Recenze: Terminus (2015) – Australské sci-fi o naději

Přečtěte si

Autor

Lukáš Vaněk
Lukáš Vaněk
Jsem velký milovník filmu jako takového. Romantická komedie nebo béčkový horor, to je jedno. Nejvíce však oceňuji audiovizuální stránku, která mnohdy leckteré snímky buďto povyšuje nebo drží nad propastí. I špatný film může mít své silné momenty.

V rámci festivalu Future Gate se v české premiéře představil snímek z australské produkce o konci světa.

Globální jaderná válka se blíží každým dnem. Naděje lidstva na ukončení válek je mizivá. V této pochmurné době sledujeme rodinu Chamberlainových, otce Davida a jeho dceru Annabelle. Do jejich života vstoupí dar z nebes – meteorit, jenž dokáže uzdravit člověka, ale i vegetaci. Jak dokáže David s mimozemským darem naložit, když má v patách agenty specializující se na výzkum těchto těles a jejich použití k vojenským účelům?

terminus

Hned na začátek: snímek vůbec nevypadá špatně a zápletka je na rozdíl od všech hollywoodských katastrofálních filmů vcelku originální. Nejen že se soustředí převážně na rodinu, ale také na výše zmíněný dar z nebes a možnost jeho využití pro do záhuby řítící se svět. Režisér Marc Furmie, pro něhož to byl celovečerní debut, však chce sdělit divákům toliko, že to na ploše klasického, hodinu a půl dlouhého filmu nezvládne. Ať už se jedná o rodinné hodnoty, rozpoutání jaderného konfliktu nebo způsob využití zázračného meteoritu. Jak k celosvětové válce vůbec došlo se divák nedozví, je postaven před hotovou věc, a to vše ještě prostřednictvím televizních zpravodajství, které hlavní hrdinové sledují buďto doma nebo v hospodě.

terminus 2Bohužel se režisér nevyhne šablonovitému jednání všech postav. Na jedné straně máme otce, který meteorit najde jako první a jako první rovněž pozná mocnou sílu, kterou v sobě dar z nebes má a zjistí, co s ním má přesně udělat. A na druhé straně stojí agenti, jejichž představy o využití jsou zcela odlišné a de facto jdou i přes mrtvoly. Způsob použití na frontách se zdá být směsný, dokonce i nehumánní, ale pragmatický. Jediný problém je však v jednání těchto figurek. V závěrečném aktu se totiž chovají jako smyslů zbavení. Poslední akt je také bohužel strašně uspěchaný. Divák se nestačí divit.

Verdikt

Heslem festivalu Future Gate je tvrzení, že hrdinou může být každý z nás a že hrdinou se člověk nerodí, nýbrž se jím stává z vlastního rozhodnutí. Na úvod festivalu si organizátoři vybrali dobrý film, který mohl být však daleko lepší, kdyby se vyvaroval šablonovitému jednání postav a uspěchanému konci.

Terminus
Trailer
Stopáž: 94 minut
Režie: Marc Furmie
Hrají: Jai Koutrae, Todd Lasance, Kendra Appleton, Bren Foster

Konečné hodnocení

Lukáš Vaněk
60 %

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Čtěte také

Opraváři aut z amerického zapadákova Davidovi je všechno jedno, má problém s alkoholem i svojí pubertální dcerou, a je zmítán démony kvůli smrti své ženy. Jeho život se změní, když se dotkne mimozemského organismu. Jak se ukáže, tento organismus má zvláštní schopnost. David začíná být organismem posedlý, vidí v něm jedinou možnost, jak ochránit sebe a své blízké před jadernou katastrofou, která se podle Davida kvůli válečnému konfliktu na Blízkém Východě nevyhnutelně blíží. O organismus však mají samozřejmě zájem i tajné služby, které jej chtějí využít pro svoji válku, a nemíní se ho jen tak vzdát…Recenze: Terminus (2015) - Australské sci-fi o naději