Recenze: The Veil (2016) – O jedovatém sektáři a chaloupce v lese

Přečtěte si

Kosmonaut z Čech: Netflix pošle Adama Sandlera do vesmíru

Kniha spisovatele Jaroslava Kalfaře Kosmonaut z Čech dostane filmovou adaptaci od Netflixu. V hlavní roli kosmonauta Jakuba Procházky se...

16 novinek, které v týdnu uvede Netflix

Poslední týden tohoto měsíce bude na Netflixu ve znamení originální hororové tvorby, zajímavých dokumentů, ale také jedné velké premiéry...

16 filmů na Halloween pro celou rodinu za posledních 10 let

Doporučujeme patnáct filmů, které se mohou skvěle hodit, pokud hledáte to pravé filmové dobrodružství pro celou rodinu na blížící...

Autor

ladyania
Retro is a hobby for life 🙂

Byla jednou jedna sekta a ta se jmenovala Nebeský závoj. Vedl ji jistý prorok, který si přál ovládnout samotnou smrt. Ale smrt si to nenechala líbit a s prorokem se prala jako o život. Po těžkém boji, smrt byla pokořena a lidská nesmrtelnost objevena. Zní to jako pohádka? Do jisté míry ano. Najdeme v ní ale i inspiraci historií a roztomile ukřižovanou Jessicu Albu. Vlastně jde tedy o ne tak špatný horor.

Na začátku je třeba si připomenout, že film není určen pro světová kina. Komorní snímky, jako je tento, se ani na velká plátna nehodí a autoři mají zcela jistě půl bodu za to, že si to uvědomují. Dále musím říct, že hodinku a půl dlouhý zážitek má opravdu nadprůměrně temný vizuál. Není použita celá škála barev, ale vše je laděné do tmavého prostředí lesa s použitím odstínů žluté a zelené. Ve filmu nikde není vidět zářivě červenou, oranžovou a ani jiné výrazné barvy, kromě scén, kdy kape krev. Samotný les a chaloupka uprostřed něj, jsou jako vystřižené z pohádky o Perníkové chaloupce. S drobným rozdílem, tedy že v Perníkové bydlela čarodějnice a v této náboženská sekta.

153

Film natočil Phil Joanou, kterého možná budete znát jako režiséra Mrazivé vášně z roku 1992. Jinak se věnuje spíše televizní tvorbě. Pokud se budeme zabývat hereckým obsazením, tak podle mě je víceméně šťastné. Hlavní postavy si zahrály dvě krásné ženy: Jessica Alba a Lily Rabe. Lily prokázala svoje umění především v seriálu American Horror Story, kde se prozatím objevila v každé sérii. Nejvíce povedená je její role z druhé řady (Asylum), kde ztvárnila jeptišku, nejdříve zbožnou, později posedlou ďáblem. Tato schopnost zahrát nejprve hodnou a ihned poté zlou postavu je obdivuhodná a sami tvůrci se vyjádřili, že pro ně byla jasnou volbou už od začátku. Roli vedoucího sektáře ukořistil Thomas Jane. Určitě si všimnete, že místy dosti přehrává a staví se do pozice jakéhosi novodobého Ježíše Krista. Nejsem si úplně jistá, zda by měl někdo jako Charles Manson vypadat takhle.

The_Veil_2016_720p_WEB_DL_mkv_005203165

Na začátku příběhu se dozvídáme o tragédii, která se udála v 80. letech 20. století. V lese, kdesi ve Státech, bydlela skupina lidí asi o čtyřiceti členech, která se nazývala Nebeský závoj. Jejich guru (Thomas Jane) si rád zahrává se smrtí, protože dle svého vyššího cíle se snaží odpoutat fyzické tělo od duše a dosáhnout tím nesmrtelnosti. Jeho poslední pokus se ale tak úplně nepovede a všechny členy svého společenství otráví jedem mamby černé. Událost přežije jen holčička Sarah… Náhle se ocitáme o 25 let později, kdy se nyní už dospělá Sarah (Lily Rabe), vydává do míst svého dětství společně se štábem odhalit pravdu a natočit dokumentární film. Režisérka (Jessica Alba) má na osudné události též osobní zájem. Její otec totiž kdysi vedl jednotku FBI, která na farmu přijela v den jedovaté smrti. O nějaký čas později spáchal sebevraždu. Obě dívky doprovází i několik dalších členů filmového týmu, ale žádný z nich nemá pro děj většího významu.

Nyní už začíná opravdový boj o ten nejlepší záběr. Sarah si začíná vybavovat střípky vzpomínek a tak se skupina vydává do dosud (velmi záhadně!) neobjevené chaloupky. Zde se také poprvé objevují známky přítomnosti nadpřirozených sil. Mimochodem lekačky fungují výborně, škoda jen, že je jich pomálu. V chaloupce naleznou nejen mrtvolu sestry hlavního guru, ale především sérii kamerových záznamů o běžném životě na farmě a o přechodu mezi životem a smrtí. Zde je nejvíc vidět to Janeovo přehrávání. Ve zkratce, abych nesdělila příliš mnoho spoilerů, sektářovi se nakonec opravdu jistým způsobem povedlo smrt ošálit a dosáhnout tak nesmrtelnosti. Jakým způsobem obelže kmotřičku, kdo je nakonec padouchem, jak se chuděrka Jessica Alba dostane až na kříž a i to, co s tím má společného les plný duchů, to už posuďte sami!

albaveil

Verdikt

Průměrný film, který průměrným být nemusel. Téma církevní sekty je navýsost vděčným a byl zde i prostor pro větší rozvedení niterných pocitů jejích členů. Duchařská zápletka do filmu sedí s jednou maličkostí. Dvě takto silná témata pohromadě dělají ze snímku nesourodý paskvil, který trochu smrdí překombinováním. Skvělou Lily Rabe a roztomilou Jessicu Albu sráží přehrávání Thomase Jana. A celou věc z průměru nezvedne ani vážně dobrý vizuál. Chtělo by to trochu více ucelenosti, více lekaček jako u správného hororu a v neposlední řadě méně prázdných scén, kde se režisér očividně více zabýval podprahovostí než přímostí. Rovněž zde divák musí zapojit více fantazii, než je u béčkového hororu obvyklé. Není to ale špatný film, jen mu spoustu věcí tak nějak uteklo.

The Veil
Trailer
USA, 2016, 93 minut
Horor
Režie: Phil Joanou
Scénář: Robert Ben Garant
Hrají: Jessica Alba, Lily Rabe, Thomas Jane, Shannon Woodward, Reid Scott, David Sullivan a další…

REVIEW OVERVIEW

Anna Svatková
45 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

VOD

Čtěte také