Recenze: Cabin Fever (2016) – Špatný remake špatného hororu

Přečtěte si

Autor

ladyania
Retro is a hobby for life 🙂

Lesní chatka, Lesní duch, lesní vir a lesní vzruch. Co se vleče, neuteče, v lese ztratí, neodteče. Všechno zlo je ve vodě, řachtáš se tam v pohodě. A na topole podle skal, zmutovaný pejsek zaštěkal.

Na začátku si ujasníme, že remaky slavných hororů ve většině případů povedené nejsou. Totéž platí i o tomto pokusu. Návrat do lesní chatky s partou mladých lidí, je poživatelným počinem asi stejně, jako omáčka z bláta od vaší mladší sestry. Cabin Fever ve své původní verzi z roku 2002 sice taky nebyl kdovíjakou výhrou, ale originál je prostě originál, i když třeba špatný. Navíc všechny příběhy o lesních chatkách, kam jen oko dohlédne, staví na kultovním Lesním duchovi z roku 1981. Co je a co není špatně na Lesním duchovi, to je otázka delší diskuze. Většině lidí, se tento film prostě líbí, mě se opravdu hodně nelíbí. Takto poznamenaná jsem se ale rozhodla dát šanci dalším dvěma filmům, z nichž o jednom je tato recenze a druhý, s názvem Chata v horách, byl nad očekávání povedený. Což se bohužel o tomto snímku říct nedá.

cabin_fever_trailer_still

Pokud jde o takříkajíc uměleckou stránku věci, tak zde je kompletně všechno špatně. Vizuál příšerný! Trailer naznačoval, že triková stránka a především krev bude na docela vysoké úrovni. Opak je pravdou. Odpadávající maso a hniloba je ztvárněná příliš uměle, že se může rovnat právě nejpůvodnějšímu lesnímu dobrodružství (1981). Herci nebo spíš neherci opravdu nehrají, jen tupě odříkávají svoje repliky, které stejně z větší části nedávají smysl nebo tvoří hodně špatnou omáčku. Např. poslední dva nenakažení stojí spolu v kuchyni (předesílám, že nejde o pár), společně netuší, že se blíží jejich konec a tak si to rozdají na kuchyňské lince. Hm… nějaká spojitost s příběhem? Ne!

A dostáváme se k největšímu prohřešku a zakopanému psu. Scénář k tomuto filmu je ta nejvíc nejděravější věc vůbec. Postavy se objevují a vzápětí mizí, aby o nich už nikdy nikdo neslyšel. Hrdinové pobíhají po lese a prohánějí se po řece, aby našly tu jednu, tu další obydlenou budovu, kde trochu pokrafou s majiteli a odchází. Již se ale nevrací, tak k čemu takové návštěvy jsou? Největší újmou pro oči diváka však zůstává zmutovaný pes, který nevíme, kam mizí a proč, přestože stále někoho straší ze křoví nebo se náhle noří za absolutního světla vedle auta či rovnou z vody. Zůstává ovšem tím nejděsivějším, co v hororu je. Pokud bychom dílo brali za komedii, ani tak nelze… Není se totiž čemu smát. Co je to tedy za žánr, když se nebojíte a ani nesmějete a vlastně jen koukáte? Navzdory všemu nepopírám, že film není svým způsobem napínavý a z neznámých důvodů vážně chcete vědět, kdo se rozpadne jako poslední. Za to má taky jediný bod, který si zaslouží!

cabin-trailerstill1

Příběh, jak už jsem předznamenala, začíná příjezdem party mladých lidí kamsi na samotu k lesu. Cestou se zastavují na benzínce, kde jednoho člena skupiny pokouše (ano…!) nějaký kluk v masce králíka. Proč? To nikdo neví… Zde se seznámí i s dalšími pochybnými individui. Chatička je hezká, útulná, nic nenaznačuje výskyt většího problému a tak si každý užívá po svém. Někdo se okamžitě vrhá do sexuálního kolotoče, jiný si jde zastřílet na veverky (nechápu, ale doopravdy ne, které jelito – hodně slabý výraz, aby mi článek prošel cenzurou – vymyslelo, že vegetarián, kterým dotyčný je, bude chodit z nějakého důvodu lovit cosi na gril nebo jen tak zaskočí do lesa střílet po zvěři… nedává to sebemenší smysl) a jiní se zabývají romantikálními výblitky na břehu říčky. Zhruba po 40 minutách tohoto úchvatného děsuplného zážitku, se stane jen to, že vegetarián s puškou zastřelí v lese ohnilého muže a záhadný kdosi se psem přinese táborníkům pytel trávy (po zbytek filmu ho už neuvidíte, ale chápu, že bylo potřeba do příběhu „nenásilně“ dostat toho psa). Pak se objeví další sexuální scéna, kde se dozvíme, že hlavní hrdince poněkud uhnila dolní část těla a styk se stal tedy nemožným. Jak to, že slečna problém neobjevila tak nějak dřív, to nikdo neví. No, konečně se alespoň tedy objevila virová infekce, o které celý film měl být!

cf-5

Po zbytek podívané postupně uhnívají další obyvatelé chatky a vrací se i rozpadající se zastřelený muž a pes, který se stihl někde cestou zmutovat. Pes je jakýsi evergreen tohoto snímku, konkrétně se vrací asi pětkrát, aniž by ho někdo zabil, a to do něj postupně několik členů party obrátí celý zásobník. Pes také mizí neznámo kam a občas jen děsivě poštěkává z lesa. Mezi změtí nesmyslných dialogů a nelogických situací se může zdát, že film natočily děti ze základní školy. Myslíte si, že někdo přežije? A myslíte, že měl mít Cabin Fever vůbec remake? Já se ptám: „A komu tím prospějete? Druhé straně?“

Kdyby někdo nepochopil, odkud se nákaza šíří, tak z vody. Objasňuje nám to jeden hrdina v jedné ubohé replice v druhé polovině filmu (doslova: „Je to ve vodě! Ááááááá!“).

Verdikt

Zbytečná, zlá, nepěkná věc. Nuda, utrpení a strašně moc patetický a úplně děravý scénář. Neděsí, nebaví a ubíjí. Také nedává smysl, dějová linka mizí a už se neobjevuje. Hudba je trapná, herci nehrají a o režii se snad ani zmiňovat nebudu. Nezajímavé, plytké a odpuzující. A co je na tom všem nejhorší? Že už to tu jednou bylo. Pro milovníky béčkových (a horších) rádoby hororů možná ano, ale pro zbytek populace ne. Jediná věc, která vás udrží sedět u tohoto „zážitku“ je, že prostě chcete vědět, v jakém pořadí hlavní postavy podlehnou hnilobě. Po skvěle vypadajícím traileru, obrovitánské zklamání!

Cabin Fever
Trailer
USA, 2016, 99 minut
Horor / Komedie
Režie: Travis Zariwny
Scénář: Eli Roth
Hrají: Gage Golightly, Matthew Daddario, Nadine Crocker, Dustin Ingram a další…

Konečné hodnocení

Anna Svatková
25 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také