Komiks: Potulný Rytíř (2015) – Západozemí před Písní ledu a ohně

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Hra o trůny je obrovským fenoménem současné doby. Není proto divu, že krom knih ze série Píseň ledu a ohně, kterou seriál velmi volně adaptuje, se i povídky ze světa spisovatele George R. R. Martina dočkaly komiksového zpracování. Příběhy, odehrávající se zhruba století před událostmi z knih, vyprávějící legendy o seru Duncanovi Vysokému, u nás vyšly souborně pod názvem Rytíř Sedmi království u nakladatelství Argo. Crew následně vydala komiks, jenž adaptuje první ze tří příběhů, nazvaný prostě: Potulný rytíř.

Na rozdíl od komiksů dle románových knih ze série, k nimž jsem se ještě nedostal, adaptuje Potulný rytíř mnohem kratší literární útvar, díky čemuž měli autoři podstatně snazší práci s převáděním příběhu. Jelikož jsem původní povídky četl, tak mohu s komiksem porovnávat a mohu tedy říci, že se tvůrci velmi důsledně drželi děje a to jak co do dodržení vzhledu jednotlivých postav, tak i co do celkového dění, z něhož snad nic nevynechali a prakticky „jen“ převedli vše do podoby „grafického románu“ jak se ostatně celé dílo hrdě nazývá. A to aniž by děj ztratil cokoliv ze své původní poutavosti a údernosti. Což by někdo mohl považovat za nedostatek, nicméně já osobně toto u adaptací považuji za velké plus.

The-Hedge-Knight

Může za tím být hnidopišství, nevím, ale s volnějšími adaptacemi mám problém, nicméně u komplexnějšího děje jsem to schopen skousnout, pokud se mi alternativy autorů nezdají příliš přitažené za vlasy. Zde však jakékoli významnější „osekávání“ nebylo třeba a tak jsem po příběhové stránce s tímto sympatickým dílem spokojen. Pochválit si zaslouží luxusní provedení v pevné vazbě, jež se v knihovničce každého komiksového nadšence bude výborně vyjímat. Co se týče kresby, zde také nemohu nic moc vytknout. Komiks sice na můj vkus možná až moc hraje barvami, které bych si u syrového středověku nejspíš představoval temnější, na druhou stranu však jde o fiktivní rytířskou legendu, jež se navíc z většiny odehrává na turnajovém klání plném všelikých barevných erbů, stanů, standart a čabrak a hrdých válečníků v zdobených zbrojích, takže to pojetí vlastně i celkem sedí. Odhlédneme- li od coloringu, tak kresba tužkou je pak, jsa viděna mým okem nekreslíře velmi propracovaná a detailní, přehledná, co do mimiky postav nekarikující a jednotlivé charaktery jde od sebe až na jednu výjimku, kdy se dvě postavy na panelech, kde byly společně, podobaly, velmi dobře odlišit, což je při nezanetbatelném množství postav velmi vítané.

beb22abb9ec56c0cf7ec7d811dd91a56

A o čem Potulný rytíř vlastně je? Jak už bylo řečeno, děj je situován pěkných pár dekád před události známé z románů a seriálu, nicméně přesto nepojednává o postavách neznámých. Tedy člověku, který se o svět Západozemí zajímá alespoň trochu do hloubky. Nicméně ačkoli je znalost vítaná, není nezbytná a osobně si myslím, že tím že jsem věděl, kdo je Duncan a jaká budoucnost jej čeká, stejně tak jako jsem něco málo znal i o osudech jiných postav, jsem se dost možná ochudil o řadu překvapení a zvratů, jež jsou jak v předloze, tak pochopitelně i v komiksu prezentovány. Děj nás seznámí s mladým dospívajícím mužem, Dunkem, původem chudým chlapcem z Králova přístaviště, jenž se po smrti svého pána, Sera Arlana, stává z panoše rytířem a vydává se na turnajové klání na Ashfordské lučině, kde si hodlá získat pověst a zasloužit si své ostruhy.

3c18864546f619bc83b3ebe9fa39d4bc

Vše se nakonec ale díky jeho cti a morálce vázané na pravé rytířské ideály a spravedlnost seběhne trochu jinak, než by očekával a Dunk, jenž si začne říkat ser Duncan Vysoký, se proti své vůli octne ve středu dění,kdy jde nejen jemu o život a jež vyvrcholí velkou tragédií… Na cestě se k němu před tím přidá ještě chlapec s holou hlavou a fialovýma očima, který si říká Egg a Dunk jej přijme za svého panoše. Tolik okrajově z příběhu, který skutečně evokuje rytířskou baladu, v níž se jakkoli tragické dění nakonec v dobré obrátí a ačkoli ne všichni dojdou šťastného konce, příběh se v tomto poněkud liší od Písně ledu a ohně, kde se právě šťastných konců jen tak nedoberete.

14833-02_full

S hlavními hrdiny je velmi snadné se sžít a Dunkovi, který na první pohled působí jako pomalejší hromotluk, ačkoli je ve skutečnosti mnohem bystřejší než by se zdálo (čemuž hodně pomáhá asi největší změna oproti předloze, kdy celý děj vypráví právě Duncan a jde tedy o ich formu, díky čemuž je příběh mnohem osobnější), tak budete při čtení fandit od začátku až do konce. Vyplatí se také si dohledat, co Dunka v budoucnosti čeká, v tomto ohledu budete jeho osudem, stejně tak jako budoucností Egga celkem překvapeni, a tím spíš oceníte pohled na jejich „počátky.“ Štěstím také je, že pokud budete toužit po dalším pokračování, vyšla u nás v komiksové verzi i další povídka: Přísežný meč, o té ale až příště.

Verdikt

Potulný rytíř je nadprůměrným komiksem s líbivou, byť mainstreamově laděnou kresbou, jenž v porovnání s temnou fantasy ságou Her o trůny snoubí příběh prosycený rytířstvím, zlem, fantasy nádechem a turnajovými kláními, jejichž výjevy jsou v komiksovém podání pastvou pro oči. Dílo funguje perfektně jako prequel a doplněk, ale obstojí výborně i jako samostatný příběh, jenž navíc velmi věrohodně převádí knihu do barvitých obrázků. Jedná se o zajímavý náhled do historie Sedmi království, a ať už jste fanouškem knih či seriálu, či ani jedno neznáte a máte zkrátka rádi dobré rytířské příběhy, nelze než tento sympatický počin nedoporučit.

Komiks u nás vyšel r. 2015 pod hlavičkou nakladatelství Crew, jemuž děkujeme za poskytnutí výtisku. Zakoupit jej můžete zde.

 • Potulný rytíř/ The Hedge Knight
 • USA, 176 stran, původně vyšlo v nakladatelství Jet City Comics, r. 2013
 • Scénář: Ben Avery
 • Kresba: Mike S. Miller
 • Coloring: Mike Crowell
 • Předloha: George R. R. Martin
 • Vydání: 1.
 • Vazba: vázaná v pevných deskách s přebalem
 • Formát: 173×264 mm
 • Tisk: barevný
 • Překlad: Richard Podaný
 • Žánr: fantasy

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Příběh komiksu se odehrává sto let před událostmi epické fantasy George R. R. Martina Píseň ledu a ohně. Poté, co přebere meč a štít svého padlého pána, je mladý Duncan (neboli Dunk) rozhodnutý prosadit se coby rytíř. Má štěstí – nedaleko se pořádá klání za účasti těch největších rytířů. Jenže aby se mohl přihlásit, potřebuje někoho, kdo se za neznámého bojovníka zaručí... a to je složitější, než se zpočátku zdálo. Ve světě Sedmi království není nouze o podezřívání, nepřátele, zradu, násilí, dobrodružství... ale i přátele se skrytými plány. Jedním z takových přátel je Egg – páže, které se k Duncanovi přidalo a samo má vlastní tajemství.Komiks: Potulný Rytíř (2015) - Západozemí před Písní ledu a ohně