Recenze: Trabantem do posledního dechu (2016) – Žlutá kára pěkně zlobí

Přečtěte si

Autor

Daniel Birgus
Jsem filmový fanoušek, který je žánrový všežravec. Svého diváckého ducha krmím psychologickými sondami i komiksovými akčními adaptacemi. Preferuji snímky od Wese Andersona, Quentina Tarantina, Seria Leoneho či Miloše Formana.

Dan Přibáň se svými kolegyněmi a kolegy procestoval již velkou část světa, a to navíc v nepohodlných žlutých trabantech. S nehostinnými podmínkami bojoval již v Jižní Americe, Africe a střední Asii. Nyní ho však čeká nejnáročnější cesta – nevyzpytatelná krajina divoké Austrálie.

Snad v žádném jiném snímku neplatí více pořekadlo „Nesuď knihu podle obalu“. Staré trabanty působí dojmem, že se každou chvíli rozpadnou. Ale tito stárnoucí bojovníci mají tužší kořínek, který by jim mohl závidět kterýkoliv luxusní sporťák. Svou nezdolnost ukázala odepisovaná vozidla již při projetí více než poloviny světa. Do Austrálie dostaly navíc parťáky. cestu jim zpříjemnila přítomnost polského Fiata a dvou motorek. Co se lidské sestavy týče, tak kromě náčelníka bandy, Dana, s nevypočitatelnými cesty bojovali také zástupci Polska a Slovenska. Kromě toho se cesty zúčastnili rovněž dva vozíčkáři, kteří měli speciálně upravené auto.

maxresdefault (2)

A v čem se liší nynější putování žlutých motorových vozů od toho minulého? V prvé řadě v náročnosti. Auta i motorky dostaly zabrat i v předchozích dílech, ale zde je to jiný level. Trabanty mají poruchu snad každých padesát kilometrů a svým majitelům přidělávají nejednu vrásku. Ovšem i přes tyto patálie je lidská skvadra neochotná změnit svůj vozový park. Nejlépe to vystihuje Dan, když ve scéně zašívání staré košile přirovnává trabanty k věci, kterou zrovna opravuje. Podobně jako košile jsou zničené, ale vyhodit a vyměnit je prostě nemůže, protože k nim má citovou hodnotu.

3763

Stejně jako v minulých dílech se dočkáme nerovného zápasu člověka s mocnou přirodou. Výpravu zkomplikují silné deště, podmáčené cesty a spousta dalších nepříjemností. Ale stejně jako v minulosti, i zde na to aktéři koukají až nesmírně obdivuhodným pozitivismem. Například když se několikrát vysekají na motorce, vždy se tomu zasmějí a jsou po několikaminutovém oklepání ochotní jet dále.Dostane se nám několika humorných scén a úžasných záběrů na přírodu. Ale žádný velký posun neuvidíme. Pořád jde o to samé – hezký a vtipný výlet žlutými kraksnami napříč neprostupnými překážkami. Nic nového nás nečeká. Snad jedinými novinkami jsou kamery připevněné na postrojích motorkářů, které zvyšují dojem autenticity. Ale i přesto, že se v zásadě ničeho nového nedočkáme, vůbec to nevadí. Trabanty i posádka nás svým charismatem i tak zaujmou, navíc mají k pomoci krásnou přírodu Austrálie a Asie.

KRR5feb4b_Trabantemdoposlednhodechu

Verdikt

Trabanty zase dokazují, že k natočení něčeho poutavého stačí jen pár kamer, několik zastaralých vozidel a parta nadšenců, kteří mají adrenalin v krvi. Není to sice takový wow efekt jako poprvé, ale pořád jde o velice zábavný kousek. Navíc Austrálie dala všem nejvíce zabrat.

  • Trabantem do posledního dechu
  • Trailer
  • Dokument / Road Movie
  • Režie: Dan Přibáň
  • Kamera: Zdeněk Krátký
  • Hrají: Dan Přibáň, Vojtěch Duchoslav, Dominika Gawliczková, Jakub Koucký, Zdeněk Krátký, Marek Duranský, Marek Slobodník a další

Konečné hodnocení

Daniel Birgus
84 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také