Recenze: Pan Dokonalý (2015) – Vtipná a akční lovestory, okořeněná černým humorem

Pod taktovkou Paca Cabezase, kterého můžete znát zejména jako režiséra několika epizod seriálu Penny Dreadful, vznikl sympatický počin o lásce nájemného zabijáka a „obyčejné“ dívky, jež si prošla bolestným rozchodem. Ohrané? Možná zlehka. Zábavné? Rozhodně. Pokud si do kina chcete zajít na akční a oddychový film, který má krom fungujícího humoru i perfektní a sehrané obsazení a povedenou romantickou linku, je tohle snímek právě pro vás. Na své si zde přijdou milovníci všech tří zmíněných žánrů…

Pan Dokonalý dává dohromady dva na první pohled velmi nesourodé lidi s odlišnými osobnostmi; roztomile ztřeštěná a podivínská Martha (Anna Kendrick) si zde perfektně padla do noty s šíleným, a přece elegantním a charismatickým zabijákem a bývalým profesionálním agentem v nejvyšším utajení Samem Rockwellem, jenž je jako tančící vrah s klaunským nosem prostě geniální a je vidět, že si svou roli užil se vším všudy. Mezi oběma hlavními, výstředními hrdiny tak souzní silná chemie a internetem toliko oblíbené přirovnání „pořád lepší lovestory než Twilight,“ tu v případě romance mezi zabijákem s pokřiveným morálním kodexem a tak trochu psychopatickou dívkou překvapivě sedí a jakkoli se zdá celý vztah šílený, funguje a o to je to celé vtipnější. Konceptuálně se jedná o daleko zdařilejší kombinaci romantiky, akce a humoru, než byl kupříkladu film Mr. & Mrs. Smith.

3ad16dde-3314-11e6-a4b4-000c29a578f8

Francis, jak se Pan Dokonalý jmenuje (což se dozvíme až někdy v půlce filmu, jelikož podobně jako jeho jmenovec v Deadpoolovi své jméno nesnáší), je zajímavou, zábavně vyšinutou postavou agenta, který se nervově zhroutil a posléze nalezl smysl života v tom, že si vytvořil vlastní pravidla a pohled na to, co je a není správné. Své impozantní schopnosti pak využívá k tomu že se nechá najímat mafiány a namísto toho, aby pro ně udělal to, za co mu zaplatili, je zabíjí. V patách mu je jeho bývalý kolega a učitel, jehož si s grácií zahrál Tim Roth. Francisův život se obrátí na ruby, když v samoobsluze potká ženu, jež mu učaruje. Po několika schůzkách se do ní zamiluje natolik, že se rozhodne jí odhalit svou pravou tvář a dokonce kvůli ní přestane zabíjet (na chvíli).

_V0A7083.dng

Slovní interakce mezi Francisem a jedním z gangsterů (tuto sympatickou a vtipnou vedlejší roli si zahrál rapper RzA), který se následně s Francisem „skamarádí,“ či řadou dalších příjemně nesourodých postav, jsou prostě v mnoha momentech k popukání, a o záchvaty smíchu nad povedenými slovními přestřelkami, nasycenými hláškami a nad dokonale absurdními situacemi tak u vás při sledování Pana Dokonalého nebude rozhodně nouze. Potěší tedy jak herci v rolích hlavních, tak vedlejších a během celého filmu se rozhodně nebudete nudit, k tomu si stačí přičíst zdařenou hudební stránku a povedený přerod zprvu nejisté a svého milého moralizující Marthy v nadšenou zabijačku (jenž jednoduše stojí za to), dále pak Sama Rockwella, o jehož charismatu není třeba se nějak zvlášť rozepisovat, a především výborně zvládnutou a přece vtipnou a nepřepálenou akci a máte před sebou překvapivě zábavnou akční jednohubku, u níž se zkrátka nebudete bránit opakovanému zhlédnutí.

_B7A7885.CR2

Verdikt

Není to tak zábavné a vtipné, jako například letošní Správní chlapi, ale stále se jedná o velmi povedenou záležitost, jež je rozhodně jedním z těch lepších snímků, které můžete momentálně v našich kinech vidět. Filmu vévodí dokonale sehraná a obsazená ústřední dvojice, jíž zdatně sekunduje bezpočet větších i menších rolí. Zápletka okolo „polepšeného“ hlavního hrdiny, sledovaného kolegou „agentem“ a mafií možná působí na první pohled mírně šablonovitě, ale přesto film jako celek působí svěže a natolik odlehčeně, že mu to zkrátka odpustíte.

Na film Pan Dokonalý si můžete zajít i do kin Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Pan Dokonalý / Mr. Right
Trailer
USA, 2015, 95 minut
Akční / Komedie / Romantický
Režie: Paco Cabezas
Scénář: Max Landis
Hrají: Sam Rockwell, Anna Kendrick, Anson Mount, Tim Roth, RZA, Elena Sanchez, James Ransone a další