů děje, zasazeného do pohnutého období Ježíšova příchodu a spolu s ním i sílícího křesťanství.

10ff575b275f40c48a8058d765a17241

Ano, ve filmu je stejně jako v původním díle dle slavné románové předlohy přítomen Ježíš Kristus… Už v prvním momentu, kdy se objevil, když s hlavním hrdinou a jeho manželkou vedl nad řezbářským stolem, jak by internetoví diskutéři řekli, „sluníčkový hovor,“ jsem si říkal, zda je to opravdu nutné. A ač je elementem původního příběhu, jeho účast tam nepůsobila zdaleka tolik vynuceně a doslovně, jako zde (nepamatuji si kupříkladu, že by nám tehdy tvůrci výrazněji ukázali prorokovu tvář, což mělo něco do sebe). Navíc starší Ben Hur měl podstatně delší stopáž a bylo v ní pro jakékoli vedlejší zápletky podstatně víc prostoru. Nicméně jsem to zprvu považoval za cameo, a poměrně zajímavé, které by mohlo méně pozornému diváku případně i ujít a doufal jsem, že se u toho zůstane. Jako takové podotknutí, že Ježíš tehdy (pravděpodobně) žil a připravoval své učení. Když pak ale Ben Hurovi, vláčenému vojáky do galejí dal napít vody (což v zásadě kopírovalo scénu ze staršího bratříčka), bylo jasné, že tu bude biblická postava víc, než by možná bylo záhodno, byť film je sám o sobě fikcí…

960

Obzvláště samotný závěr se pak odehrával na pozadí ukřižování, kdy se hlavní hrdina probil k manželce, jež se stala Kristovou následovnicí a nabídl zase vodu on jemu. V momentu, kdy Nazaretský syn boží odmítl s tím, že si smrt zvolil, jsem se v duchu tázal, zda to tvůrci myslí vážně… Copak se chceme po tisící dívat na Krista, jak se útrpně vláčí na Golgotu? Copak je opravdu někdo, kdo ten příběh nezná? Kdyby zůstalo jen u drobného okrajového vstupu v podobě již zmíněné krátké rozpravy, a bylo více prostoru věnovánu řadě jiných, nedotažených motivů, bylo by to dle mého lepší. Kristus by tu byl jako „nenápadné“ poukázání na to, k čemu se schyluje a jeho role by tak nebyla násilně vpravena do příběhu, do jehož v této moderní remakové podobě prostě příliš nezapadá, byť má v předloze velmi zásadní úlohu… Všechny scény s Kristem jsou příliš doslovné a nepříliš ikonické… Přitom jejich nastínění by bylo možná udělalo podstatně víc. Jednoduše prostě nezbytně víme, kdo byl Pilát Pontský a jak to dle biblického příběhu bylo s Ježíšem…

49058149.cachedTak proč to vklínit do dějové linky, která by se bez toho obešla a vyznívá díky tomu místy (hlavně ke konci) až nesnesitelně pateticky… Samotný závěr už pak přičiněním božího i lidského zázraku působí v oproti dosud velmi drsnému ději naivně, disneyovsky a dokonale zabíjí celou sílu a výpovědní hodnotu filmu, vše co se událo, a nenávratně tak posílá jinak celkem nadprůměrný počin do vod průměru poselstvím o míru, lásce a naději, kteroužto trojici tlačí divákovi do chřtánu… Zkrátka, jak už bylo naznačeno: Ben Hur by dost možná udělal lépe, kdyby se vydal jednoduše stezkou čisté akce, která, byť zastoupena celkem řídce, je velmi povedená. Nezůstal by tak v půli cesty, vyznívaje ještě k tomu všemu ve srovnání se svým původcem, jenž získal celkem jedenáct Oskarů a nehynoucí slávu, velmi nelichotivě… Budovat po celou dobu konflikt a nakonec nechat vše odplynout tak nějak kladně do prázdna, je jednoduše hloupé. Nečekal jsem morbidní závěr, ale happy end tohoto typu ve mně zanechává dojem, že vše dosud viděné vlastně ani nestálo za řeč… A to je škoda.

Toby Kebbell plays Messala and Jack Huston plays Judah Ben-Hur in Ben-Hur Paramount Pictures Corporation and Metro-Goldwyn-Mayer Pictures.

Verdikt

Ben Hur předkládá ohraný, byť přesto stále silný příběh o pádu na dno a následném odražení se od něj v honbě za pomstou a spravedlností. Samotné scény ze závěrečného závodu vozatajů jsou perfektní a dokáží svou dynamikou strhnout. Bohužel je celý střet odbyt velice rychle a jako vyvrcholení něčeho, k čemu vlastně celý film směřoval, působí poněkud slabě. Veškerá osudovost dosavadního dění je pak pohřbena až příliš patetickým koncem. Přesto zdaleka nejde o takový průšvih, jaký je snímku prorokován v řadě jiných recenzí a dojmů. Tedy alespoň z mého pohledu ne. Herci dvou ústředních rolí, ač nedostávají tolik prostoru k vyniknutí, odvedli dobrou práci a žádný výraznější přešlap z jejich strany tu není. Morgan Freeman zde pak ztvárnil již klasickou mentorskou postavu, která sice potěší (a mírně extravagantním účesem možná i leckoho pobaví), ale ani nijak neoslní. Ben Hur tak je zkrátka zábavou „na jedno použití,“ která stojí za pozornost, nějaký trvalejší dojem však v divákově hlavě nezanechá.

Ben Hur / Ben- Hur
Trailer
USA, 2016, 123 minut
Dobrodružný / Drama / Historický
Režie: Timur Bekmambetov
Scénář: Keith R. Clarke, John Ridley
Hrají: Jack Huston, Morgan Freeman, Toby Kebbell, Nazanin Boniadi, Rodrigo Santoro, Pilou Asbæk, Sofia Black-D’Elia, Ayelet Zurer, Moises Arias a další

PŘEHLED RECENZE
Tomáš Lesk
65 %
očima Lenky Hrůzové
75 %
Předchozí článekTrailer #1: Kidnap (2016) – Halle Berry zachraňuje uneseného syna
Další článek100 nejlepších filmů 21. století podle BBC
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno