Recenze: Angry Birds ve filmu (2016) – Zuřiví opeřenci sviští do kin

Přečtěte si

Autor

Tomáš Lesk
Tomáš Lesk
Jsem pisálek, snílek, knižní a filmový skoro-všežrout se slabostí pro tvorbu Quentina Tarantina, mimo jiné pak pro seriál Doctor Who. Mám zarytou nenávist vůči béčkovým slasherům a špatně použité třaslavé kameře. Ve volném čase píšu o filmech, komiksech a knihách, čtu a zírám.

Herní adaptace zpravidla nedopadají dobře. Většinou se nezdaří zachytit astmosféru, ani strhující příběh předlohy. Nicméně v poslední době se blýská na lepší časy, ať už jde o chystaný Warcraft, či Assassin’s Creed.

V případě Angry Birds hovoří v prospěch filmu fakt, že obrovsky úspěšná hra určená primárně pro mobilní telefony a tablety nedisponuje krom určité výplňové dějové kostry nijak bohatým příběhem, a tak měli tvůrci poměrně volnou ruku. Přesto se nedá říct, že by autoři hru zcela ignorovali, naopak z ní velmi šikovně vychází a každý, kdo někdy na svém zařízení střílel rozzuřené ptáky z praku, bude jen nadšeně hledat styčné body a hltat bohatou přemíru eastereggů. I malé děti si však ve filmu přijdou na své. Přičteme-li k tomu fakt, že jde o film se standardní, byť nápaditou animací, humorem a pár svěžími nápady, máme o zábavu postaráno…

Ačkoli jde primárně o film určený pro dětského diváka, filmaři dobře vědí, že na animovanou podívanou chodí i dospělí a řadu gagů tak nejvíce ocení právě starší část publika. O již zmíněných popkulturních odkazech a vtípcích, které by u převážně na děti cíleného počinu asi nikdo neočekával (nicméně animované filmy nikdy nebyly jen pro ratolesti), ani nemluvě. Co se hlavních hrdinů filmu týče, tady se autoři nebáli sáhnout do předlohy a vytáhnout z ní ty zásadní ptáky, jejichž vlastnosti velmi povedeně zakomponovali do příběhu. Kdo hru hrál ví… Máme tu standardního, rudého opeřence, s nepřekvapivým jménem Ruďák, který je vlastně i hlavním hrdinou a pro svůj vztek a sarkasmus je jakýmsi vyděděncem ptačí společnosti.

angry-birds-01

Když je poslán do nápravného zařízení, kde se má zbavit vzteku, setká se s dalšími titulními postavami; hyperaktivním „flashoidním“ Žluťákem, nezvladatelně a doslova i emočně vybuchujícím Bombasem a záhadným, obřím a děsivým mlčenlivým Terencem. Sezení, vedené až šíleně klidnou Matyldou, k ničemu nevedou. Až následně dojde k zvratu, kdy mírumilovný a uzavřený ostrov začnou kolonizovat zelená prasata. Ptáci potrefené zelené vepře vítají s otevřenou náručí a pohostinstvím. A jak už to tak bývá, jediný kdo je podezřívá z čehosi nekalého, je právě Ruďák, kterému nikdo nevěří.

Ross (Tony Hale), Stella (Kate McKinnon), Photog (Tituss Burgess) and Earl (Blake Shelton) in Columbia Pictures and Rovio Animation's ANGRY BIRDS.

Rozhodne se proto spolu s novými přáteli vydat na výpravu za bdělým strážcem a ochráncem ostrova: legendárním, mýty opředeným orlem Vazounem. Z toho se ale vyklube stárnoucí hrdina v důchodu, jenž se opájí dávnými skutky a lehce mu šplouchá na maják. Trio vyděděnců proto musí vzít otěže hrdinství na vlastní bedra a své soukmenovce vést na výpravu s cílem znovuzískání ptačích vajec, které jim čuníci vedení zlořečeným a prohnaným králem Leonardem odcizili. Celé pokolení nelétavých ptáků se tak poprvé vydá za hranice svého poklidného ostrova, právě jako za hranice nepoznaných emocí, jimž dominuje dosud odsouvaný vztek. Za použití praku pak začnou vlastními těly s pomocí  dosud nepoznaných schopností obléhat prasečí město, ve kterém se chystá hostina… Hostina jejímž hlavním chodem budou… Vejce.

angry-birds-ve-filmu-230390

Snímek je tak příjemně plynoucí taškařicí, místy nadprůměrnou, ale vlastně i celkem vzato průměrnou, jež se v moři podobných animáků sice neutopí, ale ani zase nijak nevyční. Žádný velký zázrak se tak nekoná. Film má navíc jasně otevřené dveře do dalšího pokračování, což byl ostatně nejspíš záměr; rozšířit už tak známou a populární značku o další médium, tedy filmové. Přesto se jedná o zdařilou oddychovku, kterou nelze nedoporučit. Angry Birds jsou zkrátka místy originálním filmem, který neurazí a pobaví skutečně celou rodinu. Pokud však ve filmu o přátelství, morálních a rodinných hodnotách a o ptácích, kteří se nechávají vystřelovat z praku na budovy obývané zelenými prasaty ve snaze získat zpět svá vejce čekáte něco víc, není to film pro vás. Ale něco víc by snad od Angry Birds ani nikdo nechtěl.

Angry Birds ve filmu / The Angry Birds Movie
Trailer
USA, 2016
Komedie, Animovaný, 98 minut
Režie: Clay Kaytis, Fergal Reilly
Scénář: Jon Vitti
Hrají: Peter Dinklage, Bill Hader, Jason Sudeikis, Keegan-Michael Key, Josh Gad, Kate McKinnon, Maya Rudolph, Danny McBride, Danielle Brooks, Geoffrey Arend, Jillian Bell a další.

Na Angry Birds ve filmu si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Tomáš Lesk
55 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Film nás zavede na ostrov, kde žijí nelétaví, ale jinak velice šťastní ptáci. Až na pár výjimek. Ruďák, věčně vzteklý opeřenec, neposedný Žluťas a výbušný Bombas tvoří v tropickém ráji partičku neoblíbených outsiderů. Když však na ostrov dorazí záhadná zelená prasata, musí tahle nesourodá skupinka zjistit, co mají vepři za lubem a svůj ostrov před nimi zachránit.Recenze: Angry Birds ve filmu (2016) - Zuřiví opeřenci sviští do kin