Top 10: Nejúspěšnější filmové značky všech dob

Přečtěte si

Autor

Martin Steinbach
Martin Steinbach
Filmový maniak, vyučený historik a milovník hudby.

Které franšízy vládnou světovému filmovému trhu? V naší výběrovce jsme pro vás připravili žebříček těch komerčně nejúspěšnějších.

Celosvětový byznys s pohyblivými obrázky zažívá další ze svých zlatých věků a nejlépe se mají ta studia, kterým patří nějaká oblíbená dlouhotrvající značka. Například u Warnerů se dá pochopit, že s Harry Potterem jejich kouzelnické dobrodružství ani zdaleka neskončilo. Příběhy o brýlatém čaroději patřily mezi ty vůbec nejvýdělečnější projekty, na které bylo možné v kině narazit. Pro studio pouze škoda, že šlo jen o osm filmů. Proto jsou v plánu (nejen) Fantastická zvířata.

Tento článek je zaměřen na filmové série, nebo chcete-li franšízy, které svým tematickým potenciálem dlouhodobě zastiňují snaživou, ale méně úspěšnou konkurenci. Z dřívějších značek jde například o Jamese Bonda nebo Star Wars a z těch novějších narazíte hlavně na superhrdiny. Na své si přijdou také fanoušci fantasy snímků ze Středozemě – tedy trilogií Pán prstenů a Hobit.

Transformers: Zánik (2014)

10. Transformers

Výdělky celosvětově: 3,779 miliardy dolarů
Počet filmů: 5 (i s šestimilionovým animákem z roku 1986)
Průměr na jeden film: 755 milionů
Tahoun série: Transformers 3 (2011)

Akční sága o robotech z vesmíru, kteří se mezi sebou řežou hlava nehlava, a zůstává po nich spoušť po celé matičce Zemi, se už vyplácí hlavně mimo americký trh. Série je vlastně adaptací klasických hraček, komiksů a kreslených seriálů, takže je z hlediska oblíbenosti tu s námi Optimus Prime či Megatron ještě nějaký čas pobudou. Po slibně se rozvíjejícím startu série přišel mírný útlum s posledním dílem – Vyhynutí (v USA šlo o nevýrazné výdělky kolem 250 milionů dolarů, dařilo se především v Číně, kam tvůrci přesunuli značnou část děje i celé produkce), ale jelikož nás příští rok čeká regulérní hraná pětka, zcela určitě dojde k překonání čtyřmiliardové hranice v rámci celé série.

00-Fast-Furious

9. Rychle a zběsile

Výdělky celosvětově: 3,896 miliardy dolarů
Počet filmů: 7
Průměr na jeden film: 556 milionů
Tahoun série: Rychle a zběsile 7 (2015)

Série s extrémně vzestupnou tendencí. Jen uvažte – první díl z roku 2001 byla spíš taková nízkorozpočtová žánrovka s pořizovací cenou pod 40 milionů a loňská sedmička vydělala jenom mimo USA přes miliardu. Nešlo to ale úplně po másle, protože po nevýrazné trojce s podtitulem Tokijská jízda se vážně uvažovalo, že další díly už prostě nebudou. Tvůrci v čele s režisérem Justinem Linem však nehodili flintu do žita a dnes je tako nadupaná automobilová franšíza zlatým prasátkem, které sice tolik nezáří na domácím hřišti v Americe, ale o to víc se prodává na silném asijském trhu. Osmičky se dočkáme už příští rok. V plánu je i desátý díl, který má údajně celou sérii uzavřít. Nevěřte tomu.

spiderman-new

8. Spider-Man

Výdělky celosvětově: 3,963 miliardy dolarů
Počet filmů: 5
Průměr na jeden film: 792 milionů
Tahoun série: Spider-Man 3 (2007)

Pavoučí muž byl, je a vždycky bude hitem. Jedna z úplně nejoblíbenějších komiksových postav dostala pět samostatných filmů v rámci dvou moderních sérií a příští rok přibude další. Homecoming bude takovým adoptovaným potomkem studií Marvel a Sony a kromě Toma Hollanda v ústřední roli Spider-Mana dorazí i nejoblíbenější Avenger Tony Stark alias Iron Man. Tak se to dělá. Na „návratu“ ukecaného teenagera v červenomodrém mundůru si namastí kapsy prostě všichni, a jestli budou chrochtat blahem i diváci v kinech, tak půjde o zajímavý precedens, na který by v budoucnu mohlo navázat třeba kamarádské propojení zbylých členů Avengers s X-Meny a tak podobně. Ale to jsem trochu odbočil. Zkrátka a dobře, filmová značka samotného Spider-Mana je natolik silná, že i když se dříve či později fanoušci komiksů přesytí, tak se prostě natočí další restart a pojede se od začátku. Jasné jako facka.

x-men

7. X-Men

Výdělky celosvětově: 4,229 miliardy dolarů
Počet filmů: 9
Průměr na jeden film: 469 milionů
Tahoun série: Deadpool (2016)

Jediná franšíza v článku, o které si troufám tvrdit, že už to má za pár. Ano, předloňská Budoucí minulost sice dokázala překonat úplně všechny rekordy, vytvořené mutanty z dob dřívějších a letošní Deadpool naznačil strategii, která by mohla pro studio platit v následujících letech, ale tím zároveň nastavili studiu naprosto nepřekonatelný výchozí model. Teď si trochu zahraji na věštce – jakékoliv týmové pokračování X-Menů se bude jen těžko zvedat po knokautu, který utržila aktuální Apokalypsa (tržby na houby, ohlasy ještě horší) a nepomůže tomu ani výměna tvůrců. Deadpoolovi se bude bez pochyby dařit, tipuji dva tři filmy, ale pak i on diváky omrzí a to paradoxně kvůli tomu, co ho do té doby dělalo výjimečným (eRková přístupnost a tak dále). X-Meni prostě neobstojí proti odlehčeným rodinným komiksárnám typu Marvel a nevyrovnají se ani pozvolně rozvíjejícímu se světu DC, který se zase vydá trochu temnější cestou. Východiskem by mohla být sázka na sólovky – nový Wolverine to ale bude mít bez Hugh Jackmana strašně složité, Gambit se pořád nemá k světu a taková Jean Grey se Cyclopsem nebudou nikoho zajímat.

027-the-dark-knight-theredlist

6. Batman

Výdělky celosvětově: 4,585 miliardy dolarů
Počet filmů: 8
Průměr na jeden film: 573 milionů
Tahoun série: Temný rytíř povstal (2012)

U netopýřího muže jsme započítali do výběru pouze snímky, které se dají označit za plnohodnotné celovečeráky. Začneme tedy filmy z režisérské dílny Tima Burtona, respektive Joela Schumachera, které odstartovaly zbrusu novou mánii v rámci superhrdinského žánru. Šlo o divácky velmi vřele přijaté projekty (kromě průseru Batman a Robin z roku 1995), ovšem ty pravé kasovní úspěchy se dostavily až s novým tisíciletím. Christopher Nolan se se svým Batman začíná teprve rozkoukával, ale hity Temný rytíř a Temný rytíř povstal už šly přes miliardy. O něco podobného se snažil i Zack Snyder, jenže letošní Batman v Superman zase tolik lidí do kina nepřitáhl. Hodnotě filmové značky Bruce Waynea alias Batmana to však podle mého příliš neublížilo a za pár se jistě dočkáme dalších filmů (ať už v rámci rozšířeného DC universa nebo dalšího restartu), které vytáhnou netopýří franšízu mezi ty největší hráče v oboru.

Skyfall - Daniel Craig - James Bond

5. James Bond

Výdělky celosvětově: 5,019 miliardy dolarů
Počet filmů: 24 (25, 10 zahrnuto v tomto žebříčku)
Průměr na jeden film: 502 milionů
Tahoun série: Skyfall (2012)

Spočítat hodnotu filmové série agenta 007 byl vskutku tvrdý oříšek. Čtyřiadvacítka (někteří počítají sérii ještě o jeden snímek bohatší) dílů s příběhy Jamese Bonda vstupovala do celosvětové distribuce, lidově řečeno, jak se jí chtělo. Objektivní žebříček s přesně dopočitatelnými výsledky lze tedy vytvořit až tak od Povolení zabíjet (1989) do loňského předraženého fláku Spectre. Sean Connery, Roger Moore a George Lazenby mají tedy smůlu, ale ve finále by se umístění bondovek v tomto žebříčku vůbec nezměnilo. Ten hlavní fakt je, že sérii se začalo enormně dařit až s příchodem Daniela Craiga – jeho čtyři filmy (Casino Royale, Quantum of Solace, Skyfall a Spectre) figurují na prvních místech výdělků celé ságy. Vzhledem k nevyčerpatelnému filmovému potenciálu tohoto hrdiny ani zdaleka nehrozí, že bychom filmovou značku agenta 007 ztratili natrvalo z dohledu.

film_lord_of_the_rings_frodo_elijah_wood_sam_1920x1080_hd-wallpaper-326894

4. Středozemě

Výdělky celosvětově: 5,847 miliardy dolarů
Počet filmů: 6
Průměr na jeden film: 974 milionů
Tahoun série: Pán prstenů: Návrat krále (2003)

Co se týče výnosů jednotlivých filmů, tak je na tom úplně nejlépe série ze světa Pána prstenů. Šest celovečerních snímků s průměrnými výdělky blížící se k jedné miliardě, tomu říkám kasovní úspěch. Hobití trojlístek (Neočekávána cesta, Šmakova dračí poušť a Bitva pěti armád) si sice vedl o něco lépe, ale pokud porovnáme náklady na vznik obou trilogií, tak se daleko víc vyplatil Pán prstenů. Návrat krále je pak nejsilnějším hráčem série s tržbami přesahující 1,1 miliardy dolarů (a to bez inflačního přepočtu!). Tato franšíza v sobě skrývá ohromný potenciál, protože nezfilmovaných dobrodružství z pera J. R. R. Tolkiena nebo jeho příbuzných je ještě celá řada a vůbec bych se nedivil, kdyby se na stříbrné plátno podíval i takový Tom Bombadil nebo Húrinovy děti. O Sauronově sólovce nemluvě. Filmová značka Středozemě určitě ještě neřekla své poslední slovo.

Star Wars V. - Impérium vrací úder

3. Star Wars

Výdělky celosvětově: 6,709 miliardy dolarů
Počet filmů: 14 (včetně animáku Klonové války a všech znovuuvedení do kin, protože i v těchto případech padaly stamilionové částky jak nic)
Průměr na jeden film: 479 milionů
Tahoun série: Star Wars: Síla se probouzí (2015)

Hvězdné války zažívají díky studiu Disney znovuzrození, na které čekaly miliony fanoušků po celém světě a na tržbách prvního celovečerního snímku od Pomsty Sithů se to podle očekávání projevilo. Síla se probouzí ovládla celý svět a nebýt výjimečně úspěšných hitů Jamese Camerona (Avatar a Titanic), tak jsme mohli být svědky nejvýdělečnějšího filmu všech dob. Osobně si sice myslím, že se tento úspěch už nebude jen tak opakovat (letošní žánrovka Rogue One si může o něčem podobném nechat jenom zdát), ale i tak jsou Star Wars asi nejstabilnější filmovou značkou všech dob. Série nakopnutá v roce 1977 baví diváky dodnes a u Disney moc dobře věděli, proč v roce 2012 zaplatili Georgi Lucasovi 4,08 miliardy dolarů jen za odkoupení franšízových práv. Sólovky, trilogie, seriály, prostě vše na co si vzpomenete, bude v následujících letech okupováno proprietami z předaleké galaxie. Už se nemůžeme dočkat! 🙂

324782-fantasy-harry-potter-and-the-prisoner-of-azkaban-wallpaper

2. Harry Potter

Výdělky celosvětově: 7,723 miliardy dolarů
Počet filmů: 8
Průměr na jeden film: 965 milionů
Tahoun série: Harry Potter a Relikvie smrti – část 2 (2011)

Filmové zpracování Harryho Pottera znamenalo výhru v jackpotu. Knižní série, která byla předurčena stát se veleúspěšnou filmovou franšízou, příkladně naplnila svůj potenciál a jestli si někdo myslí, že s druhou částí Relikvií smrti to skončilo, nechť se zamyslí znovu. Svět čarodějů a mudlů je tak bohatý na všemožné dějové linie a příběhy, které by byl hřích nevyužít. Odpůrci tohoto rozmělňování zažitého filmového/knižního světa mají možná pravdu, že pak dojde k nezbytnému úpadku kvality, ale třeba taková Fantastická zvířata nepadají vůbec špatně. Když se navíc povede letošnímu filmu navázat na kasovní průměr v rámci série (neuvěřitelných 965 milionů dolarů), tak nevidím důvod, proč neždímat tuto filmovou značku do nekonečna. I když to zní jakkoliv nevkusně. U Warnerů mají klenot, který nám jistě budou v pravidelných intervalech předhazovat, dokud poslední divák nepadne vysílením.

Thor s Captainem Amerikou ve filmu Avengers

1. Avengers

Výdělky celosvětově: 10,217 miliardy dolarů
Počet filmů: 13
Průměr na jeden film: 786 milionů
Tahoun série: Avengers (2012)

Jednoznačný vítěz, kterého z trůnu jen tak někdo nesesadí. Je to vlastně jednoduchá matematika – dva a až tři filmy o oblíbených superhrdinech ročně, průměrné tržby přes tři čtvrtě miliardy (a to i navzdory komerčně nepříliš úspěšným sólovkám Hulka, Thora, prvního Kapitána nebo Ant-Mana) a na světě je nejvýdělečnější filmová značka všech dob, která ještě neoslavila ani desáté výročí od svého založení. Marvel Cinematic Universe ruku v ruce s nadřazeným studiem Disney válcuje svět a dokud superhrdinové nepřestanou lidi zajímat (což se zatím rozhodně neděje, i když někteří zlí jazykové mluví o brzkém prasknutí této franšízové bubliny) nebo až tvůrci vyčerpají nápady ze sešitových předloh (to taky nečekejte), tak to jiné nebude. Dokonce si troufám tvrdit, že časem filmový Marvel pohltí méně úspěšné konkurenční značky ze stejné komiksové stáje (X-Men, Fantastická čtyřka) a pojede se od začátku. Ale to je ve hvězdách. Zatím filmová sága kolem hrdinů Avengers šlape jako ty nejpřesnější švýcarské hodinky. A zcela zaslouženě.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také