TOP 10: Nejlepší rozšířené verze filmů

Přečtěte si

Autor

Batman v Superman se za tři týdny na bluray vytáhne se svou Ultimate Edition, tedy verzí, která je opatřená ratingem R a oproti kinoverzi nabobtnala o 30 minut (digitální release je už venku). My jsme na popud tohoto vydání sestavili žebříček deseti nejlepších prodloužených verzí, Director’s cutů, edicí… zkrátka toho, co diváci nemohli poprvé vidět v kině.

10)  Superman II: The Richard Donner Cut 

Richard Donner točil tehdy jedničku a dvojku Supermana současně. Studio však chtělo odlehčenější druhý díl a s Donnerem se nedohodli. Štafetu převzal Richard Lester, poslechl producenty, přetočil Donnerovy scény a na dlouhou dobu byl druhý díl prezentován pod jeho jménem. Až do roku 2006. Richard Donner vyrukoval se svou verzí Supermana 2 a spravedlnosti bylo učiněno zadost. Zcela nová divácká zkušenost je podložena především scénami s Marlonem Brandem nebo dodatečně natočenými sekvencemi, ve kterých se  již (logicky) nemohl objevit zesnulý Christopher Reeve.

9) Apokalypsa: Redux Version

Film, který byl peklem natočit. Coppola během natáčení, které se protáhlo na neuvěřitelných 16 měsíců, několikrát vyhrožoval sebevraždou, shodil 45 kg a pro dokončení ručil svým majetkem. I když má Redux verze přes 200 minut, natočeno bylo údajně přes 200 hodin materiálu, čili jde stejně jen o nepatrný zlomek, který ještě zesílil hypnotickou atmosféru a beznaděj z brutální války notně ořezané kinoverze.

8) Watchmen: Ultimate Cut

Komplexní. To je slovo, které lze použít po zhlédnutí 215minutového kolosu, který v celé své kráse ctí originální komiks a neuhýbá žádným směrem. Notně okleštěnou kinoverzi si vydupali Warneři a zhatili tak několik podzápletek a silnějších motivací, které do celku v ultimátní edici náramně zapadli včetně naprosto vynechaných „Příběhů Černé lodě“.

7) Ponorka: Original Uncut Version

Jeden z nejoceňovanějších a nejdražších německých filmů byl nejdříve natočen jako televizní minisérie. O něco později vzniklo několik sestřihů, z nichž ten nejmasivnější (téměř pětihodinový) určený pro americký trh, je považován za esenci válečného dramatu a opus magnum režiséra Wolfganga Petersena.  U nás lze sehnat režisérskou verzi o stopáži 209 minut.

6) Pán prstenů: Extended Edition

Ať už se jedná o Společenstvo prstenu, Dvě věže nebo Návrat krále, bohatá Bluray kolekce nabídla nejen vymazlenější audiovizuální zážitek, ale i spoustu přidaných scén, které se dohromady rovnají třem hodinám. Návrat krále se tak vyhrabal až k 263 minutám, což je již úctyhodná porce pro diváka. I když těch devadesátsedm konců třetího dílu téměř zlidovělo, pro fanoušky Tolkiena a jeho světa jde o naprostou povinnost.

5)  Dotek zla: Restored Version

Dotek zla byl jedním z posledních klasických noir filmů Orsona Wellese. Bohužel, Universal tehdy nevyslyšel jeho poznámek a vpustil do kin zredukovanou verzi. Poznámky se dochovaly a dostaly se do rukou zvukaře a střihače Waltera Murcha, který celý film kompletně zrestauroval a na základě Wellesových instrukcí i dotočil zbylé scény. Tato verze spatřila světlo světa v roce 1998 a blíží se co nejvíce původním Wellesovým návrhům včetně epické úvodní scény na jeden záběr.

4) Vetřelci: Special Edition

Už tak kultovní sequel dostal do vínku verzi, která se ve svých patnácti minutách navrch snaží ještě více zaměřit na vztah Ripleyové s Newt a přidává ještě některé šťavnaté scény navrch, jako třeba sekvenci se střílnami. Výborný nadstandard i tak vymazlené kinoverze. Za zmínku stojí i třetí Vetřelec od Davida Finchera, který se po režisérské verzi dočkal zaslouženého uznání.

3) Království nebeské: Extended Director’s Cut

Když přišlo do kin v roce 2005 Království nebeské, řada kritiků a diváků film považovala za nedoslovný a zkratkovitý. Bitevní scény byly chváleny, ale postavy a jejich motivace dostaly prostor až v rozšířené režisérské verzi Ridleyho Scotta, která se prodloužila o 45 minut a zalátala veškeré chybějící nedostatky. Jedná se o jeden z nejúspěšnějších prodloužených zážitků, který je oproti kinoverzi o level výš.

https://www.youtube.com/watch?v=10HnXc406lg

2) Tenkrát v Americe: Extended Director’s Cut

Když se v roce 1984 v Cannes představil tento poslední opus Sergia Leoneho, aplaus trval čtvrt hodiny. Co udělal Hollywood? Extrémně zkrátil celý film a předvedl ho americkému publiku v chronologickém sledu. 139minutový gangsterský flák samozřejmě propadl. Naštěstí existuje spravedlnost a po letech se film dočkal péče v rozšířené edici se všemi zpřeházenými časovými liniemi a snovými sekvencemi, jejíž stopáž se zastavila na 251 minutách. Leone odešel jako král.

1) Blade Runner: Final Cut

Jeden z nejznámějších případů alternativní verze mimo kino a také jeden z nejpovedenějších. Ridley Scott se zřejmě se studiem neshodne často, protože různých verzí jeho filmů existuje spousta. Od roku uvedení se Blade Runner dočkal několika verzí, ale až „Final Cut“ v roce 2007 je širokou veřejností vnímáno jako ta pravá verze od Ridleyho Scotta, který nechal vylepšit zvuk s obrazem, změnil happy end, vyhodil Fordův voice-over a nechal snít o jednorožcích…klasika budiž opětovně nastavena tím nejpovolanějším.

Je spousta dalších filmů s povedenými rozšířenými verzemi, do desítky se nám jich ještě spousta nevešlo, a tak v rychlém sledu jen připomínáme některé, které si zaslouží alespoň zmínit: Auto zabiják, Brazil, Divoká banda, Duna, JFK, Leon, Na pokraji slávy, Odplata, Star Wars V: Impérium vrací úder, Terminátor 2: Den zúčtování, Velká červená jednička a další.

Máte nějaký svůj oblíbený režisérský sestřih či rozšířenou speciální edici? A věděli jste, že vůbec některé sestřihy existují a poměrně radikálně zasahují do původních kinoverzí?

1 komentář

  1. Tak tady musim napsat že jednoznačně nejlepší film v prodloužený verzi je PROPAST od mistra Camerona. Na klasický verzi jsem byl v kině a už z tý jsem byl nadšenej, ale ta prodloužená ….. úplně jiný vyznění filmu, naprosto úžasný další triky. Tak nějak jsem po tom, co jsem zkouknul tu prodlouženou verzi nechápal, proč vlastně tahle verze neni oficiální. Takže ještě jednou .. doporučuju 🙂

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také