Rekapitulace: Tak šel čas se sérií X-Men

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

Premiéra očekávaného pokračování x-menovské ságy s podtitulem Apokalypsa se blíží. Všichni jsme zvědaví, jak dopadne třetí díl trilogie o tzv. První třídě. Nebylo by však od věci si zrekapitulovat všechny předešlé snímky o X-Menech. Takže, jak to všechno začalo?

Nové tisíciletí odstartovalo vlnu komiksových filmů. A právě X-Meni byli u samého začátku. Studio Fox se domluvilo na spolupráci s režisérem Bryanem Singerem, jenž si získal kredit kriminálním snímkem Obvyklí podezřelí, aby ukočíroval poměrně hvězdně obsazený komiksový film o mutantech. Posuďte sami: Patrick Stewart, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen a vycházející hvězda Hugh Jackman. Ne každému režisérovi se splní mít tak luxusní herecký ansámbl. A tehdy třicetiletý Bryan Singer tu možnost dostal. Svou šanci chytil za pačesy a díky dobrému scénáři a práci s postavami sklízeli X-Meni chválu jak u diváků, tak i u kritiků, kteří především ocenili paralelu s nahlížením na ‚nenormální‘ část obyvatelstva, a vůbec právo rozhodovat, kdo má jaká práva.

x-men

Parta kolem Profesora X celosvětově posbírala z kin bez mála 300 mega, což při rozpočtu 75 milionů vůbec není neúspěch. Logicky tak následoval sequel. Ten na stříbrná plátna dorazil o tři roky později a jak je zvykem, dvojka byla větší a samozřejmě dražší. Bryan Singer, jenž dirigoval stejné herecké obsazení jako v prvním filmu, si však dokázal s pokračováním poradit a výsledkem bylo opět uznání od kritiků a relativní úspěch v kinech, když druhý díl s náklady 110 mega vydělal téměř čtyřnásobek. Co následovalo? Epická trojka.

x2-poster-2

Alespoň to si tvůrci a hlavouni ze studia přáli. Ze začátku ale bylo jasné, že u toho bude chybět Bryan Singer, jenž pracoval na filmu Superman se vrací a tak se ujal pouze role producenta. Náhrada mohla být skvělá, protože producenti jednali s vycházející hvězdou Matthew Vaughnem, režisérem Po krk v extázi s Danielem Craigem v hlavní roli, ale jednání nevyšlo. Místo třetího dílu X-Menů si Vaughn natočil výtečnou pohádku Hvězdný prach. Nakonec se k partě mutantů vrátil, ale o tom za chvíli. Režie Posledního vzdoru, což je podtitul třetího dílu, se ujal Bratt Ratner, který měl tehdy na svědomí Křižovatku smrti nebo Červeného draka. Příběh pojednávají o nalezení léku pro mutanty se dočkal míšených reakcí jak u diváků tak u kritiků. Blockbuster za více jak 200 milionů utržil v kinech 460 míčů a zaplatil se až prodejem dvd a dalších merchandisingových produktů. Co se značkou dál? Odpovědí je Wolverine.

4910179-8464769742-x_men

Studio vsadilo vše na jednu kartu, v tomto případě na jednu postavu. Ano, Wolverine, jemuž tvář ve všech dílech propůjčil australský herec Hugh Jackman, si u diváků vydobyl renomé, tudíž nebylo od věci, nadělit mu sólový film, který by převyprávěl jeho život před tím, než se začal motat kolem Charlese Xaviera. Snímek se zvláštním názvem X-Men Origins: Wolverine měl premiéru v roce 2009 a jediné, co si fandové z tohoto filmu pamatují, je zpackané představení jiné komiksové postavy. Ano, řeč je o Deadpoolovi. V kinech sólovka chlápka s adamantiem v těle příliš nezaujala a tak se řešilo jak x-menovskou značku oživit. No a zde přišel na scénu vy víte kdo.

Wolverine2

Matthew Vaughn se ujal režie i postu spoluscenáristy na projektu X-Men: První třída, který byl zasazen do období studené války konkrétně Kubánské krize a převážně se věnoval přátelství mezi mladým Charlesem (James McAvoy) a Erikem (Michael Fassbender). Jednalo se tedy o restart série. V kinech díru do světa sice snímek neudělal, byť se alespoň zaplatil, nicméně od kritiků slyšel jednu chválu za druhou. Vaughn dostal nabídku režírovat i pokračování (X-Men: Budoucí minulost), ale rozhodl se dát přednost jinému projektu (Kingsman: Tajná služba). Režie se tak ujal otec filmových X-Menů Bryan Singer. Matthew Vaughn si s ním prohodil místo a stal se producentem.

X-Men-First-Class-2011

Mezitím si však Wolverine znovu odbyl sólovku. Pod taktovkou James Mangolda, se kterým Jackman pracoval na snímku Kate a Leopold, si Wolverine ve stejnojmenném filmu odskočil do Japonska. Kritiky a diváky byl snímek přijat lépe než první sólovka, a proto padlo rozhodnutí natočit další příběh s Wolverinem, který bude opět režírovat Mangold. Má se jednat o poslední film, v němž se nám Hugh Jackman představuje coby Wolverine, takže očekávání jsou vysoká.

Akční-3D-Film-The-Wolverine-2013

A pak tu máme Budoucí minulost. Ta si hrála se dvěma časovými osami. V jedné se nám představují stáří známí z původní trilogie, a v té druhé tzv. První třída, hrdinové z Vaughnova snímku. Nostalgicky laděný snímek se stal nejúspěšnějším filmem z celé x-menovské franšízy, když globálně vydělal takřka 750 milionů. Návrat Singera se povedl. Sám režisér hned oznámil název pokračování, které bude režírovat. X-Men: Apokalypsa má být vrcholem nové trilogie, kterou První třída započala. Singer slibuje destrukci emmerichovských rozměrů, velké akce i úžasných efektů. Trailery na nový film vypadají slibně, tak doufáme, že nás Singer nezklame.

X-Men-Days-of-Future-Past

X-Men: Apokalypsa má premiéru 20. května 2016 a pod režijním dohledem Bryana Singera se ve filmu objeví James McAvoy, Michael Fassbender, Oscar Isaac, Jennifer Lawrence, Nicolas Hoult, Olivia Munn.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také