TOP 10: Nejlepší road movies všech dob

Přečtěte si

Autor

Road movie režiséra Petra Kubíka s příhodným názvem Montenegro je právě v kinech. S uvedením dobrodružného výletu do Černé hory, jsme vybrali desítku nejlepších road movies všech dob.

Příběh Alvina Straighta (1999)

David Lynch vytvořil snímek, který vás obohatí nejen po vizuální stránce. Moudrost a skromnost čišící z příběhu starého muže, který se rozhodne po dlouholeté pomlce navštívit svého bratra, který prodělal mrtvici, vás dovede k zamyšlení. Silná je touha překonat vzdálenost, jež nás mnohdy dělí jak na kilometry, tak i citově, a vůle zdolat všechny svízelné situace a překážky, ta bývá opravdu mocná. Podaří se Alvinovi dosáhnout cíle? Prolomí se nakonec ledy mezi oběma bratry? Někdy samotná cesta bývá cíl. Někdy rozhodnutí a touha spatřit, co jsme kdysi „ztratili“, nalézt a obnovit vztah, dokážou lidi změnit. Každý člověk v příběhu má své místo, nikdo v něm není jen tak. O tom všem a mnohém dalším vypovídá Příběh Alvina Straighta. Působivý snímek se právem řadí mezi skvosty světové kinematografie.

pribeh alvina straighta

Bezstarostná jízda (1969)

Kultovní film, pod nějž se podepsal Dennis Hopper, popisuje dva hipíky, kteří se vydávají z Los Angeles na karneval do New Orleansu. Oba bravurně ovládají motorky. Nová setkání, bouřlivá bezstarostná jízda a občas nějaká ta marihuana oživují cestu dvou rebelů. Jestli vám slova jako volnost, svoboda a nezávislost přirostla k srdci a duši, pak právě tento film vám nebude cizí a možná i dodá odvahy, zkusit svou vlastní jízdu. Pokud nepatříte mezi takové odvážlivce, jako jsou Billy a Wyatt (kapitán Amerika), tak alespoň prostřednictvím klasiky jakou je Bezstarostná jízda, můžete bláznivý trip „zažít“.

bezstarostná jízda

Jízda (1994)

Kabriolet, v němž  Anna (Aňa Geislerová) a dva týpci Radek (Radek Pastrňák) a Franta (Jakub Špalek), rozjíždí svá kola v parných letních dnech na okresních silnicích v jižních Čechách, se dostal do povědomí diváků v roce 1994 a hned poté  v roce 1995 dostal snímek ocenění. Česká road movie režírovaná Janem Svěrákem získala Křišťálový globus na MFF v Karlových Varech. Další ocenění byl Český lev za nejlepší kameru a hudbu. Atmosféru této cesty si prostě musíte užít spolu s hlavními aktéry.

jízda

Malá Miss Sunshine (2006)

Tento snímek se pyšní dvěma Oscary za herecký výkon (Alan Arkin) a scénář.  Americká rodinka se vás bude snažit pobavit a uchvátit. Není však jejím cílem hlásat hlubší pravdy a myšlenky, jedná se spíše o oddychovku, u které platí pravidlo, že v jednoduchosti je krása. Umí osvěžit a uvolní natolik vaši mysl, že se s ní těžko budete loučit. Rázně zabrnká na struny, které budou ještě dlouho doznívat.

mala miss sunshine

Na cestě (2012)

Jak už název napovídá, jedná se o film natočený podle předlohy stejnojmenné knihy od Jacka Kerouacka Na cestě. Napříč Amerikou se vydávají tři muži s tuláckou duší. Z jejich jednání je jasné, že kašlou na společenská pravidla. Děj je zasazen do 40. – 50. let 20. století a atmosféra v USA je trochu svazuje. Mají jiné cíle a hodnoty. Chtějí být volní, jak jen to jde, užívat si všeho, co nezávislost nabízí, ať už jde třeba i o drogy. Jsou to hledači pravdy, překračují průměrné myšlení a staví si tak život na hesle: Teď a tady. Zfilmovat „bibli beatníků“ byl vcelku odvážný počin. Nakolik se tvůrcům podařilo přiblížit se knize, posuďte sami.

na cestě

Thelma a Louise (1991)

Dvě dámy potřebují oddych a vypadnout ze stereotypu všedních dnů. Rozhodnutí vyjet si na hory, se zdá být skvělou volbou až do chvíle, než se situace zvrtne a z pohodové dovolené se tak doslova stává útěk před zákonem. Bravurní scénář vytvořený Callie Khouriovou získal Oscara. Film může být také lákadlem pro fanoušky Brada Pitta, který se zde ocitl v roli zlodějíčka.

thelma a louise

Transamerika (2005)

Transsexuál Bree nemá zrovna lehký život. Kromě faktu, že ho čeká operace, musí čelit menší komplikaci – na scéně se totiž objeví syn, o kterém dosud nevěděl. Vše se před ním snaží utajit, ale pravda po nějakém čase vyjde najevo.  Pohled do duše transsexuálů a jejich vztahu k okolí nám předhazuje silné téma, které se podařilo věrohodně zpracovat.  Má se člověk stydět za svou identitu nebo už je dnešní doba natolik vyzrálá, že akceptuje a přijímá odlišnosti? Transamerika nám může poskytnout různé úhly pohledu na tyto a další otázky.

transamerica

Bláznivá dovolená (1983)

Clark chce více stmelit rodinu, proto vymyslí výlet do zábavního parku. Na cestu napříč Amerikou vyrazí autem. Hned od samého počátku je jasné, že Clark je člověk, kterému se smůla lepí na paty. Vytváří se tak komické situace, se kterými si snaží poradit po svém. Bláznivá dovolená je rodinná komedie, která už patří mezi klasiku.

Vacation

Šílený Max: Zběsilá cesta (2015)

Zde můžeme čekat doslova zběsilou akci. Rychlost, zvraty plné napětí, střílečky, moderní triky, tak se dá stručně charakterizovat bláznivá honička v poušti. Tato „vizuální orgie“ nezná moc slovo klid, za to potěší především oko diváka. Nechybí zde ani dobře míněný brutální vtip a zvrácenosti (např. převoz krevní transfúze), jinak je děj jednoduchý. Za tímto nadprůměrným blockbusterem stojí režisér George Miller.

mad max

Nebraska (2013)

Snímek, v němž dominuje paličatý, senilní muž Woody, který se domnívá, že vyhrál milion dolarů a pro výhru se chce vydat až do Nebrasky. Nikdo ho nepřesvědčí o faktu, že se jedná o fake, a tak se spolu se synem vydají autem na několikadenní trip. Cesta nabývá nostalgických rozměrů. Zastavují se u příbuzných a Woody potkává i přátele z dávných dob, ze kterých se povětšinou vyklubou pokřivené charaktery. Vzpomínky a tlachy tu hrají svou podstatnou roli, neboť se tak pomalým tempem odkrývá Woodyho nelehký život. Dojemný, až sentimentální černobílý snímek sází na lidskost a dobro, které vítězí. Sumarizace Woodyho života v nás vzbudí soucit a sem tam odlehčený jemný vtip dokresluje absurditu cesty anebo lidského života?

nebraska

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také