Recenze: Moje tlustá řecká svatba 2 (2016) – Všeho moc škodí

Přečtěte si

Autor

Toula, Ian a jejich šílená řecká rodina se vrací, podle všeho s dvakrát tak velkou porcí humoru, romantiky a jídla. Alespoň tak to slibuje popis filmu, realitě se však neblíží ani zdaleka. Změna režiséra pokračování této komedie patrně neprospěla. Spíše měli vyměnit scénáristu.

Adaptace Iana (John Corbett) do rozrostlé a konzervativní řecké rodiny proběhla téměř bez chybičky, co se děje prvního dílu týče. Ve dvojce už tak jako součást šíleného rodinného celku šlape jako hodinky, a tak se režisér pokračování musel poohlídnout po nové zápletce, samozřejmě motivované další, ovšem mnohem větší tlustou řeckou svatbou. Na paškál si tak vzal tvrdé jádro rodiny Guse (Michael Constantine), jeho manželku Mariu (Lainie Kazan) a dceru Touly (Nia Vardalos), Paris (Elena Kampouris). U toho měl zůstat a nepřehánět to.

Motiv rodinných vazeb funguje perfektně a vykouzlí každému divákovi úsměv na tváři, pokud se k němu tedy zvládnete prokousat přes kýčovitou vycpávku prvních čtyř pětin filmu. Tvrdé jádro rodiny Gus nepřestává narážet na důležitý problém, který podle něj ohrožuje jejich řeckou rodinnou tradici. Tím je absence jakéhokoliv nápadníka a nadcházejícího manžela mladé Paris. K tomuto problému se však přidává i další, když zjistí, že sám vlastně není sezdaný se svojí manželkou Mariou.

maxresdefault

Tady měl zatím nepříliš zkušený režisér Kirk Jones udělat tlustou čáru, přes kterou už neměl udělat ani krok. To ovšem neudělal, a tak se do příběhu dostává krize výběru vysoké škole, krize manželství Touly a Iana, krize homosexuálního vztahu v této tak konzervativní rodinně. Je to všechno? I kdyby ne, tohle pro začátek stačí k nepěknému zmatku, který v dějové linii vzniká a scénář Nia Vardalose z prvního dílu tuhle šlamastyku nijak nezachraňuje, ba právě naopak.

Ve střídmé spolupráci režie a scénáře mohli tito dva pánové příchozí hrozbu zavčasu ještě podchytit, ale Vardalos nezkušeného Jonese nijak nepodržel, spíš jenom do přepálené chilli omáčky ještě přihodil pepř, a to přímo pěknou kupu. Přesycený děj tak provází spousta neoriginálních a v tuctech filmů opakovaných řádek, které zkrátka a dobře gumují mozky. Jeden trapný vtip střídá druhý třeba i v jedné větě a diváky tak ani nebaví smát se. Čemu taky, propad jejich oblíbené komedie volným pádem na úplné dno není zrovna k smíchu.

my-big-fat-greek-wedding-2 (1)

Krásná tvář dospívající Eleny Kampouris jenom stěží vyrovnává nerovnost na vahách pozitiv a negativ tohoto filmu, a herecký výkon, který Nia Vardalos podává, nikomu z publika prostě nemůže přijít uvěřitelný. Právě čtyři pětiny filmu se tedy každý zasměje tolikrát, coby na prstech jedné ruky spočítal, a snaží se nezahodit veškeré naděje v to, že by konec mohl být dobrý. Motiv rodiny ale právě jako jediný funguje, a tak, pokud nechcete úplně splakat nad útratou, vyčkejte právě vrcholu této jediné gradující linky. Ani Toula nemůže zachránit všechno.

Verdikt:

Některé komedie by měly skončit zrovna u jednoho dílu, protože pokračovat se nemusí dvakrát vyplatit jak tvůrcům, tak fanouškům. Vůbec by neuškodilo ubrat o jednoho herce a zaplatit druhého scénáristu, nebo alespoň zůstat u režiséra, který svému původnímu konceptu rozumí. Druhý díl byl spíše než komediální katastrofický, a to právě díky obšírnému kvantu ani ne úsměvných vtipů.

Moje tlustá řecká svatba 2 / My Big Fat Greek Wedding 2
Trailer
Stopáž: 93 minut
Režie: Kirk Jones
Hrají: John Stamos, John Corbett, Alex Wolff, Nia Vardalos, Lainie Kazan, Rita Wilson, Elena Kampouris

Na tento film si můžete zajít i v kinech Premiere Cinemas (Praha, Olomouc, Teplice).

Konečné hodnocení

Jan Marek
45 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Toula, Ian a jejich rodina se vracejí, aby si v pokračování nejlepší romantické komedie všech dob užili ještě více smíchu, jídla a především další velké řecké svatby!Recenze: Moje tlustá řecká svatba 2 (2016) – Všeho moc škodí