V souvislosti s premiérou španělského dramatu Julieta, natočeného oscarovým Pedrem Almodóvarem dle povídky držitelky Nobelovy ceny za literaturu, kanadské spisovatelky Alice Munroové, jsme se rozhodli přijít s výčtem sedmi zajímavých filmů, v nichž hraje zásadní roli specifický vztah mezi matkou a dcerou.
7. Vlastní pravidla (2007)
V této komedii se setkají hned tři generace, tři ženy s rozdílným pohledem na svět…
„Rachel (Lindsay Lohan) je typický rebelující teenager. Křičí, vzteká se, pije alkohol a je nekontrolovatelná. Poté, co způsobí dopravní nehodu a pohár trpělivosti přeteče, to její matka Lilly (Felicity Huffman) nevydrží a vezme ji do domu své panovačné matky Georgie (Jane Fonda), i když si sama slibovala, že do něj už nikdy nevkročí. Georgia vždycky určovala pravidla, její dcera Lilly jimi trpěla a vnučka Rachel je začala porušovat…“
Jak se tento rodinný trojúhelník nakonec propojí či nepropojí ve vztahové souznění odlišných, ale přece ve své urputnosti podobných a spřízněných žen se ostatně můžete podívat sami. Pokud hledáte dramatickou komedii pro všední odpoledne, není nad čím váhat.
6. Ocelové magnólie (1989)
Zvláštní a silný, na něčí vkus možná až přeslazený snímek, jenž disponuje přinejmenším specifickým humorem a ten kloubí s nepříliš komickým tématem. Jedna z postav se totiž přes silný diabetes a navzdory (ne)doporučení lékařů rozhodne otěhotnět. O tom, jak to celé dopadne a jak se přes rozhodnutí dcery přenese s pomocí kamarádek její matka, se nebudeme rozepisovat, tohle stojí za to vidět. Nezbývá než dodat, že jižanské ženy zvládnou opravdu mnohé, jak ostatně evokuje už název samotný…
5. Mezi námi děvčaty (2003)
Rozverná a oddychová, lehce dojímavá komedie, která už se díky mnoha opakovaným reprízám v tuzemských televizích stala důvěrně známou a po právu se řadí do tohoto výčtu. Matka Tess (Jamie Lee Curtis) s dospívající dcerou Annou (Lindsay Lohan), jež spolu příliš nevychází, dostanou náhle vzájemně možnost ocitnout se v kůži té druhé. Doslova. Klasická záměna těl, způsobená kouzelnými čínskými sušenkami s přáníčky zde vyvolá kolotoč zábavných a vtipných situací, načež dojde k vzájemnému pochopení díky zboření určitých mezigeneračních rozdílů.
4. Úkryt (2002)
David Fincher platí za živoucí legendu. Nejen díky svému specifickému filmařskému stylu a rafinovanému vypravěčskému umu si získal bezpočet fanoušků a obdivovatelů jak mezi diváky, tak mezi filmovými kritiky. Úkryt, v němž si ústřední dvojici matky a dítěte zahrály Jodie Foster a mladičká Kristen Stewart, je dramatickým krimi thrillerem, při jehož sledování budete stejně jako u ostatních Fincherových počinů jen napjatě sledovat dění. Dvojčlenná rodina se stane cílem gangsterů kvůli tajné místnosti po předchozím majiteli jejich bytu… V tajném úkrytu se totiž nachází sejf, po němž zločinci prahnou.
3. Carrie (1976)
První vydaná kniha nejprodávanějšího spisovatele současnosti, Stephena Kinga, se dočkala hned několika filmových adaptací. Z toho je ovšem ta první, obecně považována za nejkvalitněji zpracovanou. Hlavní hrdinkou filmu je zakřiknutá a šikanovaná dívka, jíž od strastí působených vrstevníky a okolím nepomůže ani její matka, která neprůbojnou Carrie trestá za jakýkoli přečin. Carrie je však obdařena zvláštní schopností telekineze, kterou začne používat proti lidem, jež jí kdy ublížili. Napětí v tomto dramatickém hororovém snímku vyvrcholí v momentě, kdy na vyhlášení královny školního plesu potom, co je potřísněna prasečí krví a veřejně potupena, nad svými schopnostmi zcela ztratí kontrolu…
2. Rozum a cit (1995)
Jane Austen patří k nejznámějším spisovatelkám a ve Velké Británii platí za národní poklad. Tato adaptace jednoho z jejích nejznámějších románů, odehrávající se na anglickém venkově 19. století, vypráví příběh matky, jež se s dvěma dcerami na vdávání musí po manželově smrti odstěhovat z rodinného sídla. Po právu řadí k vrcholu našeho žebříčku. Ve hvězdně obsazeném filmu, jenž je vtipnou, romantickou komedií s dvojím šťastným koncem, si krom Emy Thompson, Kate Winslet a Gemmy Jones zahráli kupříkladu Hugh Grant či Alan Rickman. Film získal Oscara za nejlepší scénář.
1. Cena za něžnost (1983)
Úsměvný a romantický, takový je příběh z třicátých let, jehož autorem (jak scénář, tak režie) není nikdo jiný, než i našinci díky Simpsonům dobře známý režisér, producent a scénárista; James L. Brooks. Film byl oceněn celkem pěti Oscary, konkrétně za nejlepší film, scénář, režii herečku v hlavní roli (Shirley MacLaine) a herce v roli vedlejší (Jack Nicholson). Tato krásně natočená rodinná filmová záležitost s výborně zahranými a citlivě napsanými postavami dokáže i po letech zaujmout a rozhodně stojí za zhlédnutí.