Batman jako záporák?

Uvedení jednoho z nejočekávanějších komiksových filmů tohoto roku a zároveň dalšího střípku mozaiky DCE (DC Extended Universe) je už za dveřmi. Režisér David Ayer proto spolu s řadou nových detailů odhalil jaká je úloha Batmana v blížícím se Sebevražedném oddílu. Podle něj je role Batmana ve snímku něčím zcela odlišným od toho, co jsme viděli doposud…

Už v Batman V Superman byla postava Temného rytíře pojata dosti odlišně od zažitého stereotypu netopýřího strážce, na nějž jsme byli zvyklí. Affleckův Batman se nebál sáhnout po smrtících zbraních a dokonce se neštítil ani zabití, což byla doposud hranice, za níž ve filmovém světě pokud nebylo zbytí nezacházel… Tento Batman je ve svých metodách daleko tvrdší, nekompromisnější, temnější… V kombinaci s buldočím Benem Affleckem, jenž do role perfektně zapadl, šlo o jeden z nejlepších a nejzajímavějších bodů v jinak rozporuplně přijatém filmu. V článku internetového magazínu Collider bylo odhaleno, jak přibližně bude Affleckův Batman do zápletky Suicide Squad zapadat. Největší distinkcí prý bude zajímavý fakt, že všechny filmy, v nichž doposud Batman vystupoval jako hlavní postava, byly brány především z jeho pohledu, tedy jeho perspektivy. Byl to zkrátka klaďas, a o legitimnosti jeho konání prostě nemohlo být větších pochyb. Téma, které tak bylo „naťuknuto“ v Úsvitu spravedlnosti tu bude s nejvyšší pravděpodobností dosti prohloubeno…

Suicide-Squad-Batman-Trailer-Swimming

Hlavní ideou Batmanova konání je zděsit a zastrašit zločince. Je plíživým strachem, který se vznáší ulicemi Gothamu. Temný rytíř je někým, jehož vidina vás zkrátka v prvopočátku má odradit od jakéhokoli zločinu. Jelikož Suicide Squad není film primárně o Bruci Wayneovi, nýbrž zde jeho alterego bude figurovat jakožto vedlejší postava a poprvé se tak střetneme s tím, jak nejlepšího detektiva na světě vnímají sami zločinci. Bude prý zatraceně děsivý. Bude mít motivaci pro to co dělá a pro příběh filmu bude jeho účast nezbytná, i kdyby kvůli ničemu jinému, tak jen proto, že s každou postavou nejen Sebevražedného oddílu, ale i vězňů v Belle Reve měl netopýří muž co do činění. Ve scénáři byl tento hrdina prý už od samého počátku, bylo to něco, co zkrátka David Ayer počítal za pokud ne samozřejmé, tak nutné. O své osobní touze zahrnout do projektu Batmana řekl, že pracovat na komiksovém snímku pro DC, je jako žadonit o vydání hraček a co nejvíce zajímavého obsahu. Kolem filmu panuje od začátku řada spekulací a spousta falešných zpráv o tom, jakou roli budou ty či ony charaktery v zápletce hrát. Jde prý o úžasně komplexní příběh s flashbacky a odlišně se sbíhajícími dějovými linkami.

suicide-squad-trailer-team_0_0O tom, že Batman v Sebevražedném oddílu vystoupí, se ví prakticky už od začátku produkce. Už na prvních snímcích a videích z natáčení jsme mohli vidět Jokerovo auto a na něm Temného rytíře. Až do teď, kdy se k tomuto tématu režisér vyjádřil, jsme však nevěděli, jak velkou roli v příběhu bude mít a kolik času si pro sebe ukradne. Ayer chtěl také fanoušky ujistit, že ačkoli účast jejich oblíbené postavy není žádným tajemstvím, dočkáme se z jeho strany řady překvapení a mnohé dosud odhalené bude skýtat podstatně větší význam, než by se mohlo zdát. Účast Affleckova Temného rytíře je ve filmu velmi vítaná a ačkoli zaměření se na příběh z perspektivy záporáků není ničím novým, jde o velmi zajímavé téma a v novodobých komiksových adaptacích jež většinou cílí především na hrdiny (čest výjimkám), se jedná o skutečně něco nepříliš častého. I to je tak hlavním lákadlem hojně očekávaného filmu.

batman-s-role-in-suicide-squad-is-a-lot-more-bad-ass-than-you-think-907154

Jak moc bude celý film opravdu komplexní a jak dobře se jej podaří ukočírovat, aby byl srozumitelný i nepříliš velkým znalcům DC univerza, je otázkou. Nezbývá než doufat, že film nebude následovat v duchu nastaveném Úsvitem spravedlnosti, nýbrž že půjde vlastní cestou a splní tak nemalá očekávání v něj vkládaná. Batman tedy sehraje zásadní, byť vedlejší úlohu v zápletce a nemusíme se tudíž bát, že by se ve filmu jen mihl jakožto malé cameo a sloužil jako prosté lákadlo pro diváky. V zásadě z pohledu hlavních postav, tedy nejnebezpečnějších zločinců světa, bude Batman skutečně zápornou postavou. Jak moc záporný však bude okem diváka, si musíme počkat do 4.8., kdy bude Sebevražedný oddíl uveden do našich kin.