Recenze: Pan Dokonalý (2015) – Vtipná a akční lovestory, okořeněná černým humorem

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Pod taktovkou Paca Cabezase, kterého můžete znát zejména jako režiséra několika epizod seriálu Penny Dreadful, vznikl sympatický počin o lásce nájemného zabijáka a „obyčejné“ dívky, jež si prošla bolestným rozchodem. Ohrané? Možná zlehka. Zábavné? Rozhodně. Pokud si do kina chcete zajít na akční a oddychový film, který má krom fungujícího humoru i perfektní a sehrané obsazení a povedenou romantickou linku, je tohle snímek právě pro vás. Na své si zde přijdou milovníci všech tří zmíněných žánrů…

Pan Dokonalý dává dohromady dva na první pohled velmi nesourodé lidi s odlišnými osobnostmi; roztomile ztřeštěná a podivínská Martha (Anna Kendrick) si zde perfektně padla do noty s šíleným, a přece elegantním a charismatickým zabijákem a bývalým profesionálním agentem v nejvyšším utajení Samem Rockwellem, jenž je jako tančící vrah s klaunským nosem prostě geniální a je vidět, že si svou roli užil se vším všudy. Mezi oběma hlavními, výstředními hrdiny tak souzní silná chemie a internetem toliko oblíbené přirovnání „pořád lepší lovestory než Twilight,“ tu v případě romance mezi zabijákem s pokřiveným morálním kodexem a tak trochu psychopatickou dívkou překvapivě sedí a jakkoli se zdá celý vztah šílený, funguje a o to je to celé vtipnější. Konceptuálně se jedná o daleko zdařilejší kombinaci romantiky, akce a humoru, než byl kupříkladu film Mr. & Mrs. Smith.

3ad16dde-3314-11e6-a4b4-000c29a578f8

Francis, jak se Pan Dokonalý jmenuje (což se dozvíme až někdy v půlce filmu, jelikož podobně jako jeho jmenovec v Deadpoolovi své jméno nesnáší), je zajímavou, zábavně vyšinutou postavou agenta, který se nervově zhroutil a posléze nalezl smysl života v tom, že si vytvořil vlastní pravidla a pohled na to, co je a není správné. Své impozantní schopnosti pak využívá k tomu že se nechá najímat mafiány a namísto toho, aby pro ně udělal to, za co mu zaplatili, je zabíjí. V patách mu je jeho bývalý kolega a učitel, jehož si s grácií zahrál Tim Roth. Francisův život se obrátí na ruby, když v samoobsluze potká ženu, jež mu učaruje. Po několika schůzkách se do ní zamiluje natolik, že se rozhodne jí odhalit svou pravou tvář a dokonce kvůli ní přestane zabíjet (na chvíli).

_V0A7083.dng

Slovní interakce mezi Francisem a jedním z gangsterů (tuto sympatickou a vtipnou vedlejší roli si zahrál rapper RzA), který se následně s Francisem „skamarádí,“ či řadou dalších příjemně nesourodých postav, jsou prostě v mnoha momentech k popukání, a o záchvaty smíchu nad povedenými slovními přestřelkami, nasycenými hláškami a nad dokonale absurdními situacemi tak u vás při sledování Pana Dokonalého nebude rozhodně nouze. Potěší tedy jak herci v rolích hlavních, tak vedlejších a během celého filmu se rozhodně nebudete nudit, k tomu si stačí přičíst zdařenou hudební stránku a povedený přerod zprvu nejisté a svého milého moralizující Marthy v nadšenou zabijačku (jenž jednoduše stojí za to), dále pak Sama Rockwella, o jehož charismatu není třeba se nějak zvlášť rozepisovat, a především výborně zvládnutou a přece vtipnou a nepřepálenou akci a máte před sebou překvapivě zábavnou akční jednohubku, u níž se zkrátka nebudete bránit opakovanému zhlédnutí.

_B7A7885.CR2

Verdikt

Není to tak zábavné a vtipné, jako například letošní Správní chlapi, ale stále se jedná o velmi povedenou záležitost, jež je rozhodně jedním z těch lepších snímků, které můžete momentálně v našich kinech vidět. Filmu vévodí dokonale sehraná a obsazená ústřední dvojice, jíž zdatně sekunduje bezpočet větších i menších rolí. Zápletka okolo „polepšeného“ hlavního hrdiny, sledovaného kolegou „agentem“ a mafií možná působí na první pohled mírně šablonovitě, ale přesto film jako celek působí svěže a natolik odlehčeně, že mu to zkrátka odpustíte.

Na film Pan Dokonalý si můžete zajít i do kin Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Pan Dokonalý / Mr. Right
Trailer
USA, 2015, 95 minut
Akční / Komedie / Romantický
Režie: Paco Cabezas
Scénář: Max Landis
Hrají: Sam Rockwell, Anna Kendrick, Anson Mount, Tim Roth, RZA, Elena Sanchez, James Ransone a další

 

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
70 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Martha (Anna Kendrick) se po bolestivém rozchodu setkává s mužem, který by mohl být tím pravým. Tedy jenom do momentu, než zjistí, že "Pan Pravý" (Sam Rockwell) má jednu zásadní chybu - je to nájemný zabiják na útěku před kartelovým gangem, který ho zaměstnává. Než to však Martha zjistí, jsou už do sebe bezhlavě zamilovaní. Rozhodne se tak, že jediným řešením bude „Pana Dokonalého" napravit... Jeho napravením je přesvědčená natolik, že pro vysněný vztah hodlá čelit i následkům v podobě útěku před zabijáckým gangem. Martha postupem času v sobě objeví skrytý talent, jak být užitečným parťákem svému vyvolenému zabijákovi. Ostatně přeci – pro lásku se někdy i vraždí...Recenze: Pan Dokonalý (2015) - Vtipná a akční lovestory, okořeněná černým humorem